Kontaminácia pritom prekračuje povolené limity. Vypláva to zo správy katedry enviromentalistiky Technickej univerzity v Košiciach o zámere likvidácie týchto škôd. Majiteľ bývalého terminálu, spoločnosť Slovnaft, a.s., oznámila, že do roku 2013 na vlastné náklady zabezpečí ekologickú obnovu územia.
Podľa správy je šesťhektárový areál kontaminovaný ropnými uhľovodíkmi. Z hornín sa pomaly uvoľňujú pri zrážkach a kolísaní hladiny podzemnej vody. Dokument tvrdí, že k úniku látok došlo pri nesprávnom používaní technologických zariadení a pre technické a stavebné závady na prevádzkových jednotkách. "V prevádzke sa dlhé roky manipulovalo s ropnými produktmi, čo sa prejavilo aj na ekológii. Sanácie sa tam robili už aj v minulosti," potvrdzuje prednosta Obvodného úradu životného prostredia v Košiciach, Peter Petrivaldský.
Územia by mala pre Slovnaft vyčistiť firma Aquatest, a.s., Slovakia. Podľa pripravovaného projektu sa znečistená zemina a nahromadená rozdrvená stavebná suť prečistí biologickou úpravou v dvoch nádržiach. Technológia spočíva v použití mikroorganizmov, ktoré majú schopnosť rozkladať ropné uhľovodíky. Znečistené podzemné vody sa zase cez vrty čerpadlami prečerpajú do gravitačných odlučovačov a bioreaktorov. V nich sa zbavia ropných látok. Všetky na to potrebné zariadenia by mali stáť 15 miliónov korún. "Projekt je súčasťou intenzívneho programu sanácie a likvidácie starých záťaží z minulosti. Spoločnosť Slovnaft im venuje veľkú pozornosť, len za rok 2006 na tento účel vynaložila 30 miliónov korún," hovorí riaditeľka podnikovej komunikácie Slovnaftu Kristína Félová.
Slovnaft predpokladá, že po ozdravení celého areálu na ňom vzniknú podnikateľsky atraktívne pozemky s vybudovanou infraštruktúrou a dobrou dostupnosťou v rámci existujúcej priemyselnej zóny KošiceSever. S takýmto využitím územia počíta aj územný plán Košíc. "Oblasť je určená pre funkciu nezávadnej výroby, skladov a výrobných služieb. Doplnkovou funkciou je občianska vybavenosť," povedala Marta Bohušová z Útvaru hlavného architekta mesta Košice.
Terminál v Ťahanovciach bol vybudovaný v roku 1959. Odvtedy slúžil na skladovanie a distribúciu ropných produktov. V závode je niekoľko nadzemných i podzemných nádrží. Od roku 2004 nie je v prevádzke.
Félová povedala, že v Košiciach a okolí Slovnaft už okrem terminálu nemá žiadne ďalšie objekty, ktoré by boli na oficiálnom zozname environmentálnych záťaží. Nápravu poškodených území prikazuje znečisťovateľom európska smernica z roku 2004, ktorá sa stala súčasťou pripravovaného zákona o prevencii a náprave environmentálnych škôd. Norma čaká na svoje schválenie v Národnej rade.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári