dažďovou vodou, neobhospodarovaný a zarastený kus zelene, autá čakajúce na opravu v svojpomocnej dielni jednej z priľahlých garáží, ale i polovraky nepojazdných áut. Kameňom úrazu snahy o úpravu dvora je jeho nevyjasnený vlastník. S obratom v tejto situácii sa nebude dať počítať bez vyriešenia vlastníctva, a to i napriek dlhodobejším snahám majiteľov a nájomcov bytov tohto trojposchodového tehlového domu.
"Je to územie nikoho, nikto sa o nič nestará," stručne popisuje hlavný problém zástupca nespokojných nájomníkov a majiteľov bytov Mikolaj Molnár. Aj samotný dom zo štyridsiatych rokov minulého storočia je v zlom technickom stave, to by si však vedeli nájomníci vlastnými silami vyriešiť. Kľúčový problém tkvie v priestore vnútorného dvora. "Pred viac ako desiatimi rokmi som tu sadil kvety, bolo tu ihrisko, lavička, pieskovisko. Odkedy tu začali vodiť psov, sme to museli zrušiť a odvtedy to upadá," pokračuje M. Molnár.
So žiadosťou o pomoc sa obrátili na mestskú časť Staré Mesto nájomníci už pred rokmi. Neuspeli. Problémom je stále nevyjasnené vlastníctvo pozemku dvora. "Na úpravu dvora by mohli prísť pracovníci VPP, ale poslať ich môžeme len tam, kde nám to patrí. Pomôžeme však aspoň pri vyčistení a s osvetlením," vysvetlil starosta Starého Mesta Ľubomír Grega.
Podľa zistení M. Molnára cez rôzne žiadosti, ktorými oslovuje úrady už rok, patria parcely Slovenskému pozemkovému fondu (SPF). SPF, ktorý nakladá aj s pozemkami, ktorých vlastník nie je známy, sa s ním dohodol na tom, že do polovice budúceho mesiaca v katastri nehnuteľností preveria, či je predmetný pozemok oprávnene zapísaný na SPF.
Do zistenia majiteľa má zviazané ruky i mestská časť Staré Mesto. "Výmery parciel sú nám známe, nie je však jasný konkrétny majiteľ, preto nie je s kým rokovať. Nie je to však nemožné," uviedol Milan Kováč z referátu správy majetku. Ako dodal, "predpokladá, že keď tu nie je známy vlastník, je ním mesto". Správny postup by si podľa neho vyžadoval objednanie geodeta, ktorý by pozemok presne zameral podľa výmery a určil vlastníka. Mestská časť sa potom obráti na magistrát mesta, aby ten podal návrh na vklad do katastra nehnuteľností. Od toho by sa potom dali odvíjať ďalšie kroky - projekt, revízie a samotné práce na verejnom osvetlení, úprave povrchu, prípadne na odstránení vrakov.
Alexander SUCHAN
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári