jazere Bajkal, takže je táto voľba logická. Viaceré ulice sú v tejto mestskej časti pomenované napríklad podľa jazier či riek.
Pri tejto ulici si môžeme trochu zopakovať znalosti zo zemepisu. Irkutsk je významným hospodárskym, administratívnym a hlavne turistickým strediskom východnej Sibíri a oblasti jazera Bajkal. Leží na rieke Angara. História mesta siaha do roku 1652, keď kozák Ivan Pochabov založil na pravom brehu Angary zimovisko. Postavil malé opevnenie, z ktorého sa v roku 1684 stalo mesto. V 18. a 19. storočí bolo poverené úlohou obchodného spojovateľa s Čínou a Mongolskom. Vďaka jeho výhodnej polohe na ceste do Číny a Mongolska a tiež prístupu k Bajkalu sa rýchlo rozrastalo a už v roku 1686 dostalo status mesta. Neskôr sa stalo obchodným a správnym centrom východnej Sibíri so sídlom generálneho gubernátora. V 40. rokoch 19. storočia sa stal Irkutsk centrom oblasti, v ktorej sa dobývalo zlato. Významný bol aj rok 1898, kedy tam po stransibírskej magistrále prišiel prvý vlak.
Na konci tretieho tisícročia žilo v Irkutsku takmer 600-tisíc obyvateľov, z toho 90 percent Rusov. Ďalej tu žijú Ukrajinci, Buriati, Tatári, Židia, Poliaci a iní. V meste a jeho okolí pracuje 97 veľkých priemyselných závodov. Od júla do októbra 1920 pracoval v Irkutsku aj svetoznámy spisovateľ Jaroslav Hašek, postupne ako náčelník internacionálneho a neskoršie náčelník organizačného oddelenia 5. armády. V Irkutsku údajne chodil do školy aj 34. prezident USA (1953-61) Dwight David Eisenhower (1890-1969). Jeho otec tu bol riaditeľom bane na zlato. Začiatkom 60. rokov sa pripravovala jeho návšteva v Irkutsku. Po zostrelení amerického špionážneho lietadla U-2 1. mája 1960 pilotovaného F. G. Powersom pri Sverdlovsku prudko ochladli vzťahy veľmocí a Eisenhower sa do Irkutska nedostal.
Autor: Irkutská
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári