Aby z hladiny Bukovca zmizli rastliny rýchlejšie, rybári vysadia ďalšie amury
Letná sezóna na kúpaliskách a vodných nádržiach je v plnom prúde. Tradičným miestom oddychu Košičanov je aj vodná nádrž Bukovec. V tomto roku je tam však situácia hrozná. Zanedbané pláže, nevyhovujúce WC a príšerné parkovisko veľmi nelákajú. Od kúpania odradzujú aj vodné rastliny. Zaujímalo nás, kto je za celkový stav zodpovedný a či ho neplánuje zmeniť.
"Areál mala v správe Okresná správa cestovného ruchu. Tá zanikla, ale nový správca nebol určený. Oficiálne teda nemá majiteľa. To je jedna z príčin tohto stavu," vysvetľuje starosta Bukovca Ing. Juraj Petrov. "Ďalšou je fakt, že pozemky v okolí nádrže patria súkromným vlastníkom a väčšinou nie sú vysporiadané. Zaznamenali sme aj aktivity viacerých majiteľov chát, ktorí sa snažia odkúpiť čo najviac pozemkov vo svojom okolí."
Niektorí kvôli tomu, aby mali pri chate veľký "výbeh", iní možno aj zo špekulatívnych dôvodov. "Jednal som o tejto situácii s predsedom KSK Zdenkom Trebuľom a primátorom Františkom Knapíkom. Mesto nám pomôže, veď k nádrži sa chodia rekreovať tisícky Košičanov. Urobím všetko preto, aby sa z Bukovca stala opäť atraktívna rekreačná oblasť so všetkým, čo k tomu patrí. Je pravdou, že obec všetko neutiahne, ale napriek tomu máme záujem na tom, aby sa stav čo najskôr zlepšil."
Obecný úrad chce vykúpiť pozemky čo najskôr. Hlavne tie, na ktorých je parkovisko. Nebude však problém v tom, že niektorí vlastníci budú žiadať za pozemky premrštené ceny? "Práve kvôli tomu chceme prijať všeobecno záväzné nariadenie, ktoré jasne stanoví podmienky a pravidlá pri výkupe pozemkov. Budeme mať teda páky na to, aby boli pozemky vykúpené za ´normálnu´ cenu."
Ústretový postoj zaujal aj vlastník vodnej nádrže - U.S. Steel Košice. Nádrž slúži ako záložný zdroj na chladenie technologických zariadení v železiarňach. "Podľa zákona do ich starostlivosti spadá vodná plocha plus 8-metrový pás pobrežia okolo nej," vysvetľuje starosta. "O ten sa aj snažia starať. Pokiaľ ide o riasy, rybársky zväz vysadil do nádrže amury, ktoré ich požierajú."
Okrem slabých služieb a odrádza mnohých rekreantov práve "zariasená" hladina. Pritom Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Košiciach vyhlásil, že voda vhodná na kúpanie. "Voda je mikrobiologicky nezávadná," vysvetlila Mgr. Marcela Ferencová z RÚVZ. "Na Bukovci nie sú riasy, ani vodný kvet. Ide o vyššie vodné rastliny, ktoré neovplyvňujú negatívne kvalitu vody. Naopak, produkujú kyslík. Samozrejme, druhá vec je, že esteticky to nevyzerá dobre. Navyše je tu aj nebezpečenstvo, že sa do rastlín môže pri plávaní niekto zamotať." Rastliny sa dajú odstrániť mechanicky, alebo biologicky pomocou rýb, ktoré ich požierajú.
"V lete 2006 nám Mestská organizácia Slovenského rybárskeho zväzu Košice avizovala zvýšený výskyt vodnej rastliny červenkavca kučeravého," uvádza sa v stanovisku, ktoré nám poskytla manažérka pre vzťahy s médiami U.S. Steel Košice Ľubomíra Šoltésová. "Naša firma nevyužíva vodnú nádrž ako rekreačnú plochu, ale ako zdroj priemyselnej vody, ktorej výskyt rastlín neprekáža. Ale v záujme zachovania ekologickej rovnováhy sme spoločne s rybármi zabezpečili výsadbu amura bieleho, ktorý je schopný konzumovať väčšinu vodnej vegetácie."
Rybársky zväz vlani vysadil na Bukvci malé amury v hodnote približne 150 - tisíc. Zaujímalo nás, či nehrozí, že kým dorastú a stihnú "zarastenú" hladinu zredukovať, samotní rybári ich vylovia. "Keďže je Bukovec pstruhový revír, iné ryby ako pstruhy sa tam zo zákona loviť nemôžu," uviedol Rudolf Harvánek,tajomník košickej MO SRZ. "Asi by bolo vhodné vysadiť v tomto roku kvôli vodným rastlinám ďalšie amury. Budeme o tom rokovať so spoločnosťou U.S. Steel."
V tomto roku sa teda Košičania zlepšenia na Bukovci zrejme nedočkajú. Ak pôjde všetko podľa plánu, situácia by sa mohla podľa starostu zmeniť v budúcej sezóne.
Boris MACKO
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári