Korzár logo Korzár Košice
Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Speváčka Katka Koščová si uvedomuje, že po výhre v prvej SuperStar asi nenaplnila očakávania fanúšikov

Jej babka a mama si občas kvôli článkom v novinách aj poplakaliNie je tomu tak dávno, čo príchod Katky Koščovej vyvolával hystériu. Ako prvá

Jej babka a mama si občas kvôli článkom v novinách aj poplakali

Nie je tomu tak dávno, čo príchod Katky Koščovej vyvolával hystériu. Ako prvá víťazka súťaže Slovensko hľadá SuperStar sa musela vyrovnať s tým, že ju každý spoznáva, každý sa s ňou chce fotiť a mať jej podpis. Dnes je situácia okolo nej oveľa pokojnejšia. Katke to však neprekáža - práve naopak. Teší sa z toho, že konečne má dostatok pokoja pre to, čo chce robiť - svoju vlastnú muziku. Stretli sme sa počas generálky pred záverečným ceremoniálom festivalu Zlatý žobrák, na ktorom zaspievala pár svojich skladieb.

Skryť Vypnúť reklamu

Tohto roku čaká Katku oddychové leto. Má totiž za sebou turné, v ktorom ponúkla fanúšikom 16 koncertov a niekoľko ďalších rôznych vystúpení, takže by si rada cez prázdniny konečne dopriala oddych. "Už sa neviem dočkať začiatku júla, kedy ideme s kamarátmi na road trip. Sadneme do auta a budeme chodiť po Čechách. Počas prázdnin si budem musieť oddych prispôsobiť niekoľkým vystúpeniam, ale nebude toho príliš veľa. Chcela by som zájsť aj k moru do Talianska alebo Chorvátska. Okrem toho sa chystám do Krakova na pár dní," prezradila Katka.

Všetky svoje výlety sa snaží organizovať si tak, aby šla autom a mala teda voľnosť pohybu. "Nedokážem ležať na pláži a nič nerobiť. Mne najviac vyhovujú takzvané spoznávacie dovolenky. Aj teraz v Čechách sa chystáme najprv do Olomouca, potom do Jizerských hôr a tiež do Českého Krumlova. Mám veľmi rada hrady a zámky, historické pamiatky... Práve minulého roku sme s rodičmi chodili po južných Čechách a tohto roku by som rada niektoré krásne miesta ukázala kamarátom."

Skryť Vypnúť reklamu

To, že má rada historické pamiatky, divadlá, budovy, múzeá, hrady a podobne, iste súvisí aj s tým, že obľubuje výtvarné umenie. "Napríklad s kamarátom som sa vybrala do Budapešti špeciálne preto, že tam bola veľká výstava diel Van Gogha. Keď som pred štyrmi rokmi bola v Amerike, tak som si bola pozrieť výstavu z Petrohradu. Bola som nadšená. Musím však povedať, že sama veľmi zdatná výtvarníčka nie som. Som skôr taký teoretik. Občas si rada ´podlubkám´ do plastelíny alebo si vyrobím nejakú somarinu zo samosušiacej hliny a podobne. Nedávno som bola na kurze drôtikovania... Ale sestra Veronika veľmi dobre kreslí, 13 rokov chodila na výtvarnú. Zobrali ju aj na výtvarný odbor na vysokú školu, rozhodla sa však pre bábkoherectvo."

Katka skončila štúdium estetiky a filozofie na FF Prešovskej univerzity. Svoju budúcnosť však veľmi s tým, čo vyštudovala, nespája. "Chcem sa venovať muzike. Vysoká škola bola pre mňa skôr ako hobby. Študovala som to, čo ma zaujíma, čím sa rada zaoberám, ale neviem si predstaviť, že by som v tom nejako ďalej pokračovala. Ale stať sa môže všeličo. Keby som sa nemohla ďalej venovať hudbe, možno by som si vedela samu seba predstaviť kdesi v galérii. Kto vie..."

Skryť Vypnúť reklamu

Dnes však nad tým neuvažuje. Je spokojná s tým, ako sa jej darí na muzikantskom poli. Prvý album, ktorý vydala vzápätí po výhre v SuperStar, sama považuje za vlažný. S druhým - Na boso - je oveľa viac spokojná. "Na ňom sú skladby, ktoré som si robila sama s kapelou. Ak by som si nestála za tým, čo je autorsky moje, tak by to nemalo zmysel, nie? Za týmto druhým albumom si pevne stojím a mám z neho dobrý pocit. Iste, sú skladby aj na prvom, ktoré budem naďalej rada spievať, ale sú tam aj také, ktoré už spievať nechcem. Dúfam, že to nevyznie ako klišé, ale ja mám pocit, že tento druhý album ma výrazne posnul ďalej a ja verím, že budem napredovať."

Chce sa zbaviť nálepky SuperStar

Katke sa tak pomaly ale isto darí zbavovať sa nálepky SuperStar. "Veľmi rada by som bola, keby si ma už ľudia prestali s touto súťažou spájať. Mám však pocit, že tak ľahko sa toho nezbavím. Tým, že som vyhrala, ľudia odo mňa priveľa očakávali a ja sama viem a priznávam, že ich očakávania som nesplnila. Pre väčšinu fanúšikov som nezačala robiť takú hudbu, akú chceli. Ale ja nechcem ísť komerčnou cestou, práve naopak. Rada by som sa stále viac a viac posúvala smerom k alternatívnej hudbe, k menšinovým žánrom..."

Jedna Katkina kamarátka po jej víťazstve v SuperStar vyhlásila, že to je to najhoršie, čo sa Katke mohlo prihodiť. "Myslela to tak, že nie som ten typ, ktorý by splnil očakávania ľudí. Od začiatku môjho pôsobenia v súťaži som predsa hovorila o tom, aká hudba ma láka. No aj tak som vyhrala a keď som sa snažila zabŕdnuť práve do takejto muziky, ktorá mi je blízka, tak to ľudia nechápali... Keby som nebola vyhrala, hádam by na mňa ľudia nemali také nároky a bolo by to pre mňa jednoduchšie. Ukázalo sa, že víťazstvo v SuperStar vlastne nič neznamená a že každý si musí svoju cestičku po tom aj tak vyšliapať sám... Konečne si idem svojou vlastnou cestou a robím hudbu, za ktorou si stojím."

V čase, keď bola čerstvou víťazkou SuperStar, sa z toho vôbec netešila. Práve naopak. "Tesne po skončení súťaže bol okolo nás ošiaľ. Boli sme žiadaní a chodili sme na rôzne vystúpenia. Vyhnali ma na pódium, kde som na halfplayback zaspievala pár skladieb, ktoré v mojom podaní ľudia poznali zo SuperStar. Cítila som sa vtedy príšerne, no musela som sa usmievať na všetky strany. Ľudia sa na mňa dívali a mysleli si, že som šťastná a že mi je fantasticky. Lenže ja som bola z toho celého smutná. Vedela som, že takto spievať nechcem, že chcem mať za sebou vlastnú kapelu... Veľmi dlho som sa nevedela nájsť... Niekomu možno pripadá paradoxné, že dnes, keď už nebudím taký rozruch, som spokojnejšia. Lenže pre mňa je práve toto prirodzenejšie..."

V čase, keď Katke bolo po skončení súťaže doslova na figu, vyrovnávala sa s tým o to ťažšie, že žila v Bratislave a všetkých svojich blízkych nechala v rodnom Prešove... "Na druhej strane som ani nemala kedy riešiť to, ako mi je a či som alebo nie som šťastná. Mala som dve či tri vystúpenia za deň, nebolo kedy rozmýšľať. Vtedy som doslova nenávidela telefón. Stále vyzváňal a vždy po mne niekto niečo chcel. Teraz som veľmi rada, že som späť v Prešove. Som tu obklopená ľuďmi, ktorých mám rada."

Keďže sa vrátila na východ, viac času môže tráviť aj so svojimi rodičmi, ktorí majú na starosti prevádzku jaskyne Zlá diera. "Pravda je taká, že som v jaskyni už veľmi dlho nebola. Občas sa však na chatu pri nej vyberieme - aspoň na opekačku. Ale dnu v jaskyni som nebola asi rok a pol. So sestrou sme tam kedysi brigádovali, takže som sa nachodila po jaskyni dosť, dnes mi to už nechýba. Doma mám fotku, kde ma ako štvormesačnú v jaskyni prebaľujú, takže si občas robím srandu, či som sa ja v tej jaskyni náhodou aj nenarodila," prezradila so smiechom.

Chcela byť archeologičkou

K prírode má veľmi blízko, čo asi podedila po otcovi. "Ten aj chcel, aby som šla študovať geografiu alebo čosi podobné. Ale aj umelecké vlohy sme so sestrou podedili po rodičoch. Vždy nás brávali do divadla, spievali nám pri ohni... Otec dobre spieva a hrá na gitare, jeho sestra spievala v prešovskom divadle. Celkom dobre spieva aj moja mamka... Byť speváčkou mi však ako dieťaťu ani len nenapadlo. Veľmi som chcela byť archeologičkou. To ma v podstate držalo až do gymnázia, kedy som sa asi v treťom ročníku začala venovať muzike."

K hudbe ju priviedol konkrétny zážitok. V Prahe si šla pozrieť muzikál Jesus Christ SuperStar s Danom Bártom a Bárou Basikovou. "Skoro som z toho úžasného zážitku umrela! Spievali naživo a bolo to perfektne urobené. Nič také veľkolepé ako bol Drakula a podobne, ale ja som sa do hudby v tej chvíli zamilovala. Doma som si skúšala spievať, či mi to vôbec ide... A povedala som si - toto by som chcela robiť. Tak som začala chodiť na hodiny spevu, dokonca som si dala prihlášku na JAMU do Brna, no nevzali ma. Po čase som si však uvedomila, že muzikál ma už tak nebaví. Dnes sa mi zdá, že každý si myslí, že má na muzikál. Takže je nakoniec dobre, že ma nevzali. Vyštudovala som čosi, čo ma síce asi nedokáže uživiť, ale bavilo ma to..."

Umelecké vlohy rovnako ako Katka podedila aj jej sestra Veronika. Študuje na VŠMU bábkoherectvo, okrem toho je členkou Radošinského naivného divadla. "Veľmi ju to baví a pri bábkoherectve jej vyhovuje aj to, že v sebe spája herectvo a výtvarné umenie. Na jednej strane si veľmi držíme palce, na druhej strane sme jedna k druhej veľmi kritická. Keď je dobrá, tak ju pochválim, no keď vidím, že čosi nezvládla najlepšie, tak jej to poviem. Poznám ju veľmi dobre a vidím, kedy sa na javisku cíti dobre a kedy sa jej nehrá práve najlepšie..."

Z toho, že obe dcéry sú úspešné, sa ich rodičia prirodzene tešia. "Akurát v čase SuperStar to bolo trochu nepríjemné aj pre nich. Záujem médií bol obrovský, do všetkého vŕtali, všetko chceli vedieť, dobre že nám nevliezli do postele... Vtedy to naši neniesli ľahko, mamka s babkou si aj poplakali. Ale teraz je to už absolútne v pohode. Záujem médií poklesol, už sa to celé stabilizovalo a aj ja som sa naučila čo a ako. Už viem posúdiť, čo je ešte v poriadku a čo už je iba moje súkromie, kam nikoho nepustím. Teraz sú rodičia spokojní a tešia sa z toho, že sa my dve tešíme," podotkla so smiechom.

Nájde sa však predsa len ktosi, kto ju nepozná... Aspoň to tvrdil Milan Lasica, ktorý si ju v Hite Storočia vypočul, keď spievala Milovanie v daždi - Povedal: ´Síce ju nepoznám, ale spievala veľmi dobre´. "Netuším, či to myslel vážne a či naozaj nevie, kto som. Ale na tom predsa nezáleží. Oveľa dôležitejšie je, že ma pochválil a povedal, že som dobre frázovala a to je pre mňa veľmi veľká pochvala."

Na leto sa Katka teší aj preto, že si dopraje zaujímavé výlety, ale aj preto, že sa sťahuje a bude si zariaďovať byť. Priznala, že bude bývať spolu s priateľom, viac však prezradiť nechcela. "Nechcem o súkromí hovoriť. Chcem si to ustrážiť. Veľmi sa však už teším z toho, že budem zariaďovať byt. Už som si urobila zoznam všetkého, čo budeme potrebovať. Samozrejme, myslím aj na praktické veci do kuchyne a podobne. V novom bytíku sa budem o všetko starať - upratovať, variť. Veď aj to je treba, nie?," dodala s úsmevom.

Dátum narodenia: 11. február 1982

Znamenie: Vodnár

Miesto narodenia: Prešov

Rodinný stav: slobodná

Ukončené vzdelanie: FF PU Prešov

Relax: hudba

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 5. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 6. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 7. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 8. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 9. Zelená Bratislava
 10. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 1. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 3. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 4. Počas pandémie je dôležité aj správne kúrenie
 5. Bezbariérové vozidlo
 6. Na NFŠ môže byť rýchlo 72 špeciálnych lôžok pre COVID 19
 7. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 8. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 9. Zelená Bratislava
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 29 301
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 15 991
 3. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 15 281
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 713
 5. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 12 916
 6. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 379
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 428
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 288
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 206
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 8 964
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Z tenisového centra v Košiciach škrtli halu, ušetria 15 miliónov

Poslanci odobrili memorandum so zväzom s podmienkami.

Z Národného tenisového centra bude po škrtoch Národné tréningové centrum.

Situácia v škole v Rokycanoch je vybičovaná. Učiteľky nedostávajú výplaty

Obec s otvorením 5. ročníka súhlasila, starosta si ide svoje.

Odvolaná riaditeľka ZŠ Rokycany Iveta Markovičová.

Takmer raz toľko. Zákazku mala Myslava preplatiť o 90 percent

Kontrolór hovorí o predražených prácach. Starostka to odmieta.

Starostka tvrdí, že postupovali podľa smernice. Podľa kontrolórov ju však ešte predtým zrušili.
Obyvatelia bytovky na Ulici SNP 33 spísali petíciu. Žiadajú vysťahovať neprispôsobivých.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.

Podcast Dobré Ráno.
Ilustračné foto.
Stĺpček Zuzany Kepplovej

Ako by Trnku potrestali u Emira Kusturicu

Sebaočistu prokuratúra ani len nepredstiera.

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop