Korzár logo Korzár Košice

Colný úrad Košice má za sebou prvý verejný odpredaj zhabaného tovaru. Záujem zákazníkov ďaleko prevýšil ponuku

Kto si privstal, mal z čoho vyberať. Posledným trpezlivým ostali ležiakyStanica Colného úradu na Svätoplukovej 18 zažila minulý piatok zrejme

Kto si privstal, mal z čoho vyberať. Posledným trpezlivým ostali ležiaky

Stanica Colného úradu na Svätoplukovej 18 zažila minulý piatok zrejme najväčší nával ľudí vo svojej histórii. Konal sa tam verejný odpredaj vecí, zhabaných väčšinou šmelinárom. A keďže šlo o pomerne zaujímavý tovar za skutočne nízke ceny, prilákal stovky záujemcov z Košíc aj okolitých okresov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už od skorého rána sa na nádvorí úradu kľukatil rad potencionálnych zákazníkov. Hoci vedeli, že predaj sa začne až o 10. hodine, správne predpokladali, že ak si privstanú, výrazne to zvyšuje ich šance na dobrý nákup. Prvá žena, ktorá dostala kartičku s poradovým číslom 1, prišla už o 7. hodine. Po necelých troch hodinách, teda krátko pred začatím predaja, stálo na nádvorí a v útrobách budovy okolo 250 ľudí. Samozrejme, ďalší prichádzali a buď sa rovno sklamane otočili, alebo sa postavili na koniec.

SkryťVypnúť reklamu

Nával záujemcov o lacný nákup sa prejavil aj na ulici. Autá zahltili všetky odstavné plochy v okolí tak, že v okruhu sto metrov sa nedalo okolo 10. hodiny zaparkovať. "Ešpézetky" naznačovali, že správa o predaji sa dostala až do okresov Michalovce, Trebišov, Prešov či Rožňava. Kým ďalší hľadali miesto na parkovanie, masa ľudí na nádvorí úradu rozoberala alterantívy nákupu a netrpezlivo čakala na 10.hodinu. Netušiac, že ten najlukratívnejší tovar si rozoberú len prvé dve či tri desiatky zákazníkov.

Úderom 10. hodiny sa dvere jednej z miestností otvorili pre prvých šesť najšťastnejších. V interéri ich čakalo 120 druhov tovaru, naukladaných na kôpky a označených názvom i cenou. Z niektorých iba po jednom, z iných po viac kusov. Bolo si z čoho vyberať. Prútený kôš na bielizeň za 100 Sk, 16-dielna kávovová sýprava (100 Sk), sada nožov (80 Sk), 5-dielna sada smaltovaných hrnov (350 Sk), nástenné hodiny (20 Sk), pracovné náradie v kufríku (80 Sk), dámska manikúra (25 Sk) a mnoho ďalších položiek.

SkryťVypnúť reklamu

Kým si poltucet zákazníkov obzrel všetok tovar a nazhromaždil svoje "kôpky" k precleniu a vyplateniu, uplynula takmer hodina. Ostatní záujemcovia stáli vonku a meditovali nad tým, čo sa vo vnútri tak dlho deje. Rôznym špekuláciám nebolo konca kraja a prví dovtedy trpezlivo čakajúci zákazníci to začali vzdávať. Kým colníci zvládli všetky "papierovačky" spojené s predajom každého kusa tovaru, prvá kupujúca opustila miestnosť okolo 11.15.

"Ja som tu bola už od siedmej, lebo tak mi šiel autobus," povedala nám pani Darina z Trebišova. "Som veľmi spokojná, lebo som výhodne nakúpila. Všetko bolo dobre pripravené a dnu sa šlo podľa poradia. Taká akcia by mohla byť častejšie, alebo ešte lepšie, keby sa tu zriadila stála predajňa. Škoda je taký tovar spaľovať. Ľudia si lacno nakúpia a štátu sa nejaké korunky zídu. A bolo by to bez zhonu, ako dnes..." Pani Darina kúpila jediné dva kusy nábytku, kôš na bielizeň, luster, nože i ďalšie drobnosti za vyše 2500 Sk.

SkryťVypnúť reklamu

Spokojní boli aj ďalší zákazníci z prvej šestky. Svedčili o tom nielen hromady tovaru, ktorý navláčili "k precleniu" ale aj ich slová. "Bol to dobrý nápad a nebolo by od veci ten predaj robiť pravidelne. Určite by som sem chodil," povedal nám pán Milan z okresu Trebišov. Kôš na bielizeň, sady príborov i nožov, tlakomery, malé rádiá i ďalšie veci ho vyšli na takmer sedem stovák. O čosi viac, ..... korún, minula za nákup rodinka z obce Valaliky. "Nemali sme finančný limit," povedal pán František. "Vzali sme všetko, čo nás upútalo a zíde sa nám. Ak by sa takéto akcie organizovali častejšie, určite by sme prišli zas."

Postupne, ako prví zákazníci vychádzali von, zasypávali ich otázky čakajúcich s vyššími číslami. Prečo to tak dlho trvá, aký je tovar vo vnútri a či ho je dosť pre všetkých. Niekoho odpovede uspokojili, mnohých však nie. Už dopredu bolo totiž známe, že predaj o 14. hodine končí. Ak si za hodinu nakúpili šiesti, koľkí to stihnú za zvyšné tri? A ak je z niektorých druhov tovaru iba pár kusov, bude si vôbec ešte z čoho vyberať?

Ako sa lukratívny tovar míňal, skrátil sa a zrýchlil aj pobyt zákazníkov v miestnosti. Vyberať si malo z čoho iba prvých 15 či 20, ďalší už nachádzali iba prázdne miesta s ceduľkou, čo tam ráno bolo. Keďže niektorí sklamaní zákazníci po odchode informovali tých čakajúcich, rad sa riedil a skracoval aj z opačnej strany. Navyše, okolo 13. hodiny colníci sami zverejnili zoznam tovaru, ktorý ešte čaká na predaj. Po tejto informácii sa rady čakajúcich preriedili najviac.

"Stojím tu s boľavými nohami od pol desiatej a teraz sa dozviem, že zbytočne. Tá akcia mala zmysel iba pre niekoľko najrýchlejších, čo si mali z čoho vyberať. A videl som, že sa dobre nabalili. Na čo to potom organizovali, keď bolo tovaru tak málo? Iba čo zbytočne pobláznili ľudí," okomentoval stratu ilúzí sivovlasý dedko. Podobne sklamamých ľudí bolo viac. Takých, ktorí sa dostali dnu a už nič zaujímavé nenašli, ale aj takých, ktorí vieru v dobrý nákup stratili už stojac v rade. Pred 14. hodinou čakalo pred dverami posledných vari 10 najtrpezlivejších.

"Prišla som o pol desiatej a keď som videla to množstvo ľudí, chcela som odísť. Manžel ma prehovoril a tak sme ostali. Postupne som počula, že už tu takmer nič zaujímavé nie je, ale ostala som aspoň zo zvedavosti," povedala nám jedna z posledných zákazníčok. Napokon si kúpila umelé kvety po tri koruny a sadu kuchynských nožov po 80 Sk.

Posledného zákazníka napokon colníci "vypravedili" až o 17. hodine. Z tovaru, ktorý ráno ponúkli do predaja, predsa čosi ostalo. Takmer vôbec nebol záujem o 6-dielnu sadu paplónov (500 Sk), zvýšila sa aj kávová súprava (100 Sk), pájkovačky (20 Sk) či poistky na dvere s retiazkou (3 Sk). Colníci ich ponúknu do predaja opäť, no už s cenou o 30 percent nižšou.

Zákazníci nakúpili rôzne veci za 35 186 korún. Čo sa nepredalo, nabudúce zlacnie o tridsať percent

Colné sklady sú plné tovaru.

Niektorý tovar, ktorý colníci predávali, ležal v ich skladoch poriadne dlho. Zhabaný bol ešte v čase, keď fungovali "klasické" štátne hranice, teda pred vstupom Slovenska do Európskej únie (približne od roku 1997 do apríla 2004). Nešlo však o tovar, zadržaný na hraniciach napríklad s Ukrajinou či Poľskom. Ako nás informovala hovorkyňa CÚ v Košiciach Zuzana Pavlíková, zaistený bol v pôsobnosti územného obvodu Colného úradu Košice. Teda napríklad na Blšáku či na železničnej stanici. Dôvodom bolo porušenie colných predpisov.

"Každému takto zadržanému druhu tovaru bola znaleckým posudkom určená cena," vraví Z. Pavlíková. "Nešiel priamo do predaja, ale najprv musel v zmysle zákona absolvovať dve dražby. Až po nich, ak o neho nebol záujem, mohol byť ponúknutý na predaj. Samozrejme, už za nižšiu cenu, pri ktorej určovaní zohľadnila komisia niekoľko faktorov. Napríklad dĺžku uskladnenia tovaru, jeho kvalitu, funkčnosť či kompletnosť. Našou snahou bolo, aby sa predalo čo najviac, lebo inak by sa musel tovar zlikvidovať, čo by boli ďalšie náklady zo štátneho rozpočtu."

Dôvodom, prečo sa predaj tak naťahoval a laikovi pripadal zbytočne komplikovaný, bolo dodržiavanie zákona. V zmysle právnych noriem museli totiž colníci ku každej položke vystaviť po päť exemplárov kúpnych zmlúv i zoznamov tovarov. Hoci to zákazníci nevedeli, zjednodušením bolo už to, že nemuseli ísť na niektorú z Pobočiek CÚ Košice podať colné vyhlásenie. Kvôli tomu sedeli vo vedľajšej miestnosti dvaja colníci, ktorí mali túto časť "papierovačiek" na starosti. Čas najmä na začiatku naťahoval fakt, že prví zákazníci nakúpili aj 20 rôznych položiek a s každou sa bolo treba "právne" vysporiadať...

"Všetky tie akoby ´formality´ boli potrebné preto, lebo predávaný tovar bol v postavení zahraničného tovaru," vysvetľuje Z. Pavlíková. "Patril síce štátu a bol v jeho správe, no ešte nebol prepustený do voľného obehu. Zjednodušene povedané, nebolo z neho odvedené clo ani DPH. Toto všetko musel tovar absolvovať práve pri predaji." Po sumarizácii boli včera známe aj konečné čísla. Z celkového objemu 38 038 korún sa predal tovar za 35 186 korún, teda asi 92,5 percent. Peniaze budú odvedené do štátneho rozpočtu.

Keďže aj pred colníkov bola minulotýždňová akcia akousi premiérou, uvedomovali si, že nie každý zákazník odchádzal spokojný. "V prvom rade sme vôbec nečakali taký veľký záujem verejnosti. Trochu nás tiež obmedzovali stiesnené priestorové možnosti. Preto sme nemohli ponúknuť viac tovaru," priznala hovorkyňa CÚ. "Akciu vyhodnotíme a nabudúce sa určite pokúsime v medziach našich možností celý proces predaja urýchliť a zjednodušiť."

Minulý týždeň predaný tovar bol iba malou časťou colných skladových zásob. Preto nás zaujímalo, či colníci neuvažujú zriadiť stálu predajňu, kde by zhabaný tovar predávali. "Sme štátny orgán a v rámci zákona máme iba obmedzené možnosti, v ktorých sa môžeme pohybovať. Predpisy umožňujú iba taký predaj, ako bol minulý týždeň. Najbližší ďalší predaj sa plánuje a verejnosť bude o ňom v čas informovaná prostredníctvom médií," prezradila Z. Pavlíková.

Stranu pripravil: Róbert BEJDA

Autor: Kuchyňu po sebe nechá čistú

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  1. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  2. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  3. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  5. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  6. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  7. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  8. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 752
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 15 416
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 13 126
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 904
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 6 397
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 811
  7. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 801
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 566
  1. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu
  2. Zdenek Ručka: Ako zdravotne postihnutého klienta Domova sociálnych služieb pripraviť o finančné prostriedky. Časť 31. „Život je plný prekvapení.“
  3. Marek Namešpetra: Siedmy deň - voľné pokračovanie
  4. Juraj Tušš: Príčina hlúposti
  5. Dávid Polák: Kľúčová výzva pre Izrael a jeho budúcnosť
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne
  8. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi
  1. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 64 627
  2. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 34 357
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 16 534
  4. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 672
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 12 348
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 503
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 080
  8. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 9 689
  1. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  2. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  3. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  4. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  5. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  6. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  7. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  8. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu
  2. Zdenek Ručka: Ako zdravotne postihnutého klienta Domova sociálnych služieb pripraviť o finančné prostriedky. Časť 31. „Život je plný prekvapení.“
  3. Marek Namešpetra: Siedmy deň - voľné pokračovanie
  4. Juraj Tušš: Príčina hlúposti
  5. Dávid Polák: Kľúčová výzva pre Izrael a jeho budúcnosť
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne
  8. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi
  1. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 64 627
  2. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 34 357
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 16 534
  4. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 672
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 12 348
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 503
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 080
  8. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 9 689
  1. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  2. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  3. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  4. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  5. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  6. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  7. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  8. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu