r. 1812 v Hornej Lehote. Bol mladším bratom dramatika Jána Chalupku. Študoval na lýceu v Kežmarku, Rožňave a Bratislave, kde sa stal jedným zo zakladateľov Spoločnosti česko-slovanskej, neskôr jej podpredsedom, kde prednášal výklad Kollárovej Slávy dcéry.
Ako dobrovoľník sa zúčastnil poľského povstania proti cárskemu samoderžaviu, odkiaľ sa vrátil ranený. V literárnej činnosti pokračoval v Bratislave. V roku 1834 uverejnil vo Fejérpatakyho kalendári tri básne, ktoré prevzal Kollár do Národných spievaniek, pretože ich pokladal za vydarenú napodobeninu ľudových piesní. Popri štúdiu teológie vo Viedni sa zúčastňoval tajných schôdzok poľskej mládeže, odkiaľ pôsobil na činnosť slovenského krúžku v Bratislave.
Pôsobil ako evanjelický farár a po otcovej smrti prevzal jeho faru v Hornej Lehote, kde pôsobil až do smrti. Zomrel v roku 1883Chalupka bol členom spolkov Vzájomnosť a Tatrín. Stál aj pri vzniku Matice slovenskej. Študoval slovanské dejiny a ľudovú epiku, zbieral slovenské ľudové povesti a piesne. Prvé diela písal v češtine pod vplyvom Jána Hollého. Prevzal na seba úlohu napísať ľudu prístupné dejiny Slovákov. Síce ich nenapísal, ale cieľ dosiahol básňami. Jeho poézia odráža hlboké vlastenecké cítenie. Hrdinovia básni stelesňujú vlastenecké cítenie celej štúrovskej generácie.
Najvýznamnejším Chalupkovým dielom je spev Mor ho! Hrdinský epos zobrazuje slovenský kraj rozprestierajúci sa od Tatier k Dunaju, tábor Rimanov, pyšného cisára s jeho vojskom a družinu hrdých slovenských poslov, ktorí mu prišli ponúknuť mier. Tieto slová sa stali heslom bojovníkov Slovenského národného povstania.
Hrdinstvo ľudu, boj proti feudálom zobrazil v básňach s Jánošíkovskou tematikou. Likavský väzeň zachytil uväzneného Jánošíka, uvažujúceho o svojom osude. Ani v ťažkej situácii neupadol do beznádeje a veril, že sa mu podarí dostať sa na slobodu, aby mohol zhromažďovať junákov-bojovníkov. Báseň Králohoľská apeluje na rovesníkov, aby povstali proti krivde. Ďalšiu sériu tvoria básne s protitureckým odbojom Branko, Turčin Poničan, Boj pri Jelšave.
Zajtra sa pozrieme na Charkovskú ulicu na Sídlisku Dargovských hrdinov.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári