Korzár logo Korzár Košice

E. Kukan: Naša zahraničná politika trpí rozpoltenosťou Kubiša a Fica

Košice Nebyť toho, že sme v EÚ a NATO, ktoré určujú Slovensku mantinely správania, tak by naša zahraničná politika bola v ešte horšom stave ako

doteraz. Toto si myslí exminister zahraničných vecí Eduard Kukan (SDKÚ), ktorý má síce o svojom nástupcovi Jánovi Kubišovi (nominant Smeru) vysokú mienku, avšak viacerým jeho krokom počas uplynulého roka nerozumie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Budem úprimný, čakal som od neho lepší výkon, než doteraz predviedol. Naša zahraničná politika trpí nejednotnosťou, keďže najvyšší ústavní činitelia majú často vyhlásenia, ktoré si samy osebe odporujú. Pre zahraničie sme trochu otáznik. Pánovi Kubišovi zazlievam to, že pri totálne odlišných vyhláseniach jeho a premiéra Fica, ako napr. pri (ne)podpore Slovenska radarovým základniam v strednej Európe, povie, že ide o úplne kompatibilné stanoviská. No ak niekto niečo podporuje a iný nie, tak kde je potom zhoda? Aj čo sa týka otázky Kosova, urobil viaceré faux pas. Dá sa povedať, že vo viacerých prípadoch zahraničnej politiky sme mali akoby dve ministerstvá a zneli dva rozdielne hlasy. To neznie dobre a zneisťuje to zahraničie. Ak niečo iné hovorí aj iný minister, väčšinou platí názor premiéra a zbytočne pán Kubiš hovorí, že vyjadrenia R. Fica sú jeho súkromným názorom. Ešte som nevidel premiéra nejakej republiky, ktorý by mal len súkromný názor... A k tým dvom názorom sa ešte niekedy stáva, že pán prezident povie niečo iné tretie. No ešteže ten väčšinou koriguje názory tým správnym smerom."

SkryťVypnúť reklamu

E. Kukan sa aj napriek tomu, že už nie je ministrom, často vyskytuje v zahraničí. Ako nám povedal, za posledný rok nastal istý posun vo vnímaní Slovenska a pritom nemá pocit, že by to bolo v pozitívnom smere. Mnohí politici, ale aj biznismeni, s ktorými sa stretáva, nie celkom dobre chápu také zloženie slovenskej vládnej koalície, kde ani jedna strana nemá svoje politické krytie v medzinárodných štruktúrach. "Žiaľ, aj napriek členstvu v prestížnych organizáciách ako EÚ a NATO vznikajú od samého začiatku fungovania súčasnej vlády pochybnosti najmä o účasti SNS. Zahraniční partneri Slovenska to vnímajú nepriaznivo. Dôsledkom toho je aj pozastavenie členstva Smeru v Strane európskych socialistov, ktoré môže podľa mojich informácií na jeseň skončiť ich vylúčením z tejto strany. Aj v tom vidím istú chybu ministra Kubiša, ktorý tvrdí, že ide o stranícku záležitosť Smeru, ktorá sa nedotýka zahraničnej politiky. Nepovažujem to za dobrú vizitku Slovenska, ak naša najsilnejšia strana nebude mať žiadnych partnerov v zahraničných štruktúrach."

SkryťVypnúť reklamu

Celkovo podľa E. Kukana práve Smer najviac doplatí na to, že si prizval do vlády SNS. Zahraničie totiž pozorne vníma výroky Jána Slotu a hoci aj v iných krajinách sú podobní "exotickí" lídri, šéf národniarov má vraj v Európe všelijaké, len nie dobré meno. "Uznávam, že niektoré jeho vyjadrenia sa na Slovensku môžu zdať aj vtipné, no v zahraničí to tak nevnímajú. V každom štáte je strana, ktorá sa vymyká z hlavného prúdu politiky. Avšak len na Slovensku je asi možné, že taký politik tým získava ešte väčšiu podporu. Mimo našej krajiny však nepomáha nielen sebe, ale ani Smeru alebo premiérovi. Možno J. Slota myslí aj úprimne, čo hovorí, lenže v Európe ho naozaj málokto pochopí."

Slovenská zahraničná politika bola uplynulých osem rokov spájaná poväčšine s E. Kukanom. Zo šéfa našej diplomacie sa však od minulého leta stal už "len" radový poslanec NR SR. Aj preto nás zaujímalo, či sa v súčasnej robote "nenudí". "To je veľmi dobrá otázka... (úsmev) Prechod z vlády do parlamentu bola pre mňa jedna z najväčších životných zmien. Predtým ako minister som mal každý deň hektický, teraz v parlamente je to omnoho kľudnejšie a pomalšie. Musel som si zvyknúť, že mám viac času a rozmýšľam, ako ho využiť. Oproti minulosti tak častejšie absolvujem rôzne prednášky a ako poslanec sa zúčastňujem na zasadnutiach Parlamentného zhromaždenia Rady Európy, čiže stále je čo robiť. A ináč aj manželka ma posiela z domu, aby som jej nezavadzal," dodal s úsmevom.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 551
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 835
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 644
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 796
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 276
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 457
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 758
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 529
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu