rozsudok, na základe ktorého jeho majetok prepadá v prospech štátu. "Osobný" spôsob doručenia im nariadil Špeciálny súd v Pezinku. Úradníci zároveň začali súpis a preberanie majetku v jeho dome na Štrbskej ulici, no kvôli pomerne veľkému rozsahu sa predpokladá, že to budú robiť ešte aj v priebehu tohto týždňa. Zároveň od piatku je rodinný dom Fruniovcov pod dohľadom SBS-ky, ktorú si zaplatil štát.
Košický KÚ bude spravovať väčšinu majetku šéfov skrachovaných nabankoviek BMG Invest a Horizont Slovakia. Ani KÚ však zatiaľ nepozná presný rozsah majetku, ktorý by mal mať "pod palcom". Ako je známe, na základe rozhodnutia Špeciálneho súdu prepadol majetok V. Fruniho a F. Matika v prospech štátu. Podľa E. Vojtovej sa majetok, ktorý je z hľadiska KÚ prebytočný, ponúkne organizáciám v zriaďovateľskej pôsobnosti niektorého ministerstva. Prednosta KÚ Milan Géci nevylúčil ani to, že vo Fruniho dome na Podhradovej by teoreticky mohol vzniknúť aj detský domov, keďže o túto nehnuteľnosť prejavilo záujem ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.
"My nemôžeme priamo zriadiť detský domov, resp. iné sociálne zariadenie, keďže nedisponujeme príslušnou zriaďovateľskou právomocou. V prípade, že dotknutý nehnuteľný majetok nebudeme potrebovať pre plnenie svojich úloh, sme povinní ponúknuť ho iným štátnym organizáciám v regióne, ktoré v rámci svojich zriaďovateľských kompetencií môžu uvažovať o tomto spôsobe jeho využitia," tvrdí vedúca kancelárie prednostu KÚ Edita Vojtová.
Podľa Hospodárskych novín by majetok V. Fruniho mal pozostávať aj z vily na pobreží Jadranu, dvoch luxusných jácht, troch motorových člnov a vodných skútrov. Dve luxusné vozidlá - strieborné Volvo a Toyota Land Cruiser už vyše tri roky stoja na policajnom parkovisku a zopár cestných motoriek v policajných garážach. Okrem toho by mal vlastniť aj počítače a niekoľkomiliónovú hotovosť v rôznych cudzích menách. Chorvátska polícia pritom zaistila v jeho trezore okolo milióna USD. Vila je však podľa informácií HN prepísaná na istú pani Zuzanu z Bratislavy, ktorá mala byť jeho údajnou milenkou, a tak ju štát nemôže predať. Problém môže nastať aj s jeho námornou flotilou. Dve luxusné jachty Bailainer, tri motorové člny a vodné skútre sa už nenachádzajú v prístave Brel, kde predtým kotvili...
Keby sa však predsa len našli, zaujímalo nás, kde by ich košický KÚ držal. Predstava o Fruniho námornej flotile, ktorá by v lete kotvila napríklad na Jazere, by sa niektorým Košičanom mohla zdať aj celkom lákavá. Určite by to bolo z turistického hľadiska jedno z najnavštevovanejších "pútnických" miest na východe republiky. E. Vojtová síce nevylúčila ani takýto scenár, no nepredpokladá, že lode sa niekedy objavia v Košiciach.
"KÚ by určite lode pána Fruniho nedopravoval na Slovensko, na to ani nemáme kapacity. Teoreticky si viem predstaviť, že by tu napríklad tie jachty boli, keďže v Košiciach je bydlisko V. Fruniho, ale zrejme by sme sa o ne nestarali my, ale slovenský Interpol alebo iné policajné zložky. Momentálne intenzívne zisťujeme, aký bude legislatívny postup v tomto prípade. Nie sú k tomu jednoznačné pravidlá, no zrejme v utorok už budeme vedieť, ako ďalej budeme postupovať," dodala s tým, že jachty by štát potom zrejme predal, keďže pre akýkoľvek štátny orgán by to bol prebytočný majetok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári