Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Herec, komik a moderátor Roman Pomajbo potrebuje mať veľa práce a pocit, že nič nestíha

V Austrálii mu pri umývaní riadu bolo prd platné, že doma bol hviezdaRoman Pomajbo, či chce či nechce, sa väčšine slovenských divákov spája s

V Austrálii mu pri umývaní riadu bolo prd platné, že doma bol hviezda

Roman Pomajbo, či chce či nechce, sa väčšine slovenských divákov spája s rôznymi komickými postavičkami z relácie SOS. Nebráni sa však tomu, práve naopak - túto reláciu robí rád a ako tvrdí, našiel sa v nej. Pred nedávnom sa objavil i v novom českom filme Kvaska. Ten prišiel divákom na košickú predpremiéru osobne predstaviť aj s ďalšími kolegami. Pri tejto príležitosti si našiel čas i na rozhovor.

K účinkovaniu vo filme Kvaska sa dostal prostredníctvom kamaráta, českého herca Rudolfa Hrušínského najmladšieho. "Spolu sme hrali vo filme Hazard a od vtedy si voláme, občas sa aj stretneme. No a pred časom mi povedal, že Mirjam Landa sa chystá režírovať nejaký film a či by som nešiel na kasting. Mirjam som asi padol do oka, lebo som dostal podľa mňa tú najlepšiu rolu," prezradil R. Pomajbo. V Kvaske si zahral cholerického režiséra pripravovaného muzikálu. "Celkom mi táto postava bola blízka. Aj som niekedy mal pocit, či netreba zmierniť jej prejavy, ale Mirjam ma práve provokovala k tomu, aby som bol ešte cholerickejší. Nakoniec je z toho celkom zaujímavá a v podstate i komická postava."

Skryť Vypnúť reklamu

R. Pomajbo sa teší hlavne z toho, že si mohol opäť zahrať vo filme. "Pravda je taká, že film je u nás doslova ojedinelá vec. Na nakrúcaní preto bolo cítiť, že každý je nadšený a teší sa z príležitosti zahrať si. Počas nakrúcania sa z nás stala jedna veľká rodina a na tento film budem ešte dlho spomínať. SOS je totiž aktuálne iba krátko a divadelné predstavenie má svoje čaro len počas toho konkrétneho večera. No film tu ostane dlho..."

Keďže si zahral režiséra, nemusel veľmi dávať pozor na svoju češtinu. "Veď v Prahe je strašne veľa Slovákov a to hlavne na rôznych umeleckých postoch. Navyše mi Mirjam, ktorá je pôvodom Nemka, povedala, aby som si z toho ťažkú hlavu nerobil. Keď hrám v Prahe v divadle, tak tam musím dbať na to, aby bola moja čeština dokonalá. Pri Kvaske neprekážalo, keď taká nebola. Pomerne veľa ľudí ma však za češtinu v tomto filme pochválilo..."

Skryť Vypnúť reklamu

Pestrosť mu vyhovuje

Za sebou má teda ďalší film, hráva v divadlách na Slovensku i Čechách, nakrúca SOS i Niečo za niečo. Pohybuje sa medzi Prahou a Bratislavou a takýto pomerne hektický život mu vyhovuje. "Hovorí sa, že herecký život je ako ´podenka´, ktorá žije len 24 hodín. Často má herec naraz veľa príležitostí, no o pár dní nemusí mať nič. Preto treba žiť veľmi rýchlo. Veď ja sám som pred štyrmi rokmi nemal nič. V Prahe som pracoval v bábkovom divadle a nebavilo ma to. Teraz je to úplne inak, práce mám vyše hlavy. Občas si aj poviem rád by som čosi z toho zrušil..."

Našťastie pre verných divákov SOS, tento program R. Pomajbo určite nechce spomedzi pracovných povinností vyškrtnúť. "V SOS som sa našiel. Táto relácia má nevyčerpateľné zdroje inšpirácie z toho, čo všetko nám ponúkajú televízie. Ja sám som občas zhrozený, keď vidím, čo sa vysiela. Ale je to pre mňa študijný materiál, takže niekedy hneď volám Danovi Danglovi a pýtam sa ho, či to pozerá. Často si niektoré relácie nahrávame, aby nám rôzne perly ducha neušli. Táto sféra je určite nevyčerpateľná, veď si len vezmite, koľko rôznych postavičiek sa už u nás vystriedalo. Najnovšie je v kurze Sandokan z Prcavých záležitostí. Moja mama je nešťastná, že hrám práve takého zúfalca," prezradil so smiechom.

Skryť Vypnúť reklamu

Keďže v SOS parodujú konkrétnych ľudí, neraz sa im stáva, že sa s objektmi zosmiešnenia stretnú zoči-voči. "Najhoršie je, že ja si to ani neuvedomím. Napríklad nedávno som bol na galavečeri Miss televízie JOJ. A zrazu prišiel ku mne chlapík a celý natešený ma od radosti buchnátoval do chrbta. Až po chvíli som zbadal, že je to Tony z VyVolených, ktorého som tiež parodoval. No a o chvíľu na to pribehol Jožo Pročko a doslova mi skočil na chrbát. Dosť ma prekvapil. Vtedy mi došlo, že majú asi ku mne iný vzťah, keďže v podstate ja som bol nimi, keď som ich hral... Ale nikdy som nemal negatívne skúsenosti. Keď nedávno SOS oslavovalo 100. vydanie, tak tam bola napríklad dokrútka Andrey Vadkerty, ktorej show som tiež parodoval. Bola však milá a vôbec jej nevadilo, že ju hral chlap..."

Medzi slovenskými ´celebritami´ ktorým sa nepáčilo to, že si z nich v SOS uťahujú, by sme našli vari len manželov Mojsejovcov. "Ach jaj, už nám začínajú chýbať. Oni boli taký vďačný zdroj. Veď povedzme si na rovinu, pri nich nebolo veľa roboty, stačilo zopakovať to, čo vraveli vo svojich programoch. Teraz je to podobné pri Prcavých príležitostiach. Keď som si pozrel pár Srdcových záležitostí, tak som ostal v šoku a neveril som, že to takto naozaj je. Hanbil som sa, že čosi také vôbec existuje. Pri Prcavých príležitostiach mi stačí obliecť si kostým a zopakovať to, čo ľudia vraveli v Srdcových záležitostiach."

Vo všetkých postavičkách, ktoré v SOS stvárňuje, sa cíti dobre. "SOS ma baví, robím to rád. Prajem si, aby táto relácia vydržala čo najdlhšie. Je z čoho čerpať, veď nových hviezdičiek je tu stále viac a viac, len spracovávať podnety týždeň čo týždeň nie je žiadna sranda... Ak by to došlo do fázy, že by sme to robili bez nadšenia, tak by asi bolo lepšie prestať. Ale to nám zatiaľ nehrozí."

Austráliu prežil

Aj keď najviac divákov ho pozná práve vďaka SOS, R. Pomajbo rozhodne nezačínal pred kamerami touto reláciou. Už pred mnohými rokmi účinkoval napríklad v Cŕn Cŕn či v Kolese šťastia. Potom sa však rozhodol odísť do Austrálie...

"Prvotnou motiváciou bola chuť naučiť sa poriadne po anglicky. Tu na Slovensku som sa nachádzal v situácii, že ma už pomerne veľa ľudí poznalo, mal som celkom rozbehnutú kariéru, no povedal som si a čo teraz? Bol som aj o dosť mladší a mal som chuť sa pozrieť do sveta a zistiť, či vôbec som schopný prežiť aj niekde inde. Do vtedy som poznal len herectvo, ktoré som mohol ponúknuť akurát tak piatim miliónom Slovákov a zrazu som sa ocitol v meste, ktoré malo päť miliónov obyvateľov. Ale prežil som to a dalo mi to mnoho skúseností."

Veľa umelcov tu na Slovensku si podľa R. Pomajba myslí, že sú pupkom sveta. "Ale to je smiešne. Ja sám keď som v Planet Hollywood umýval hrnce, držal som sprchu, ktorú bolo treba stále stískať a už som si necítil ruku, tak som si vravel no vidíš, prd je ti teraz platné, že si moderoval Koleso šťastia a že ťa ľudia na ulici doma spoznávali... Vykrikoval som ja som predsa herec, doma som bol hviezda! Spieval som si, recitoval, hral etudy, opakoval texty hier a Číňan Sany, ktorý umýval hrnce so mnou, nechápal, čo to vlastne vystrájam. A hlavne, vôbec ho to nezaujímalo."

Nakoniec sa ale R. Pomajbovi podarilo preraziť herectvom aj u protinožcov. "Neživil som sa tým, lebo som hral len za stravu a za letenku. Chodieval som po československých kluboch, ktorých je v Austrálii veľa. Dokonca som sa zoznámil s jednou emigrantkou, herečkou Evou Sikovou a spolu sme pre emigrantov hrávali predstavenie, kde sme hovorili o tom, ako sa nám cnie za domovom. Chodieval som moderovať rôzne podujatia na veľvyslanectvách a podobne. Takže som si skúsil západný štýl života herca dopoludnia roznáša pizzu a večer hrá Hamleta..."

Pôvodne v Austrálii chcel ostať dva mesiace, no bol z toho rok. Minul vďaka tomu všetky úspory aké mal a myslel si, že keď sa vráti, tak sa znovu dostane do zabehnutého života, aký opustil. "Lenže tu sa strašne veľa pomenilo. Nedostal som honoráre za veci, ktoré som robil ešte pred odchodom... Keď som prišiel na to, že sa tu pre mňa doma nenájde robota, šiel som za priateľkou Petrou, s ktorou sme sa dali dohromady práve v Austrálii, do Prahy. Lenže tam to bolo ešte horšie, lebo v Čechách ma vôbec nikto nepoznal. Už som bol v stave, kedy som jej povedal prepáč Peťka, ale ja tu nebudem robiť bábkové divadlo, ktoré ma nebaví a odídem. Z čista-jasna vtedy zazvonil telefón, vraj v Národnom divadle nastala výnimočná situácia a hľadajú kohosi na záskok, či neprídem na konkurz. Zrazu som hral vedľa Borisa Reznera či Jiřího Kodeta. Splnil sa mi sen. Tak som si povedal asi to nebude až také zlé, keď začínam v Čechách rovno v Národnom divadle..."

Prelom, čo sa týka jeho kariéry na Slovensku, nastal vďaka relácii SOS, ktorú dala dohromady partia z divadla GuNaGu. "Začínalo to ako mesačník, takže som dochádzal do Bratislavy a vracal sa späť do Prahy, keďže tam som mal prácu. Lenže teraz sa garde obrátilo viac práce mám na Slovensku a manželka dochádza za mnou... Bude to však treba riešiť. Lenže ako?"

Možno by odpoveďou na túto otázku bolo dieťa... "Ja by som dieťatko veľmi chcel, veď to je predsa zmysel života. Manželka však ešte nechce. Sľúbil som jej, že jej dám ešte nejaký čas, pretože má dobrú prácu a chce si to ešte užiť. Ale doprajem jej naozaj už iba chvililinku. Ja sa už vidím, ako so synom hrám futbal a bláznime sa... Lebo pre čo iné má mať toto všetko zmysel, ak nie pre deti, ktorým tu môžeme čosi zanechať a niečo ich naučiť? Asi som už poriadne ´roztikaný´, však?"

Okrem toho, že sa teší na to, až sa z neho konečne stane otecko, teší sa i na pracovné príležitosti. "Dúfam, že po Kvaske prídu nejaké ďalšie ponuky na film. V Čechách budem teraz s Marekom Vašutom moderovať jednu veľkú show, kde proti sebe budú súťažiť kraje. Bude to priamy prenos finále, tak dúfam, že to dobre dopadne. Okrem toho stále hrám v GuNaGu, robím relácie pre televíziu... Musím poklopať, práce je viac než dosť."

Dokonca až toľko, že občas mu jeho telo pripomenie, že si treba i oddýchnuť. "Najhoršia je výroba relácie Niečo za niečo. Tam musím ísť na ulicu ako posledná kurtizána aj keď leje alebo je mráz a prehovárať ľudí na rôzne hlúposti. Minule mi to odrovnalo chrbát, jednoducho som sa ráno nepostavil z postele. Viem, že by som si mal dávať pozor a trochu sa aj šetriť, ale na také ja nie som. Ja potrebujem mať veľa práce a pocit, že nič nestíham," dodal.

Dátum narodenia: 26. apríl 1969

Znamenie: Býk

Miesto narodenia: Ilava

Ukončené vzdelanie: VŠMU

Rodinný stav: ženatý

Relax: spánok

Filmografia:

Kvaska

Obyčajný špás

Hazard

Lepšie je byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý

Můj otec a ostatní muži

Kousek nebe

Krev zmizelého

Prachy dělaj člověka

Televízne relácie:

Cŕn Cŕn

Koleso šťastia

Dokáž, čo vieš

Dobré ráno, Slovensko

Ponorka

SOS

Niečo za niečo

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 6. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 7. Pomáhajte čítaním
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 9. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 10. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 1. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 2. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 3. Pomáhajte čítaním
 4. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 5. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 6. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 7. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 8. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 9. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 10. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 29 111
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 22 471
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 401
 4. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 12 980
 5. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 855
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 718
 7. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 003
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 817
 9. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 9 965
 10. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 9 599
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Finančník s pyramídovou hrou sa chcel dostať z väzby, rozmyslel si to

Dávid Gedeon bude na slobode najskôr v januári 2021.

Dávid Gedeon. Z väzby sa dostane najskôr na budúci rok v januári.

Časť hradieb v Kežmarku je v zlom stave. Ľudia sa boja úrazu

Vlastníci múr zabezpečili, pamiatkari zásahy nepovolili.

Mestský múr na Baštovej ulici v Kežmarku.

Do piatich rokov by mohol byť humenský park pri kaštieli ukážkový

Po parku sme sa prešli s mestskou odborníčkou na verejnú zeleň.

Františka Mudra v parku pri dube, ktorý vyschol a do novembra ho zrežú.
Rozhovor

Študuje astrofyziku. Pri zatmení Slnka v Čile sa jeho predstavy zrútili

Na Slovensko sa musia vrátiť šikovní ľudia a nakopnúť to tu.

Marko Mesarč sa zúčastnil expedície v Čile, kde pozoroval úplné zatmenie Slnka.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

CYNICKÁ OBLUDA

Čistá dobrovoľnosť

Najnovším premiérovým sebaklamom je tvrdenie, že obyvatelia chudobnej Oravy prišli na testovanie dobrovoľne.

Vláda si tlieska. Testy však mnohých neodhalili, varujú experti

Falošne zdravých považuje za problém aj minister Krajčí.

Premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Koronavírus: V štyroch nemocniciach Žilinského kraja sú covidové oddelenia plné (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 45 155. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 165 obetí.

Ilustračná fotografia.
Podcast Dobré Ráno.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop