mája skončila košická firma, ktorá vlani dostala príspevok 15 miliónov korún za to, že vo svojich pobočkách zamestnala 67 osôb s rôznymi zdravotnými poruchami. Úrady práce už skúmajú, či zrušenie firmy a prepustenie zamestnancov nebolo protizákonné.
Infoservis s. r. o. zriadil v Košiciach (snímka na titulnej strane), Prešove, Michalovciach, Trebišove, Vranove nad Topľou a Poprade pracoviská, ktorým úrady práce od marca 2006 priznali štatút chránených dielní. Spoločnosti Ronalda a Ladislava Csorbu schválili prostriedky z Európskeho sociálneho fondu. Peniaze firma dostávala postupne na mzdy a odvody zamestnancov. Druhú časť príspevkov použila na nákup zariadenia pobočiek.
V oficiálnej ponuke chránených pracovísk boli napríklad informačné a asistenčné služby, prístup do on-line databázy, služby znižujúce náklady na administratívu, marketingové poradenstvo. Podnikatelia, ktorí sa stali odberateľmi Infoservisu, potom už nemuseli sami zamestnávať ľudí so zmenenou pracovnou schopnosťou. Túto povinnosť majú všetky firmy s viac ako dvadsiatimi zamestnancami.
Podľa zákona mal Infoservis zamestnávať zdravotne postihnutých ľudí najmenej tri roky. V apríli však bratia Csorbovci spoločnosť predali českej firme AZ - Dendy chebského podnikateľa Josefa Zíba. V liste zamestnancom to vysvetľujú existenčnými problémami firmy, ktoré má vyriešiť prísun zahraničného kapitálu.
Nový majiteľ dal ale po mesiaci všetkým zamestnancom výpoveď a pracoviská zatvoril.
Ronald Csorba odmieta podozrenia, že firmu predali s vedomím, že dôjde k jej likvidácií. Zíb podľa neho sľúbil, že zoženie zahraničného obchodného partnera, ktorý by mal o prácu zdravotne postihnutých výhradný záujem. "V čase jeho vstupu boli podľa informácií, ktoré prezentoval, zmluvy takmer pred podpisom. Z nejakého dôvodu sa to vraj neuskutočnilo," povedal.
Zíb po prevzatí Infoservisu nekomunikoval so žiadnym zamestnancom ani s úradmi práce. Splnomocnil na to Dagmar Biakovú, ktorá robila právničku aj vo firme Csorbovcov. Tá rovnako tvrdí, že ľudí museli prepustiť, lebo Zíbovi stroskotal dlho pripravovaný kontrakt so zahraničnou firmou. "Všetky ďalšie plány úspešného pokračovania spoločnosti záviseli od poskytovania služieb pre tohoto partnera," povedala.
Po predaji firmy zostali zamestnanci bez výplat za apríl a máj, nevyplatili im ani dvojmesačné odstupné. Biaková povedala, že na mzdy mal Zíb dostať preddavok od partnera, s ktorým mu nevyšla spolupráca. Napriek tomu vraj teraz robí všetko preto, aby záväzky splatil.
Úrady práce vo všetkých mestách, kde mal Infoservis pobočky, tam už poslali kontrolu. Ak sa potvrdí porušenie zákona alebo dohody o poskytnutí dotácií, firma by potom mala aspoň ich časť vrátiť. "Prebieha následná finančná kontrola. Jej závery môžu vyústiť do konania o vrátení prostriedkov aj s penále," povedal hovorca košického úradu práce Igor Jakeš.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári