Košiciach mužský hlas. Ten sa pýta: "Kto ste," a volajúci odpovedá: "František A. Neviem číslo na svoj mobil, povedzte mi ho, len to chcem." Hasič však oponuje a pýta sa: "Viete, kam voláte?," muž odvetí: "Viem, veď ste ako informácie."
Práve takéto prípady zneužívania tiesňového volania u hasičov neustále pribúdajú. Ide prevažne o ľudí, ktorí vycestovali do Anglicka či Belgicka a tam kradnú mobilné telefóny. Potrebujú zistiť číslo, a tak volajú na bezplatnú linku 150. "Vidíme, že volajú z celej Európy, aj včera ráno sme dostali takýto telefonát. Skúšajú to, pretože prídu pochybným spôsobom k telefónom a nevedia číslo. Je toho veľa, my im však číslo prezradiť nemôžeme, hoci oni veľmi dobre vedia, že my číslo vidíme," hovorí operačný dôstojník HaZZ.
Dodáva, že proti takýmto telefonátom sa nedá brániť. Je to na dlhé lakte a dokazovanie či zamedzenie volania je takmer nemožné. Každý má totiž právo sa k hasičom dovolať.
Za posledné týždne zavolala hasičov 59-krát aj istá doktorka z Košíc. Najprv ju brali vážne, upozorňovali na jej slová aj políciu, postupne prišli na to, že zrejme bude duševne narušená. Vôbec jej nevadí, že telefonáty sú nahrávané. "Haló, Dobré ráno, tu je doktorka....," ozvala sa aj nedávno o 3.51 hodine ráno. "Na dvakrát bolo prerušené spojenie s políciou, oni vedia, že mám šialeného doktora, ktorý chodí s vatikánskou sviečkou. Poslali varovanie, že ak nestiahnem trestné oznámenie, pripraví ma o život. Naháňa môjho naturalistu, oznámte to na č. 158, vyhráža sa zabitím," asi takto žena popisuje situáciu hasičom.
"My máme informácie, že volá aj políciu a záchranku. My sme tam spočiatku políciu aj posielali, teraz sme už prišli na to, že si ju stačí niekoľko minút vypočuť a hneď opäť nezavolá." Otravné telefonáty teda hasičom strpčujú život. Stáva sa, že niekto zavolá niekoľkokrát do dňa a doslova sa chlapom v modrých uniformách vysmieva. Hasiči nevedia "vtipkárov" presvedčiť, že zneužívajú núdzovú linku. "Tieto prípady si dám preveriť a využijeme všetky zákonné možnosti, ako tomu zabrániť. Veľmi veľa však robiť nemôžeme, pretože my sme povinní si každého vypočuť a poskytnúť mu adekvátnu pomoc," vysvetľuje zástupca riaditeľa Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach Emil Sekeľ.
Nedávno vyvolávali dievčatá z vidieka a smiali sa do telefónu. V krátkom čase zavolali až 312-krát. Dievčatá telefonovali z mobilu. E. Sekeľ postúpil prípad na právne oddelenie a následne polícii. "Radili sme sa s políciou, ako postupovať, nič sme však nedosiahli. Je to na hrane zákona. Nedokážeme týchto ľudí pokutovať, iba ak by sme ich pristihli pri čine. Aj vtedy je ťažké dokázať, že linku zneužívajú, lebo budú tvrdiť, že videli, že niečo dymí a mysleli si, že je požiar. Zrejme si niektorí neuvedomujú, že to preháňajú," vysvetľuje E. Sekeľ.
Ako dodáva, na operačnom stredisku hasičov prijmú priemerne denne okolo 200 telefonátov a okolo 90 percent z nich je planých. "Stáva sa, že sa niekto pomýli, ospravedlní sa, vtedy to je v poriadku. Často nám volajú deti cestou do školy z rôznych verejných telefónnych automatov. Večer nám zas vyvolávajú opilci a chcú taxík."
Podľa Zákona o integrovanom záchrannom systéme sa priestupku dopustí ten, kto zneužije linku tiesňového volania tým, že úmyselne vyžiada poskytnutie pomoci, ktorá nebola potrebná, alebo úmyselne blokuje linku tiesňového volania. "Aj na polícii vo výraznej miere dochádza k tomu, že niekto zavolá, povie pár slov a zloží, prípadne sa chce len vyrozprávať. Polícia takéto prípady zneužitia linky objasňuje, je však nutné nájsť páchateľa. Za priestupok môže obvodný úrad uložiť pokutu do výšky 50 000 Sk," vysvetlil zástupca hovorkyne KR PZ Peter Žaludek.
(krs)
Autor: Kalinčiakova
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári