meno Jiskrova ulica v Starom Meste. Hájil záujmy Habsburgovcov vo vzťahu k uhorskému trónu a istý čas bol kapitánom mesta Košice. Odhaduje sa, že sa narodil v roku 1400 a zomrel asi v roku 1469.
Jiskra pochádzal z bratríckych vojsk, z ľudí, ktorí bojovali pod velením Jána Žižku proti nemecko-maďarskej invázii a cirkevnému zdieraniu českého národa. Po bitke pri Lipanoch, kde boli husiti porazení, vojská bojovali už len v menších bitkách. Z vojakov sa stali profesionálni žoldnieri. Jiskra zhromaždil okolo seba niekdajších táboritov a sirotkov a vytvoril armádu, ktorá bojovala za žold v mene záujmu kráľovskej dynastie. Jej najväčším nepriateľom bola armáda Jána Huňadyho, ktorá obhajovala práva Vladislava III. Medzi jeho strategické ťahy patrilo ovládnutie kremnickej mincovne, ktorá razila kvalitné dukáty. V roku 1441 bol najvyšším hajtmanom kráľa Ladislava Pohrobka a vďaka úspešným bojom ovládal krajinu od Váhu až po Tatry.
Za svoje sídlo si zvolil Košice. V listinách sa písal ako "pán Košíc". Odtiaľ podnikal mnohé bojové výpravy proti Maďarom a Poliakom. V roku 1442 porazil pri Košiciach maďarsko-poľské vojsko vedené Perényim a českým pánom Čapkom. O dva roky poľsko-uhorský kráľ Vladislav III. padol pri Varne v boji proti Turkom a Maďari začali akceptovať kráľa Ladislava Pohrobka, ktorý sa mal stať po smrti svojho otca Albrechta uhorským kráľom. Narodil sa však až po jeho smrti a v tom čase bol ešte batoľa. Jeho matka kráľovná Alžbeta bola pobúrená. Aby jej syn neprišiel o nástupnícke právo, povolala do Uhorska Jána Jiskru z Brandýsa.
Severné Slovensko aj mesto Košice zostali pod Jiskrom, ktorý sa stal šarišským veľžupanom. Odmietol vydať svoje hrady na území dnešného západného a stredného Slovenska a naďalej bojoval s Maďarmi, ktorí sa usilovali o získanie majetkov a elimináciu Jiskrovej moci. V roku 1449 porazil dve míle severne od Košíc maďarské vojsko a v Budíne na sneme uzavreli mier. Jiskrovi ostali Košice, Prešov, Bardejov, Kremnica, Banská Bystrica a Banská Štiavnica. Ladislav Pohrobok prepustil Jiskru zo svojich služieb v roku 1453. Odišiel do zahraničia.
Zajtra sa dozvieme o Kalinčiakovej ulici v mestskej časti Juh.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári