Mladým a vede patrí budúcnosť! Potvrdzuje to aj nedávna skúsenosť spolužiakov Tomáša Korfanta a Petra Gondu z 2. A triedy krompašského gymnázia. Tí
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
si pred časom otestovali vedomosti a zručnosti medzi študentmi z 51 krajín sveta a obstáli v konkurencii 1255 vedeckých projektov na celosvetovej súťaži ISEF v Novom Mexiku v USA. Letenku do Albuquerqu si zabezpečili ešte vlani v novembri. S projektom vlastnej meteostanice zabodovali na slovenskom finále Festivalu vedy a techniky AMAVET 2006 v Bratislave. Farby Spiša a Slovenska zároveň za veľkou mlákou hájili spolu s ďalšími dvoma študentmi. O tom ako obstáli v svetovej konkurencii mladých vedátorov, aké vzrušenie prežili počas letu do Atlanty i o tom, že diskutérmi počas ich prezentácie boli odborníci z NASA i amerického námorníctva nám prezradili v krátkom rozhovore.
"Tému meteorologickej stanice nám poradila naša fyzikárka Mária Kubalová. Zaujalo nás to. Rozdelili sme si úlohy a tri mesiace intenzívne merali, zapisovali, kreslili grafy, vyhodnocovali. Vyrobili sme si vlastné meracie prístroje, na ktorých sme zaznamenávali vlhkosť, rýchlosť, tlak vzduchu, jednoducho všetky parametre počasia. Každý deň som vstával o šiestej hodine ráno a o pol siedmej robil prvé merania. Poobede druhé, večer tretie. Každý deň zhruba 2,5 mesiaca. Nasledovalo vyhodnocovanie, príprava posteru a tabuľky v elektronickej podobe," prezradil Tomáš z Olcnavy. Hoci do Bratislavy išli prvýkrát vyskúšať ako to tam beží, odniesli si hneď prvenstvo a tým možnosť prezentovať svoju prácu medzi 1350 študentmi z celého sveta.
V Amerike to už bolo o inom. Veď prezentovali pred odborným auditóriom. Letci, námorníci, veľké firmy zaoberajúce sa novými technológiami. Tí hľadali medzi mladými vedcami nápady, ktoré uplatnia v praxi. Udelili 10 špeciálnych cien. A hoci sa dvojici Spišiakov neušla ani jedna, neľutujú. "Bola to šanca, ktorá sa nemusí opakovať. Ceny vyhrali iba domáci študenti. Veľkou výhodou bolo práve domáce prostredie. Konverzovať na odbornej úrovni bolo niekedy problém. Domáci študenti to vedeli povedať presne tak ako to myslia," uviedol Peter zo Slatviny.
A aká bola cesta do Atlanty? "Veľmi vzrušujúca. Najprv bol problém s Peťovou batožinou na pražskom letisku, nasledovalo 45 minútové meškanie lietadla, 11-hodinový let do Atlanty a krúženie nad letiskom kvôli zlému počasiu. Nervozitu vyvolalo ohlásenie letušky o tom, že dochádza palivo. Núdzové pristátie na provinčnom letisku a čakanie na ďalší let z Atlanty do Albuquerqu až do nasledujúceho rána. Na prípravu prezentácie sme stratili pol dňa, ale v celku to prebehlo pokojne," dnes už s úsmevom líčil úvodné úskalia Tomáš.
Pobyt však nebol iba o práci. Spoznali nových ľudí, získali kontakty, ochutnali tradičné mexické jedlá a vyhovovalo im aj počasie, ktoré v krajine púšte mali. Navyše zistili, že mesto s približne pol milióna obyvateľmi je mestom teplovzdušných balónov, ktoré zachvátia oblohu od šiestej rána do desiatej hodiny večernej. "Tristo dní do roka je tam horúco a slnečno, no my sme vychytili obdobie dažďov tak nám bolo príjemne," zdôraznil Tomáš. Obidvoch však nepríjemne prekvapil fakt, že sa tam veľmi plytvalo s jedlom. Jedálniček bol navyše postavený takmer výlučne na fast foodov a pozvanie na večeru znamenalo objednanie pizze a pálivých mexických špecialít. Navštívili aj staré mesto, ktoré bolo ako vystrihnuté s mexických telenoviel.
Práca na projekte i samotný pobyt v USA im veľmi pomohol. Na rok sa budú uchádzať o prvenstvo znova, aby si zopakovali svoju americkú vedeckú skúsenosť.
Mária Šimoňáková
Autor: Galéria Umelcov Spiša
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári