magnitúdy je momentálne vzdialená od nás okolo 90 miliónov km a jej veľkosť je rovnaká ako veľkosť Zeme. Planéta Venuša zdobí tohto roku večernú oblohu už od januára a zotrvá na nej ešte v júli. Potom sa presunie na rannú oblohu. Je tak výnimočne žiarivá, že ju mnohí ľudia považujú za UFO a neveria, že je to prirodzené teleso z našej Slnečnej sústavy. Pri pohľade na Venušu optickým ďalekohľadom vidíme len jej atmosféru. Vďaka tejto hustej atmosfére je na povrchu Venuše obrovský tlak až 92-krát väčší než na Zemi. Teplota na povrchu je okolo 460 stupňov Celzia a neklesá ani po západe Slnka.
Venuša je taká jasná, že je pozorovateľná aj na dennej oblohe. Zazrie ju každý, kto má priemerne dobrý zrak. Jediný problém je Venušu na dennej oblohe nájsť. Totiž aj keď je viditeľná, je to len biely bod na modrej oblohe a pokiaľ nie je čistý vzduch a nemáme nejaký oporný bod, od ktorého ju budeme hľadať, radšej sa o to ani nepokúšajme. Keď nastane situácia, že sa Mesiac dostane do blízkosti Venuše, môže sa tým vyhľadávacím odrazovým mostíkom stať práve on.
18. júna popoludní nastane zákryt Venuše Mesiacom, a keďže k tomuto úkazu dôjde za bieleho dňa, je potrebné si účinkujúce objekty vyhľadať.
Mesiac v tvare úzkeho kosáčika býva viditeľný počas dňa už na tretí deň po nove. Na modrej oblohe v bielom prevedení sa tvári ako duch, ale nie je ťažké objaviť ho. A keďže má dôjsť k zákrytu Venuše Mesiacom, musíme túto planétu hľadať len v okolí Mesiaca. Keď máme k dispozícii ďalekohľad, pomôžme si ním, bude nám dopriate aj potešenie z objavu, že Venušu uvidíme v tvare kosáčika, orientovaného presne tým istým smerom ako kosáčik Mesiaca. Obidva objekty osvetľuje Slnko z toho istého smeru. Musíme si však dať pozor, aby sa nám práve Slnko nedostalo do zorného poľa ďalekohľadu, aby sme neublížili vlastným očiam.
K spomínanému zákrytu dôjde v čase, keď Slnko bude ešte pomerne vysoko nad obzorom. Mesiac, ktorý sa pohybuje na oblohe smerom k východu, bude mať v tento deň na svojej ceste aj planétu Venušu, a to doslova. K takému úkazu nedochádza príliš často, pretože obežné dráhy oboch telies sú rôzne sklonené, takže sa tieto telesá častejšie na oblohe minú, než aby sa tesne stretli, alebo dokonca zakryli.
Keďže Mesiac vzdialený od Zeme približne 384 000 km je podstatne bližšie ako Venuša, tak sa môže dvom pozorovateľom na rôznych miestach premietať na rôznom hviezdnom pozadí, a tým pádom nedôjde k začiatku zákrytu naraz. Úkaz sa bude odohrávať tým neskôr, čím viac ste na východ.
Na východnom Slovensku môžeme prvý dotyk Venuše s Mesiacom očakávať od 16.36 hod. letného stredoeurópskeho času. Venušin kosáčik sa svojou oblou časťou začne pomaly strácať za neosvetleným okrajom mesačného disku. O viac ako hodinu neskôr, teda od 17.57 hod. sa Venuša opäť objaví. Potom nastane na asi štvrťhodinu obdobie najfantastickejšieho pohľadu pre pozorovateľov vybavených ďalekohľadmi - Venušin kosáčik bude v tesnej blízkosti mesačného a v prvej minúte výstupu bude naň doslova prilepený. Obidve telesá sa budú nachádzať vysoko nad južným obzorom.
Do konca roku 2012 ešte nastanú 4 zákryty jasných planét Mesiacom, ktoré sa budú odohrávať v dostatočnej vzdialenosti od Slnka a dostatočne vysoko nad obzorom. Mesiac postupne zakryje nasledovné planéty: Mars (24. 12. 2007), Mars (10. 5. 2008), Venušu (1. 12. 2008) a Jupiter (15. 7. 2012).
Mimoriadny úkaz nastane 13. 2. 2056. Mesiac súčasne zakryje dve planéty: Merkúr a Mars. Obidve planéty sa budú pri pohľade zo Zeme nachádzať v tesnej blízkosti (budú v konjunkcii) a pre Mesiac nebude žiadny problém, aby obidve planéty na chvíľu zakryl.
Autor: kra
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári