Euro Folk totiž celú obec zaplavili davy aktívnych folkloristov i tých, ktorí tradičné ľudové umenie obdivujú len pasívne.
Atmosféru tradičného festivalu predznačil už sprievod folkloristov obcou. Následne sa doslova roztrhlo vrece s množstvom lákadiel. Azda najväčším ťahákom však bolo okrem folklóru z iných krajín i vystúpenie jubilujúceho folklórneho súboru Čarnica z Košíc.
Pokiaľ diváci miestami na pražiacom slnku už nevládali sledovať vystúpenia domácich i zahraničných folkloristov, organizátori Krajské osvetové stredisko v Košiciach (KOS) a Obec Rozhanovce mali v zálohe množstvo rovnocenných alternatív. Ukážky tradičných ľudových remesiel neobdivovali len návštevníci, ale i samotní účinkujúci z Bulharska, Lotyšska, Poľska a Maďarska.
"Po predošlých skúsenostiach s návštevnosťou množstva mladých rodín sme tentoraz program prispôsobili i tejto diváckej kategórii. Aby sa najmenší nenudili a rodičia netrápili, pripravili sme pre nich množstvo nových atrakcií," prezradila Eleonóra Kovalčíková, riaditeľka KOS. Najmenších bolo naozaj takmer nemožné odlákať od areálu Detský svet, kde si sami pod odborným vedením Kovácsovcov zo Sárospataku v rámci tvorivej dielne zhotovovali výrobky z prírodných materiálov. Veľký úspech zožali i divadelné predstavenia Tomáša Plaszkého. "Zlepšili sme gastronómiu, vyhradili sme špeciálny priestor, kde si ľudia môžu oddýchnuť a osviežiť sa. Dali sme si záležať, aby sme remeselnícku časť prezentovali ako čisté umenie a vyčistili ju od stánkov, ktoré tu nemajú čo robiť," dodala riaditeľka KOS.
Milovníci výtvarného umenia obdivovali výstavu drevorezieb a výšiviek, veľký ohlas mala i prezentácia výrobkov znevýhodnenej mládeže z občianskeho združenia Art Est. Osvieženie v podobe chladného pivného moku padlo vhod a pri ňom či pri dúšku niečoho menej pozornosť otupujúceho si verejnosť vychutnala i súťaž o najlepší pečený chlieb. Víťazstvo napokon porota prisúdila Márii Gallovej.
"Len pre účinkujúcich sme vydali 540 gulášov, minerálne vody a kávy sa nedajú spočítať. Personál sa musí riadne obracať, pomáha doslova každý, kto má ruky nohy. Členovia poslaneckého zboru i moja rodina," vysvetlil Viktor Gazdačko, starosta obce Rozhanovce. "Manželka pomáhala s nákupmi i triezvym ženským pohľadom na vec. Kibicovala trošku, ale ja si vždy rád nechám poradiť."
Podľa vedúcej odboru kultúry ÚKSK Jany Kovácsovej sú Abovské folklórne slávnosti z hľadiska koncepčnosti vystavané dobre. "Uvítala by som ale, ak by sa väčšia platforma na takýchto festivaloch venovala miestnej gastronómii. Ja osobne by som festivaly dala preč z amfiteátrov, mali by sa realizovať v prírodných prostrediach. Dedinskí ľudia sú pohostinní, vedia hociktorý dvor pripraviť tak, aby ste sa tam príjemne cítili," domnieva sa. "Svojím zameraním som remeselník. Väčšinou ale to nové, čo ma zaujme, je práve zo zahraničia, v tomto prípade z Maďarska. Veľmi sa mi páčil detský program a oceňujem to, že sa folklóru venujú už také malé deti," prezradila J. Kovácsová.
Už o rok festival v plnej nádhere oslávi svoje 40. narodeniny a organizátori už dnes nosia v hlave nápady na jeho ozvláštnenie a rozšírenie. Napríklad aj o vystúpenie folklórnych telies, ktoré budú v KSK tiež sláviť svoje jubileum.
Autor: nit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári