Korzár logo Korzár Košice
Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Ak to tkanivo dovolí, dĺžka naťahovania nie je obmedzená, tvrdí chirurg MUDr. Teodor Kluka

Prst alebo ruku možno každý deň naťahovať až o jeden milimeter Moderná medicína môže liečiť choroby, renovovať či nahrádzať poškodené orgány a

Prst alebo ruku možno každý deň naťahovať až o jeden milimeter

Moderná medicína môže liečiť choroby, renovovať či nahrádzať poškodené orgány a poradí si aj s vrodenými i získanými defektmi. Na Klinike plastickej, rekonštrukčnej a estetickej chirurgie FNLP v Košiciach, dokážu lekári prišívať odtrhnuté ruky či nohy, vytvoriť nové prsty a dokonca predlžovať končatiny. O metóde v zahraničí známej ako Ilizarovova, ktorá pomáha získať pacientom niekoľko centimetrov navyše, sme sa porozprávali s MUDr. Teodorom Klukom, PhD., ordinárom pre chirurgiu ruky a mikrochirurgiu.

Skryť Vypnúť reklamu

Ilizarovova metóda predlžovania končatín, pomenovaná podľa jej ruského objaviteľa Ilizarovova, nie je na košickom pracovisku plastickej chirurgie novinkou. Prvýkrát ju do praxe aplikoval Doc. MUDr. Štefan Guzanin v roku 1985. Niekoľko rokov sa potom predlžovanie končatín nevykonávalo, lebo chýbali na Slovensku firmy, ktoré by sa výroby zariadení na naťahovanie končatín (distraktorov) ujali. Metóda sa do praxe vrátila v roku 1999, po tom, ako sa výroby týchto prístrojov chytil výrobca z Košíc - MUDr. Kluka.

"Metóda sa volá distrakcia," vysvetľuje. "Ide o naťahovanie mäkkého tkaniva a kostí pomocou aparátu - distraktora. Spočíva v chirurgickom prerušení kosti v mieste plánovaného predĺženia a upevnenia aparátu nad a pod miestom prerušenia. Týmto spôsobom sa fixuje prerušená kosť a končatina sa naťahuje každý deň približne o pol až jeden milimeter. Samozrejme, dĺžka naťahovania záleží od stavu mäkkých častí. Ak to tkanivo dovolí, dĺžka naťahovania nie je obmedzená."

Skryť Vypnúť reklamu

Dĺžka predĺženia končatiny je závislá od kvality mäkkého tkaniva. Vek v tomto prípade nehrá rolu. Rovnako dobre sa dá natiahnuť tkanivo staršieho i mladšieho človeka. "Ak je v okolí naťahovania zjazvovatené tkanivo, tak to ide ťažšie. Limitom naťahovania je druhá strana. Snažíme sa končatinu natiahnuť vždy tak, aby sa jej čo najviac vyrovnala. Pri veľkom defekte sa to nie vždy podarí. Ale predĺženie končatiny o 15 cm je veľký úspech."

Tkanivo sa pomocou prístroja naťahuje postupne, preto je predlžovanie končatín zdĺhavé. Naťahuje sa po úroveň bolestivosti, ktorá je u každého pacienta iná. Keď je tkanivo poddajné, bolesť je menšia a naťahovanie prebieha rýchlejším tempom. "Nie je to extrémne bolestivé. Predlžovanie vykonávame deťom i dospelým. Na bolestivosť naťahovania sa pacienti nesťažujú, udávajú len mierne bolesti, alebo žiadne. Niektorí naťahovanie ani necítia. Teraz máme pacienta, ktorému naťahujeme dva prsty a neudáva žiadne bolesti. Je to individuálne, ale samozrejme, ak pacienta naťahovanie bolí, tempo spomalíme."

Skryť Vypnúť reklamu

Keď je tkanivo dostatočne natiahnuté, do vzniknutého priestoru sa vsadí kostný štep, odobratý z tela pacienta, alebo sa nechá kosť spontánne dorásť. "Tento spôsob je naozaj veľmi zdĺhavý, preto sa väčšinou používa pri malom predlžovaní. Niekedy aj polroka nestačí na to, aby sa vytvorila kvalitná kosť. Röntgenologicky môže vyzerať dobre, ale nemusí mať potrebnú pevnosť." Pacient musí počítať najmenej s polročnou liečbou. Dĺžka, pochopiteľne, závisí od rozsahu predĺženia.

Z tohto dôvodu sa najviac odporúča spôsob, ktorým sa predĺženie docieli kostným štepom. Takto sa proces prestavby kostí výrazne urýchli. Pacientovi sa časť kostnej hmoty odoberá z miesta, kde jej stratu nepocíti. "Najčastejšie z bedrovej kosti, menej z predlaktia, ihlice nohy alebo rebra. V tomto mieste kosť dorastie a okrem jazvy tam žiadna stopa po odbere neostáva. Odber štepu sa robí súčinne s jeho implantovaním do natiahnutej končatiny. Operácia je nenáročná, trvá približne dve hodiny."

Predlžovanie končatín nie je častý úkon. Robí sa skôr výnimočne. Ročne sa vykonáva približne v dvoch - troch prípadoch. Žiadajú o ňu pacienti s vrodenými chybami alebo poúrazovými vadami. "Najviac sa nám doteraz podarilo predĺžiť hornú končatinu mladej slečne o 15 cm. K nám prišla s ramenom kratším o 25 cm. Mladému chlapcovi s vrodenou chybou predlaktia sme ho zas predĺžili o 10 cm. Inej mladej žene o 12 cm. Pri poúrazových stavoch predlžujeme najmä prsty - záprstné kostičky, alebo články prstov."

Prsty si dávajú predlžovať hlavne pacienti, ktorým po úraze zostali na ruke pahýle, ktoré ani čiastočne neplnia svoju funkciu. Ich predĺžením sa funkčnosť ruky o niekoľko percent zlepší. Aj to však stačí na to, aby sa takýmto ľuďom skvalitnil život. Predĺženie palca, napríklad znamená, že postihnutému človeku sa prinavráti úchopová schopnosť a dokáže si veci aspoň pridržať. "Palec je opora k ostatným prstom, preto je jeho skrátenie dosť veľký hendikep. Úchopová schopnosť ruky sa pri chýbajúcom palci dá nahradiť dvoma spôsobmi. Prenesením palca z nohy, alebo predĺžením palcového pahýľu. V takomto prípade každý centimeter naviac je dôležitý."

Predlžovať sa dá prakticky všetko, čo je krátke. "V súčasnosti sa končatiny predlžujú nielen v jednom smere, ale s použitím nového dvojosého distraktora sa dajú aj vyrovnávať. Umožňuje predlžovať a vyrovnávať zahnuté predlaktie, rameno či ruku. Teraz máme pacienta, ktorému súčasne predlžujeme prst v jednom smere priamo, a ďalší mu predlžujeme aj narovnávame."

Keď sa dá končatina predĺžiť, dá sa aj skrátiť... "S takou požiadavkou sme sa nestretli. Ak má niekto vrodenú chybu bedrového kĺbu a má výrazne skrátenú končatinu, existuje metóda, ktorou sa dá skrátiť zdravá strana. Táto metóda je oveľa menej náročná ako metóda predlžovania končatín, ale využíva sa len zriedka."

Efektívnosť metódy predlžovania končatín nie je závislá na veku človeka. Všeobecne sa však u detí neodporúča, kvôli neukončenému vývoju. Lekári totiž nikdy na sto percent nevedia, ako budú končatiny dieťaťa rásť a preto nevedia, o koľko majú končatinu predĺžiť. Avšak v prípade veľkej disproporcie sa predĺženie odporúča už v detskom veku. "V dospelosti sa potom končatina predĺži druhýkrát. Je to vždy výhodnejšie, lebo mäkké časti si za tých pár rokov oddýchnu a potom netreba v dospelosti naťahovať končatinu o 25 cm, ale stačí napríklad o 10, čo je veľký rozdiel. Nie každá končatina sa dá natiahnuť tak, aby sa vyrovnala tej druhej. Mali sme predlaktie, ktoré malo 8 cm a natiahli sme ho asi na 17 cm, čo je vlastne o sto percent a to je naozaj enormná záťaž pre končatinu."

Chirurgický zákrok má aj estetický dopad. Prakticky nepostrehnuteľné je predĺženie v prípade, že ruka pacienta bola pred operáciou normálne vyvinutá, len bola kratšia. V tomto prípade si okolie po liečbeA ani nevšimne, že človek mal v minulosti hendikep. Pri vrodených postihnutiach, je však končatina väčšinou nielen kratšia, ale aj neúplne vyvinutá, bez lakťového kĺbu alebo prstov. Pri takýchto postihnutiach má zákrok pomôcť pacientovi využívať ruku, avšak má dopad aj estetický.

MUDr. Kluka sa stretol aj s požiadavkami od žien nižšieho vzrastu na predĺženie dolných končatín. "Na to som nepristúpil, lebo to nie je zdravotná indikácia, ale estetický problém. Okrem toho sa na klinike zaoberáme len predlžovaním horných končatín. Aj keď by po technickej stránke nebol problém zvládnuť ani takúto požiadavku, lebo systém je rovnaký ako pri predlžovaní horných končatín, takéto zákroky nevykonávame."

Dva príbehy ľudí, ktorí si dali na Klinike plastickej, rekonštrukčnej a estetickej chirurgie FNLP niečo predĺžiť

S "lešením" na palci, stále o niečo zavadil

Je tomu dva roky, čo 22-ročnému Petrovi pravú ruku stiahol dopravný pás. Končatina bola rozmliaždená, ale MUDr. Kluka pospájal cievy i nervové vlásočnice a zachránil čo sa dalo. Palec a ukazovák sa už však "renovovať" nedali. Z ukazováka ostal len jeden článok a z palca dvojcentimetrový pahýľ. Keďže palec je zo všetkých prstov na ruke najdôležitejší, jeho strata robila Petrovi problémy. Darmo, že mal ďalšie štyri prsty, palec je ich oporou, preto nedokázal veci chytiť, čím prakticky ruka nemohla plniť svoj účel. To bol aj dôvod, prečo sa rozhodol, podstúpiť jeho predlženie.

"Chcel som ho mať dlhší, predovšetkým preto, aby som mohol veci lepšie chytiť. Ani kozmetický efekt nebol zanedbateľný. Predsa len, dlhší palec vyzerá lepšie," vraví Peter. Rozhodol sa pre metódu predĺženia bez kostného štepu, vytvorením vlastnej kostnej hmoty. "Všetko sa pekne vyvýjalo. Röntgen ukázal, že nová kosť je vytvrdnutá, tak mi dali dole prístroj, ktorý prst fixoval. Žiaľ, priskoro. Nebola to chyba lekára. No nevedelo sa, že kosť ešte nie je vo vnútri dostatočne pevná. Preto sa mi palec neskôr zdeformoval. Musel som ísť na ďalšiu operáciu, kde mi odstraňovali výčnelky kostičiek, ktoré boli veľmi bolestivé."

Chirurgický zákrok, ktorým kosť prerušili a zafixovali aparátom, sa dal vydržať, horšie to bolo doma. Samotné naťahovanie palca nebolelo, bolestivé bolo to, ak s prístrojom o niečo zavadil. Mal ho denno denne na ruke a vykonával ním také bežné úkony, ako je obliekanie i umývanie, pri ktorých stále hrozilo, že o niečo zavadí. Keď sa tak stalo, premkla ho dlhá a ostrá bolesť. "Nebolo to často, ale stávalo sa. Aj keď som si dával pozor, nebol som po celý polrok čo som mal ´lešeníčko´ na ruke, vždy opatrný. Okrem toho, vykonávať bežné úkony je s prístrojom veľmi nepohodlné a aj hygiena sa ťažšie dodržiava. Človek je nemotorný, pri obliekaní, jednoducho vo všetkom. Spí sa s tým nedobre, často ma zobudila bolesť, keď som v spánku nemohol dávať pozor nato, ako narábam s rukou."

Peter zatiaľ predĺžený palec nepoužíva, lebo je bolestivý. Čaká ho ešte jedna operácia, pri ktorej mu odstránia výrastok, ktorý je príčinou bolesti. Vie, že palec bude aj potom citlivý, ale dúfa, že ho bude môcť použiť aspoň k jemnejšiemu úchopu alebo posúvaniu či pridržaniu predmetov.

Konečne si dokáže zaviazať šnúrky

17-ročná Andrea Brehurová sa narodila s pravou hornou končatinou kratšou o 25 cm. Hendikep jej nespôsoboval iba psychické problémy, ale strpčoval jej každodenný život. "Nedokázala som si zaviazať šnúrky na topánkach, stále som musela niekoho prosiť aby mi pomohol. Problém mi robilo obliekanie, lebo oblečenie som si nemohla pridržať. Keď som vešala prádlo na balkóne, šlo mi to ťažko a musela som stáť na špičkách," opisuje svoje niekdajšie peripétie. Andrea sa totiž už mesiac a pol teší z "novej" pravej ruky. MUDr. Kluka jej ju predĺžil o neuveriteľných 15 cm. Zmena je evidentná na prvý pohľad. Aj keď nie je rovnako dlhá ako ľavá, je omnoho estetickejšia a už nevyzerá ako kýpeť.

"Príbuzní i spolužiaci boli z mojej ´novej´ ruky prekvapení. Všetkým sa páči. Každý hovorí, že som dobre urobila, keď som si ju dala predĺžiť. Teraz ju už tak neskrývam, ako som to robila predtým. Vtedy som sa za ňu veľmi hanbila. Konečne si sa mi všetko robí lepšie." Andrea namá na hornej končatine vyvinutý lakťový kĺb, takže ju nemôže ohýbať. To jej ale nevadí, s neohybnou rukou sa už naučila žiť. Predĺženie má pre ňu omnoho väčší význam ako ohýbanie.

Na operáciu a osemmesačné naťahovanie distraktorom sa jej nespomína práve najlepšie. Končatina ju bolela po operácii a potom doma pri každodennom naťahovaní. Pacient si totiž musí každý deň šrúbky na prístroji doťahovať tak, aby si rozťahoval tkanivo. "Robila mi to mama. Najprv sa toho bála, ale potom si zvykla. Najviac ma to bolelo prvé dva mesiace. Nemohla som s rukou veľmi pohybovať, lebo bola citlivá a bolela. Ale úplne najhoršie to bolo vtedy, keď mi do ruky niekto buchol. Stávalo sa mi to v autobuse a v škole. Raz mi spolužiak do nej buchol tak silno, že som potom kvôli bolesti nemohla v noci spať. Začalo mi to okolo drôtov hnisať a bolelo to dovtedy, kým sa to nezahojilo."

Nielen nárazy, ale aj spánok celých osem mesiacov v jednej polohe - na chrbte, sa ťažko znášal. Obliekanie bolo tiež problematické, lebo šaty sa zachytávali do výčnelkov prístroja. "Oblečenia som musela prístroju prispôsobiť. Dala som si to robiť cez prázdniny, takže som nosila tričká na ramienka a neskôr veľké mikiny."

Andrea je s výsledkom operácie veľmi spokojná. Až tak, že napriek bolesti, ktorú si musela pretrpieť, sa pohráva s myšlienkou, že v budúcnosti by si ruku dala predĺžiť znovu.

Andrea BOŽINOVSKÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 5. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 6. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 7. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 8. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 9. Zelená Bratislava
 10. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 1. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 3. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 4. Počas pandémie je dôležité aj správne kúrenie
 5. Bezbariérové vozidlo
 6. Na NFŠ môže byť rýchlo 72 špeciálnych lôžok pre COVID 19
 7. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 8. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 9. Zelená Bratislava
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 29 533
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 15 697
 3. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 15 504
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 217
 5. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 13 181
 6. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 459
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 494
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 372
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 275
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 035
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Z tenisového centra v Košiciach škrtli halu, ušetria 15 miliónov

Poslanci odobrili memorandum so zväzom s podmienkami.

Z Národného tenisového centra bude po škrtoch Národné tréningové centrum.

Situácia v škole v Rokycanoch je vybičovaná. Učiteľky nedostávajú výplaty

Obec s otvorením 5. ročníka súhlasila, starosta si ide svoje.

Odvolaná riaditeľka ZŠ Rokycany Iveta Markovičová.

Takmer raz toľko. Zákazku mala Myslava preplatiť o 90 percent

Kontrolór hovorí o predražených prácach. Starostka to odmieta.

Starostka tvrdí, že postupovali podľa smernice. Podľa kontrolórov ju však ešte predtým zrušili.
Obyvatelia bytovky na Ulici SNP 33 spísali petíciu. Žiadajú vysťahovať neprispôsobivých.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.
Dobré ráno

Dobré ráno: Novorodencov a matky delíme napriek odporúčaniam znalcov

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.

Podcast Dobré Ráno.

Potraty sa sprísňovať nebudú, Záborskej novela neprešla

Zákon chcú o pol roka predložiť znova.

Anna Záborská.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop