bývalom Československu bola oslobodená obec Kalinov neďaleko Medzilaboriec. Preto sa dostala aj do názvu ulice.
Stalo sa tak 21. septembra 1944. Začiatok oslobodzovania spod nacistickej nadvlády spustila Karpatsko-duklianska operácia. Kalinov oslobodili sovietske vojská. Prvý československý armádny zbor pod vedením Ludvíka Svobodu vstúpil na naše územie 6. októbra. Táto operácia tesne súvisí s vypuknutím Slovenského národného povstania. Keďže nemecké velenie do Karpát stiahlo z východného úseku povstaleckého frontu okolo 12- až 13-tisíc vojakov, operácia nepochybne veľmi pomohla povstaniu, pretože znížila nemecký tlak na povstalecké územie.
Pôvodne sa rátalo s úderom východoslovenských divízií do tyla nemeckých vojsk. Plánovalo sa napríklad dobytie Prešova po piatich dňoch. Východoslovenské divízie však už boli nemeckými vojskami odzbrojené. Nebolo možné tak narýchlo naplánovať operáciu, presunúť posily a prostriedky. Prejavil sa aj nedostatok skúseností z vedenia bojovej činnosti v horách a nedostatok informácií o obrane protivníka. Karpatsko-duklianska operácia sa skončila koncom októbra 1944 po potlačení povstania.
Obec Kalinov oslobodili vojská 3. horskej streleckej divízie generála Vedenina. Dedina pred oslobodením vyhorela, zo 130 domov ľahlo 113 popolom. Ani po vytúženej slobode nenastal pokoj. Nepriateľ nemal v úmysle ustupovať. Dlho sa podľa žijúcich pamätníkov ešte strieľalo a rozviedky sa vracali do kalinovského chotára. Každý utekal do lesov a do Poľska. Život sa do dediny vrátil až o niekoľko týždňov. Ľudia nemali peniaze ani zásoby potravín, sťahovali sa do domov, ktoré zostali. Nové domy sa začali stavať až na jar.
Po Kalinove nasledovali ďalšie obce a mestá. Posledné nemecké jednotky boli zlikvidované do 1. mája 1945.
Zajtra sa pozrieme na vojenské ulice.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári