neuhradenými pohľadávkami spoločnosti VSŽ Košice v čase, keď ich ovládala skupina Alexandra Rezeša a železiarne viedol takzvaný kindermanažment.
Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil 37ročného inžiniera Jána S. z Košíc z toho, že rôznym firmám spôsobil škodu za približne 770 miliónov korún. Hovorca policajného prezídia Martin Korch potvrdil, že medzi poškodenými spoločnosťami boli aj VSŽ Košice.
Protikorupčný úrad tvrdí, že Ján S. od apríla 1996 najmenej do konca januára 1999 zariadil, aby dve firmy, v ktorých mal "faktický dosah na ich riadenie", nakupovali v Košiciach hutnícke výrobky, ale dodávateľom za ne neplatili. "Vydával priame pokyny pracovníkom, ako majú postupovať pri vstupe do obchodných vzťahov pod zámienkou riadneho obchodovania s prísľubom úhrady za odobratý tovar. Kúpnu cenu zaň však neuhradili. Urobili tak v úmysle obohatiť seba, prípadne ďalšie osoby," informovala Andrea Poláčiková z policajného prezídia.
Podľa vyšetrovateľa Ján S. uviedol podnikateľov do omylu a dopustil sa podvodu. Polícia odmietla zverejniť názvy firiem, ktoré pred desiatimi rokmi v Košiciach takto hutnícke výrobky za milióny korún nakupovali.
V roku 2000 začala po svojom vstupe do železiarní spravovať pohľadávky VSŽ, a. s., americká hutnícka firma U. S. Steel. V roku 2003 sa novým správcom pohľadávok stala finančná skupina Penta Group. Celková suma istín záväzkov partnerov VSŽ dosahovali vtedy 3,5 miliardy korún. Väčšina z nich pochádzala z obchodov z čias rezešovcov. "Sú tam prípady, keď majetkovo alebo personálne spriaznené firmy s VSŽ dostávali zálohy na kúpy, pôžičky alebo ďalšie benefity bez alikvotného plnenia," povedal v septembri 2003 pre TASR zástupca Penty Anton Bittner.
Penta včera odmietla, že by dala na vyšetrovanie miliónového podvodu podnet. "Nebola to naša iniciatíva," povedal hovorca finančnej skupiny Martin Danko.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári