sociálneho fondu. Podľa úradov práce totiž česká spoločnosť AZ - Dendy s.r.o. zrušila šesť chránených dielní, kde pracovalo 67 ľudí so zdravotným postihnutím, v rozpore so zákonom. Šanca, že peniaze od firmy s 200-tisícovým základným kapitálom dostane štát späť, však nie je veľká.
Pracoviská so štatútom chránených dielní vznikli vlani v Košiciach, Prešove, Michalovciach, Trebišove, Vranove nad Topľou a Poprade. Majiteľom Ronaldovi a Ladislavovi Csorbovi na ne úrady práce schválili nenávratné finančné príspevky. V dielňach zamestnali ľudí s rôznymi zdravotnými poruchami. Ich úlohou bolo poskytovať informačné a poradenské služby podnikateľom.
V apríli Csorbovci materskú firmu i jej regionálne pobočky predali spoločnosti AZ - Dendy s.r.o. chebského podnikateľa Josefa Zíba. V liste zamestnancom to vysvetľujú existenčnými problémami, ktoré má vyriešiť prísun zahraničného kapitálu. Zíb však vzápätí úradom práce oznámil, že ku koncu mája dielne ruší a všetkým zamestnancom dal výpoveď.
Odbory kontroly úradov práce začali dianie vo firmách preverovať. Zistili, že pracoviská boli zatvorené viac ako rok a pol pred dohodnutou lehotou. "Zamestnávateľ sa zaviazal zachovať pracovné miesta v chránenej dielni najmenej tri roky. Tieto podmienky nedodržal. Došlo k porušeniu dohody a aj zákona," povedala Renáta Babišová z trebišovského úradu práce.
Zamestnávateľ by mal teraz príspevky vrátiť. Podľa úradov tak má urobiť Zíbová firma, hoci dotácie dostali Csorbovci. "Povinnosť má firma, ktorá prevzala všetky záväzky od predchádzajúceho majiteľa," hovorí riaditeľka prešovského úradu práce Alena Krištofíková.
Úrad práce v Košiciach už vypočítal, že od AZ - Dendy majú dostať späť 1,6 milióna z 2,6 - milónovej dotácie. Ostatné úrady zatiaľ presnú sumu nestanovili. "Ešte plynie lehota dohodnutá v zmluve na vrátenie pomernej čiastky. V prípade, že do tohto termínu zamestnávateľ nezaplatí, bude povinný vrátiť aj penále. Potom úrad odstúpi spis na ďalšie vymáhanie Správe finančnej kontroly," vysvetľuje Martin Jenčo z úradu práce vo Vranove nad Topľou.
So Zíbom sa nedá spojiť. Jeho mobilné číslo, ktoré po predaji firiem poskytli zamestnancom Csorbovci, nefunguje. Na Slovensku ho na základe plnomocenstva zastupuje Dagmar Biaková, ktorá robila právničku aj vo firmách Csorbovcov. Tvrdí však, že finančnú oblasť firmy nepozná a preto sa k dotáciam nevyjadruje. Predčasom denníku KORZÁR povedala, že Zíb musel dielne zrušiť lebo mu nevyšiel významný kontrakt so zahraničným obchodným partnerom.
Csorbovci zodpovednosť za zánik pracovných miest necítia. Podľa Ronalda Csorbu im Zíb sľúbil, že zdravotne postihnutí budú pracovať pre väčšiu zahraničnú firmu. "Predaj spoločností bol uskutočnený zákonným spôsobom... Nový štatutár prebral majetok, záväzky aj pohľadávky, know-how spoločností, všetky práva, povinnosti aj výhody vyplývajúce zo všetkých zmluvných vzťahov..." odpísal Ronald Csorba.
Viacerí pracovníci chránených dielní sa so Zíbom pokúšali skontaktovať, lebo po prepustení nedostali výplatu za apríl a máj ani odstupné. Nikomu sa to nepodarilo. Biaková včera oznámila, že niektorým už mzdy vyplatili. Tiež tvrdí, že časť bývalých zamestnancov si "svojvoľne a protiprávne" zobrali z pobočiek firmy časti jej zariadenia ako kompenzáciu za dlžné peniaze.
Zdravotne postihnutí poslali žiadosť aj Inšpektorát práce v Košiciach. Jeho právnik im odpísal, že existuje podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu, a preto by sa mali obrátiť na políciu. Nevyplatené mzdy im radí vymáhať civilnou žalobou. Hlavný inšpektor Bartolomej Dorov toto stanovisko denníku KORZÁR oficiálne nezopakoval.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári