mu Spoločnosť dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul predala 800-tisícový pozemok v Barci. Vincentky s tým síce súhlasia, ale len pod podmienkou, že od nich mesto zároveň kúpi aj pozemky na Juhu v hodnote 1,6 milióna.
Niektorí mestskí poslanci však upozorňujú, že by to bolo pre mesto nevýhodné. Rada mesta to však schválila a zastupiteľstvo definitívne rozhodne vo štvrtok.
Návrh vyplynul z toho, že mestská základná škola v Barci potrebuje kvôli výstavbe bežeckej dráhy v areáli školy pozemok (660 m2), ktorý vlastnia vincentky. ZŠ preto požiadala mesto, aby sa dohodlo s majiteľom pozemku.
Splnomocnenec Spoločnosti dcér kresťanskej lásky to však podmieňuje tým, aby od nich mesto kúpilo aj pozemky (906 m2) nachádzajúce sa pod mestskou budovou úradu Juhu na Smetanovej ulici, s ktorou susedí ich košické sídlo.
Tieto pozemky má totiž mestská časť od vincentiek v prenájme na 50 rokov (do roku 2041) za 4 koruny na meter štvorcový na rok. To je pre sestry nevýhodné, ale v čase uzatvárania zmluvy bolo nájomné limitované zákonom (už nie je).
Tak vznikol návrh, ktorého súčasťou je ešte prevod dvoch drobných mestských nehnuteľností (52 m2).
"Pre mesto je to nevýhodné, lebo hoci chce len pozemok v hodnote 800-tisíc, tak musí kúpiť aj ďalší za 1,6 milióna. Ten pritom nepotrebuje, lebo mestská časť má naň výhodnú nájomnú zmluvu na 50 rokov," tvrdí opozičná poslankyňa Anna Jenčová (ĽS-HZDS).
"Požiadavka však vyšla od Barce cez mesto a sestry povedali: Dobre, ale už vyrovnajme všetko," vysvetľuje Ján Forgáč (KDH), ktorý je splnomocneným zástupcom vincentiek na rokovania s mestom a zároveň aj koaličným mestským poslancom: "Nájomné 4 Sk za m2 spred 15 rokov je totiž pre ne nevýhodné. Už druhý rok sa preto snažia s mestom pozemky pod úradom vysporiadať. Bola by hlúposť takú zámenu nevyužiť."
Jenčová navyše obviňuje Forgáča z konfliktu záujmov: "Ide o jeho osobnú aktivitu v rozpore so záujmami mesta, ktoré nemá peniaze. Je to nemorálne."
"V konflikte záujmov by som bol, ak by som za to hlasoval v zastupiteľstve, ale nebudem," reaguje Forgáč: "Vincentky nechcú kšeftáriť ani na meste zarábať. Potrebujú len peniaze na svoje charitatívne aktivity, ktoré robia aj pre mesto (napríklad varia bezdomovcom pozn. red.), a keby sa tie zrátali, aj výhodnosť tejto zámeny pre mesto by sa javila v inom svetle."
Návrh už prešiel aj majetkovou komisiou zastupiteľstva, ktorej je Forgáč členom. Ten však tvrdí, že vtedy nehlasoval.
"Síce nehlasoval, ale v diskusii zámenu podporoval. Rozčertilo ma to, lebo je to pre mesto nevýhodné a on ako splnomocnenec vincentiek tam nemal čo robiť, " opisuje člen majetkovej komisie, poslanec Oskár Ivanko (ĽS-HZDS).
"Pán Forgáč tam návrh nepodporoval, len ho vysvetľoval. A tým, že tú spoločnosť zastupuje, sa netají," oponuje predseda majetkovej komisie, viceprimátor Mikuláš Čečko (KDH) a dodáva: "Nájsť na to v rozpočte 2,4 milióna nebude ľahké, ale tie vzťahy už treba vysporiadať. Ide o rozumné riešenie, lepšie sa zatiaľ nenašlo, no radi si vypočujeme aj iné."
V zvláštnej situácii sa na štvrtkovom zasadnutí zastupiteľstva ocitne František Krištof (HZD). Ako poslanec (hoci opozičný) má totiž obhajovať finančné záujmy mesta, no súčasne ako starosta Barce aj potreby školy sídliacej v mestskej časti. "Požiadavku ZŠ v Barci a žiadosť vincentiek však považujem za dve samostatné veci. Preto ma zarazilo, že v návrhu sú dané dokopy ako navzájom sa podmieňujúce. Mne to pripadá ako zneužitie situácie. ZŠ nemá bežeckú dráhu už desať rokov, áno, potrebuje ju, ale nie som si istý, či je taká dôležitá, aby mesto pristúpilo na takú zámenu. Ešte neviem, ako zahlasujem," povedal Krištof.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári