Korzár logo Korzár Košice
Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Spevák kapely Desmod Kuly si viac váži ocenenia, ktoré dostáva od fanúšikov než od odbornej verejnosti

"Manželka by chcela druhé dieťa. Ale ako, keď nikdy nie som doma?"Spevák kapely Desmod Kuly patrí bezpochyby medzi najlepších spevákov, ktorých tu

"Manželka by chcela druhé dieťa. Ale ako, keď nikdy nie som doma?"

Spevák kapely Desmod Kuly patrí bezpochyby medzi najlepších spevákov, ktorých tu máme a zástupy fanúšikov si získal aj nezameniteľnou farbou hlasu. Sám si rád robí srandu z toho, že vizuálne nie je žiadnou čerešničkou na torte, no aj tak sa mu v ankete OTO podarilo získať prvenstvo medzi najobľúbenejšími spevákmi. Potvrdil to, čo sám s obľubou vravieva - image je nanič.

S Kulym sme sa stretli v Steel Aréne v deň, kedy táto hala oslavovala veľkým koncertom prvé výročie svojho fungovania. "Bol som si atmosféru na tomto ´zimáku´ vychutnať i počas hokejovej extraligy. Vtedy vaši ´vytrepali´ moju rodnú Nitru 4:2, ale stálo to za to. Užíval som si to zo skyboxu - plná chladnička, občerstvenie... Potom tá prehra až tak nemrzí. Hehe. Ale teraz pred koncertom som si vyšlapal až úplne hore v hľadisku a poviem vám - je to krutá výška. Každopádne je Steel Aréna hala ceslosvetového formátu," nazdáva sa Kuly.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo sa však týka koncertovania v nej, až taký nadšený nebol. "Na zvukovke, keď som počul ten zvuk, ktorý nie je taký, ako by sme chceli, som si aj povedal - to by som rád vedel, ako sa tu hralo Bryanovi Adamsovi... Každopádne však to treba brať tak, že keď človek príde na koncert, tak nečaká úplne ideálnu zvukovú kulisu ako z cédečka, ale príde pre show... My sme úplne nadšení z toho, že na tomto koncerte vystupujú samé slovenské kapely a je ´plno´. Nečudoval by som sa, keby tisícky ľudí prišli na nejakú zahraničnú hviezdu veľkého formátu. To je jasné, že vtedy sa vypredá aj obrovská hala. Ale že prišli na nás, na IMT Smile, na No Name a ďalšie slovenské kapely... No nie je to úžasné?"

Aj keď je kapela Desmod na slovenskej scéne už dve desaťročia, do povedomia fanúšikov sa poriadne pretlačila len pred pár rokmi. Za ten čas však už pozbierala pekných pár ocenení. Nechýba medzi nimi Slávik, Aurel ale ani OTO. "Už ani neviem, koľko všetkých tých sošiek máme, lebo si to v kapele delíme, takže neostávajú pohromade. Preto som aj tohto roku na OTO-vi povedal tú nešťastnú vetu, že táto cena je len pre mňa, nie pre kapelu a preto sa jej nevzdám. Nechcem nejako ohrdnúť kapelou, ale OTA som dostal ako najlepší spevák, takže s ním sa naozaj v kapele deliť nebudem. Tá ostane už navždy u mňa doma. Inak je u nás ďalších sošiek asi šesť."

Skryť Vypnúť reklamu

Nie sú však vyložené v poličke, kde z nich treba občas zotrieť prach. Sú totiž obľúbenou hračkou spevákovho syna. "Najnovšie si do postele berie Aurela. Nástojí na tom, že s ním chce spať. Nie sme tým nadšení, lebo tá soška má taký hrotík, takže sa bojíme, aby si neublížil. Vždy, keď zaspí, tak mu toho Aurela vezmeme z rúk a strčíme pod vankúš, aby sa malému niečo v noci nestalo... Veľmi sa však s manželkou nečudujeme, že sa chce hrávať práve s týmito soškami. Totiž vždy, keď domov nejakú novú prinesiem, tak sa s ňou pred nami predvádza. Vezme ju do rúk, ukláňa sa a dookola opakuje - ďakujem, ďakujem, ďakujem... Baví ho napodobňovať ma a je presvedčený, že je to senzačné..."

Sám Kuly síce uznáva, že všetky tie ocenenia majú čosi do seba, ale rozhodne ich nepovažuje za to najdôležitejšie v kariére kapely. "Dôležitejší sú fanúšikovia na koncertoch. Teším sa síce z každej ceny, no aj tak ma viac potešia ceny od ľudí, ako je Slávik či OTO a podobne, ako tie, ktoré rozdáva odborná verejnosť. Veď to robíme pre fanúšikov, pre masy ľudí a nie pre pár ´vyvolených´... Navyše, tohtoročný Aurel mi pripadal, ako keby si z toho niekto robil poriadnu srandu. Takže teraz neviem, či sme toho Aurela ako najlepšia kapela dostali úprimne, alebo to bol len žart. Počul som totiž kadejaké hlášky a v tom, že čosi nie je v poriadku, ma utvrdila napríklad nominácia Barbary Haščákovej v kategórii najlepší ženský spevácky výkon... Takže celý Aurel sa mi zdal padnutý na hlavu. Vôbec by nám teda nebolo ľúto, keby cenu dostala iná kapela. Nám viac záleží na tom, aby si nás obľúbili ľudia a nie akademici..."

Skryť Vypnúť reklamu

Tohto roku dostal Kuly OTA ako najobľúbenejší spevák. Porazil aj Peťa Cmoríka, ktorý má za sebou určite stabilnú základňu násť-ročných fanyniek, ochotných pre svojho idola posielať hlasy hlava-nehlava. "Bol som z toho riadne prekvapený a ukazuje sa, že asi platí to, čo vravím - image je nanič. Hehe. Peťo je skvelý spevák, ktorý ma pred sebou ešte dlhú kariéru. Som však veľmi rád, že sa to na OTO-vi i Slávikovi pomaly mení a že sa dopredu derú mladí speváci. Príliš dlho to tu bolo totiž o tých istých tvárach. Starí ´krokodíli´ by si konečne mali uvedomiť, že im na päty šliapu mladí muzikanti. Asi by si to mali vziať k srdcu a začať robiť nové a svižné veci. Keď totiž nemáš konkurenciu, zlenivieš. Každopádne nás veľmi teší, že sme prvá kapela, ktorá na Slávikovi preskočila po dlhých rokoch Elán."

Desmod funguje ako kapela už vyše 20 rokov. "Kdesi som minule čítal, že sme vznikli len nedávno ako umelo vytvorená skupina a že nás stvoril istý produkčný dom. Keď to čítal náš gitarista Rišo Sinčak, chytil taký záchvat smiechu, až sme sa o neho báli. Hehe. My tu makáme na sebe celé roky, robíme si vlastné texty a hudbu a potom ktosi napíše takú hovadinu... Nie je to o umelom vytváraní, je to o tom, že nám robí radosť robiť hudbu pre ľudí."

Zdá sa, že snahu o to, aby malo skladby od Desmodu rado stále viac a viac ľudí, sa im celkom darí napĺňať. Posledným singlom bola pieseň Zhorí všetko, čo mám a doslova prevalcovala éter slovenských rádií. "Nevnímame to tak - aha, toto je skvelý hit. Pre nás sú všetky skladby rovnako vydarené. Preto potrebujeme iných, aby prišli, vypočuli si ich a poradili. Vždy je to producent a manažér, ľudia z rodiny a známi, ktorí nám povedia, čo sa im páči najviac, čo by moholo byť singlom a my si zväčša necháme poradiť. Pri Zhorí všetko, čo mám nám veľa ľudí vravelo, že je to skvelá pesnička, aby sme to pustili von ako singel. Lenže my sme nechceli po Pár dní staviť na ďalšiu pomalú pesničku. Desmod predsa nie je o slaďákoch, vieme robiť aj svižné rockové pesničky... Ale ľudia nás nakoniec prehlasovali a dobre to dopadlo..."

Tejto skladbe sa dostalo dokonca tej ´cti´, že si z nej urobili srandu aj v relácii S.O.S. Treba uznať, že už samotný názov skladby zvádzal k tomu, aby si z nej trochu utiahli... "Pozor, pozor - oni nám najprv zavolali a opýtali sa, či nám to nebude prekážať a či sa neurazíme. Lenže my všetci máme ich humor veľmi radi a jasné, že sme súhlasili. Rovnako to bolo i pri pesničke Pár dní, z ktorej urobili Pár pív... Celkom dobre sme sa na tom pobavili."

Syn koncerty miluje

Kulyho syn má len šesť rokov, no už mu je jasné, že jeho tatino nie je taký obyčajný tatino... "Keď sa ho ktosi opýta, kde máš otca?, odpovie - Kuli? Kuli niekde spieva... Vie už o tom, že tatino vystupuje často v telke, že ho ľudia poznajú. Všetko to so mnou prežíva, keď je priamy presnos, tak je nacapený na obrazoke. Koncerty doslova miluje, odspieva so mnou celý playlist. Ale trvdí, že nechce byť muzikantom. Má v sebe rytmus, no zatiaľ tvrdí, že keď vyrastie, nebude ničím. Ale ja verím, že ho to prejde a že z neho predsa len bude muzikant. Má však aj veľkú záľubu v autách, možno sa bude uberať týmto smerom. To je však ešte veľmi ťažko odhadovať."

Keďže je Kuly často na koncertoch mimo domu a pracovné povinnosti má po večeroch, víkendoch i sviatkoch, snaží sa svoju neprítomnosť synovi vynahrádzať. "Lenže v tomto som zlý otec, lebo si ho uplácam hračkami a tým ho uchácholím. Ja som potom ten najlepší tatino, lebo nie som doma, nehreším ho, keď je zlý a keď prídem, tak mu nosím darčeky. No a mamina je tá zlá, ktorá ho občas aj vyhreší, keď si zaslúži. Na mňa potom čaká ako na spasenie, lebo vie, že tatino mu znovu všetko dovolí a hocičo mu kúpi. Viem, že to nie je dobrý prístup, mne to však spôsobuje obrovskú radosť."

Aj manželka si však zaslúži, aby jej svoju častú neprítomnoť doma vynahradil... "Snažím sa jej to vynahradiť samým sebou. Keď sme spolu doma a už vidím, že fakt nevládze, tak vezmem malého na výlet, ideme sa povoziť na autíčkach, alebo čosi spolu vymyslíme, aby si ona dopriala čas len pre seba. Teraz som jej zaplatil wellness pobyt v kúpeľoch v Trenčianskych Tepliciach. Dopoludnia sa čvachtala v bazéne, chodila po saunách i masážach a večer mali diskotéku. Nech si to užije."

Nebál sa však pustiť ju takto bez dozoru? "Podľa mňa na svete neexistuje človek, ktorý by nežiarlil. Len ide o to, či to dáva najavo. Lenže to aj tak nemá zmysel, iba čo to psychicky ničí toho partnera. Keď sa niekto rozhodne druhého podviesť, tak mu na to stačí aj pár minút, kedy ide vyniesť smeti a nemusí ísť kvôli tomu rovno do kúpeľov... Mal som také obdobie, kedy som veľmi žiarlil a dával som to najavo. Potom som si uvedomil, že som úplný blbec, lebo tým manželke iba ubližujem. Takže žiarlim naďalej, ale nechávam si to pre seba a zhrýzam sa vo vnútri. A možno práve preto ma moja žena miluje stále viac a viac. Ale na druhej strane, možno si toto teraz číta jej milenec a strašne sa pri tom rehoce. Hehe."

Najnovšie musia doma riešiť i to, že syn si pýta sestričku... "Začal s tým, že chce Zuzku. Aj som sa ho pýtal, že ako prišiel na to meno. Vraj sa mu páči a basta. Manželka by už tiež chcela druhé dieťatko. Ako však k nemu prídeme, keď ja nikdy nie som doma a behám po koncertoch...?"

V lete Desmod čaká veľa festivalov, nie len na Slovensku ale i v Čechách a okrem toho budú pracovať i na novom albume. "V lete by sme chceli dať dohromady skladby aj hudobne i textovo, v septembri by sme mali zaliezť do štúdia a nahrávať a niekedy v októbri by mal byť album v predajniach. Aj keď už hráme 20 rokov, stále mám pocit, že kapela je v štádiu vývoja. Stále robíme kompromisy, hľadáme sa. Začínali sme ako oveľa viac rockovejšia kapela, no museli sme trochu poľaviť, aby nás prijal slovenský éter. Teraz sa chceme snažiť byť znovu o čosi viac rockovejší, priblížiť sa k tomu, keď sme začínali. Vtedy sme snívali o tom, že budeme slávni, bude okolo nás vždy kopa krásnych báb, litre alkoholu a budeme cestovať hore dole. No, vzhľadom na moju postavu sa na mňa baby veľmi nevešejú, ale na druhej strane - ak by sa aj vešali, tak môžu aj niekoľko naraz, lebo sa pomestia," dodal so smiechom.

Vlastné meno: Mário Kollár

Dátum narodenia: 1971

Miesto narodenia: Nitra

Rodinný stav: ženatý

Relax: rodina

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 5. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 6. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 7. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 8. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 9. Zelená Bratislava
 10. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 1. Päť chýb pri zateplení strechy
 2. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 3. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 4. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 5. Počas pandémie je dôležité aj správne kúrenie
 6. Bezbariérové vozidlo
 7. Na NFŠ môže byť rýchlo 72 špeciálnych lôžok pre COVID 19
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 10. Zelená Bratislava
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 29 560
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 15 669
 3. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 15 537
 4. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 13 226
 5. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 088
 6. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 480
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 520
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 395
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 299
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 060
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Z tenisového centra v Košiciach škrtli halu, ušetria 15 miliónov

Poslanci odobrili memorandum so zväzom s podmienkami.

Z Národného tenisového centra bude po škrtoch Národné tréningové centrum.

Situácia v škole v Rokycanoch je vybičovaná. Učiteľky nedostávajú výplaty

Obec s otvorením 5. ročníka súhlasila, starosta si ide svoje.

Odvolaná riaditeľka ZŠ Rokycany Iveta Markovičová.

Takmer raz toľko. Zákazku mala Myslava preplatiť o 90 percent

Kontrolór hovorí o predražených prácach. Starostka to odmieta.

Starostka tvrdí, že postupovali podľa smernice. Podľa kontrolórov ju však ešte predtým zrušili.
Obyvatelia bytovky na Ulici SNP 33 spísali petíciu. Žiadajú vysťahovať neprispôsobivých.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.
Dobré ráno

Dobré ráno: Novorodencov a matky delíme napriek odporúčaniam znalcov

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.

Podcast Dobré Ráno.

Potraty sa sprísňovať nebudú, Záborskej novela neprešla

Zákon chcú o pol roka predložiť znova.

Anna Záborská.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop