zachrániť, a tak zavolal na políciu. Tam mu poradili, aby požiadal o pomoc asanačnú službu, ale tí ho odkázali na úrad životného prostredia.
"Priniesol srnčiatko k nám, keď sme mu začali dávať vodu, spamätalo sa," povedala nám odborná radkyňa Obvodného úradu životného prostredia (ObÚ ŽP) Košice - mesto Mgr. Paula Mizeráková. "Zviera krvácalo z nosa a papuľky, malo poranené oko. Ten pán, čo ho našiel, mu vlastne v dobrej vôli pomôcť nechtiac poškodil. Srnček totiž napáchol ľudským pachom a srna by ho už späť neprijala. Ak ide o zver, postarať by sa mal o ňu lesný hospodár z príslušného poľovného revíru. V žiadnom prípade ľudia nemôžu nájdené zvieratá voziť do zoo, lebo tam ich prijať nesmú."
Pracovníci ObÚ ŽP sa skontaktovali s poľovníkmi a predseda Regionálnej organizácie Slovenského poľovníckeho zväzu Košice Ľubomír Myndiuk sa postaral srnčekovi o ubytovanie. Takisto o "dojku", ktorou sa stala kozička. Majitelia rohane kŕmia malého lesného najdúcha jej mliekom v hospodárskom dvore neďaleko Košíc.
"Ak niekto pri prechádzke lesom naďabí na mláďa poľovnej zveri, v žiadnom prípade sa ho nesmie ani len dotknúť," zdôraznil Ľ. Myndiuk. "Môže sa pozrieť a potom sa potichu vzdialiť. V mesiaci jún sa rodí najviac mláďat poľovnej zveri. Možno aj v tomto prípade bola srna neďaleko srnčaťa a teraz niekde v lese za ním narieka."
Podľa poľovníkov chytať mláďatá môže byť pre ľudí aj životu nebezpečné. Najmä vtedy, ak by išlo o malého diviaka či medveďa.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári