Anton Jasusch (1882-1965) študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Budapešti, v Mníchove a v Paríži. V rokoch 1914-1918 bojoval na frontoch I. svetovej vojny najprv na talianskom a ruskom, neskôr bol v zajateckých táboroch na Ďalekom východe, odkiaľ sa oneskorene vrátil do Košíc.
Tesne po vojne, deprimovaný jej hrôzami, sa v samote ateliéru pripravoval na svoje rozhodujúce vystúpenie. Koncom novembra 1920 sa u neho začal tvorivý proces, výsledkom ktorého boli rozmerné kompozície, tematicky súvisiace predovšetkým s etickými otázkami. Vytvoril obsiahly súbor tematických obrazov týkajúcich sa existenčných otázok človeka, zmyslu života a miesta človeka na zemi i v kozme. Svoje pocity stvárnil v obrazoch Zlo, Víťaz, Oheň, Kolobeh života, Žltý mlyn, Revolúcia, Žiarlivosť, Zánik planéty.
Nastupujúce tri-štyri roky znamenali pre Jasuscha najdôležitejšie tvorivé obdobie. Vtedy vytvoril svoje ohromujúce obrazové cykly. Ide o väčší komplex malieb, ku ktorému patril cyklus dvadsiatich až dvadsiatich štyroch diel v rozmeroch asi 150 x 172 cm a veľký cyklus desiatich malieb v rozmeroch takmer 3 x 3 metre.
Jeho tvorba 20. rokov v nemalej miere prispela k aktivizácii práve sa formujúcej slovenskej moderny a stala sa tak medzníkom vo vývoji východoslovenského výtvarného života. V druhej polovici 20. rokov sa výraznejšie priklonil k sociálnej problematike, reprezentovanej sériou pohľadov na predmestské proletárske časti mesta. Odrazilo sa to v dielach Na periférii I, II. Sporadicky sa v jeho tvorbe objavujú aj kompozície s tematikou chudobných dedinských obydlí a ťažkej práce na poli.
V 30. rokoch sa predmetom jeho záujmu stávajú predovšetkým krajinárske námety. Bol citlivým pozorovateľom prírody, upútavali ho temné lesné interiéry, poetické zákutia brehov rieky, rovnako ako rozsiahle priestranstvá nížin.
Roky po II. svetovej vojne sú naplnené bohatou a neúnavnou prácou.
Z neskoršej, kvalitatívne premenlivej tvorby Jasuscha je pozoruhodná perióda na prelome 20. a 30. rokov 20. storočia, keď vytvoril neobyčajnú kolekciu malieb s metaforickým motívom masiek v rôznych podobách. V poslednej fáze tvorby nájdeme súbor pastelov. Objavujú sa témy rodiny, materstva, hudby, muzikantov. Vlastnou podobizňou symbolicky uzatvára košický maliar svoju tvorbu.
Zajtra sa pozrieme na Jedlíkovu ulicu v mestskej časti Západ.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári