ktorá vytvorila projekt zameraný proti týmto útekom. Na jeho realizácii sa podieľa aj Linka detskej istoty. Jeho hlavným cieľom je eliminovať úteky detí z domu.
"Rizikovým obdobím z hľadiska útekov z domu je obdobie vysvedčení. Niektorí rodičia pohrozia deťom, aby so zlým vysvedčením ani domov nechodili. Deti nevedia vyhodnotiť mieru pravdivosti tohto výroku a potom skutočne domov radšej neprídu. Decká, ktoré majú prísnych rodičov používajúcich telesné či iné tresty sa boja, že budú za zlé známky bité a ponižované a preto radšej ujdú z domu. Rodičia by si preto mali zvážiť všetky výroky, ktoré povedia dieťaťu. Na druhej strane by mali priebežne sledovať prospech dieťaťa a tak predísť nepríjemným prekvapeniam na konci školského roka," vysvetlila hovorkyňa KR PZ v Košiciach Jana Demjanovičová.
Polícia v Košickom kraji v roku 2006 pátrala po 300 nezvestných osobách, z ktorých skoro jednu tretinu tvorili deti a mladiství. Vypátrala pritom 241 osôb. V pátraní zostalo ešte 59 osôb, z ktorých sú dvaja mladiství. Úspešnosť pátrania polície je viac ako 80 % a pri pátraní po deťoch a mladistvých je to takmer 98 %. "Veľa vypátraných osôb, a to najmä z radov dospievajúcej mládeže, sa domov nechce vrátiť a z tohto znova unikajú."
Motívom úteku detí býva pocit, že sa doma či v inštitúcii, kde sú umiestnené, necítia dobre. Cítia sa ohrozené, nešťastné či opustené. "Väčšina hľadaných detí sa nájde živá a zdravá. Existujú však aj tragické príbehy, v dôsledku ktorých je potrebné tejto problematike venovať viac pozornosti."
Na Linke dôvery nám včera povedali, že v poslednom čase sa so sťažnosťami detí nestretli. Riaditeľka pedagogicko-psychologickej poradne v Košiciach Eva Fazekašová však tvrdí, že sa rodičia na nich obracajú, pretože si pred vysvedčením zmyslia, že by potrebovali pre dieťa nejaké úľavy, čo sa týka hodnotenia ich ratolesti. "Už chodia aj teraz, pretože pri deťoch, ktoré sú so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami môžeme umožniť neklasifikovať určité predmety. Rodičia sa však spamätajú až koncom roka, keď to vyzerá na prepadnutie. Nie vždy vieme rodičovi vyhovieť, pretože my nemôžeme vstupovať do hodnotenia, ale môžeme dať odporúčanie, ktoré učiteľ nemusí akceptovať," vysvetlila E. Fazekašová.
Psychológov kontaktujú aj učitelia, ktorí čakajú na záverečné správy či niečo také neodporučia. "My však so školami priebežne spolupracujeme a učitelia by mali vedieť, čo klasifikovať a čo nie."
Deti netreba v žiadnom prípade za vysvedčenie trestať. "To je najväčšia chyba. Veľa rodičov sa však nevie zmieriť s tým, že ich dieťa má intelektový problém. Treba deťom stavať menšie ciele, potešiť sa aj trojke, štvorke, pochváliť, povzbudiť a akceptovať to, na čo dieťa má."
* * *
Riziká pri útekoch z domu
- nedostatok skúseností a návykov bezpečného správania, nízke právne vedomie deti sa stávajú ľahkými obeťami páchateľov
- nedostatok prostriedkov na prežitie ich vedie ku páchaniu trestnej činnosti
- bezvýchodiskovosť situácie môže dieťa viesť až k radikálnemu riešeniu - k samovražde
Všímajme si varujúce zmeny v ich správaní
- ak sa dieťa uzatvára do seba, uniká do svojho vnútorného sveta, odmieta komunikáciu s rodinou, s kamarátmi, mení prostredie
- ak sa objaví zvýšená precitlivenosť, plačlivosť alebo podráždenosť, sebaobviňovanie, že sklamalo alebo zvýšená agresivita
- ak dieťa často stráca veci, z domu berie peniaze, chodí domov neupravené, návrat zo školy mu trvá dlhšie, zhoršujú sa jeho výsledky v škole, je bojazlivé, má strach
- ak vznikne podozrenie, že dieťa chodí poza školu, klame, ak sa u neho objavujú ranné nevoľnosti, nevie sa sústrediť, je úzkostné, často uniká do choroby, má narušený spánok
Ak dieťa neprišlo domov, treba ihneď
- zistiť, kde a s kým bolo dieťa naposledy
- skontaktovať sa spolužiakmi, kamarátmi, triednym učiteľom, známymi - zistiť o ňom čo najviac informácií. Zistiť, či má dieťa so sebou doklady, či nechýbajú v dome peniaze alebo hodnotnejšie predmety, ktoré je možno rýchlo speňažiť
- zavolať na urgentný príjem pacientov v najbližšom zdravotníckom zariadení
- nahlásiť nezvestnosť dieťaťa na najbližšom OO PZ. Priniesť aktuálnu fotografiu, vedieť popísať oblečenie, adresy, kde sa zvykne zdržiavať, kontakty na priateľov, spolužiakov, aktuálny zdravotný stav, popis zvláštnych znamení, správania. V záujme dieťaťa a jeho rýchleho návratu do bezpečia nezamlčiavať nič, čo by mohlo byť spúšťačom jeho odchodu z domova.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári