počet hodín telesnej výchovy, bolo by potrebné to zmeniť, západné krajiny to majú opačne. Budeme sa snažiť zvýšiť ich počet v školách. Navyše máme informácie, že veľmi veľa študentov je oslobodených od telesnej výchovy. Proste prinesú papier od lekára a hotovo," vysvetľuje vedúci Odboru školstva KSK Štefan Kandráč.
Košický samosprávny kraj pripravil v tejto súvislosti koncepciu rozvoja športu v kraji. Tá analyzuje súčasný stav športu v rámci regiónu, jeho pozitíva a negatíva. Vážnym nedostatkom je, že neexistuje Zákon o športe. "Ten sa potom stáva záležitosťou fanatikov, ktorí sú ochotní niečo preň urobiť. Mapovali sme situáciu v kraji na školách, v školských zariadeniach a obciach. Rozoslali sme dotazníky a vyšli nám zaujímavé informácie."
Čo sa škôl týka, situácia je kritická. Počet stredných škôl, ktoré majú zriadené športové stredisko, tvoria len tri školy z 88. "Zdedili sme značnú zanedbanosť. V 85 školách nie je zriadené žiadne stredisko, telocvične sa prenajímajú v rámci kraja športovým klubom v pätnástich školách. V rámci svojej činnosti máme školy zamerané hlavne na volejbal a futbal. V kraji je desať športových tried so 142 žiakmi zameraných na futbal, hokej a basketbal. A to chceme od budúceho roka zásadne zmeniť."
Vyplnené dotazníky vrátilo školstvu KSK 65 % obcí a na základe ich vyhodnotenia vychádza, že 42% obcí je takých, kde športový klub činnosť vykonáva a 13% tvoria obce, kde sa nevyvíja žiadna športová činnosť. V desiatich percentách obcí sa zabezpečuje činnosť na rekreačnej úrovni bez športového klubu.
"Medzi kladné stránky z hľadiska obcí patrí záujem o športovanie mládeže a dospelých, ako aj dostupnosť športovísk. Negatívami sú však obmedzené až nedostatočné finančné prostriedky na zabezpečenie športovej činnosti klubov a obyvateľov obce. Toto ako negatívum uvádza 90 % obcí. Je tu absencia systémového finančného zabezpečenia športu zo strany obce a KSK, nedostatok dotácií, malý počet sponzorov, nehovoriac o nedostatku športových plôch a kvalitných ihrísk."
Obce a školy sa tiež sťažujú na nízky počet kvalifikovaných trénerov, nevysporiadané vlastníctvo pozemkov pod športovými plochami. Trávnaté futbalové ihrisko má pritom 90% obcí, futbalový areál s tribúnou sa vyskytuje len v časti z nich.
V 179 obciach, čo je 95 %, sa hrá futbal, na druhom mieste je stolný tenis. "Až 90% obcí plánuje výstavbu viacúčelového ihriska s umelým povrchom, podobne ako úpravu trávnatých ihrísk. Požadujú taktiež výstavbu tenisových kurtov či zavlažovacích systémov."
Zámerom je výstavba cyklistických trás pozdĺž Ťahanoviec od Hornádu po vodnú nádrž Ružín. Bidovce plánujú vybudovanie aquaparku s teplou vodou z geotermálnych prameňov. Smolník a Medzev chcú zas modernizovať lyžiarsku zjazdovku a vlek.
A čo je cieľom koncepcie rozvoja športu? "Zlepšenie podmienok pre všetkých športovcov a skvalitnenie podmienok na rozvoj telesnej výchovy v školách. Zatiaľ nemôžeme hovoriť koľko peňazí treba, bude to závisieť od rozpočtu, ale chceli by sme, aby spôsob financovania v rámci tejto koncepcie začal od budúceho roka. V tomto roku sa dávajú peniaze len na základe dotácií, žiadame a nech je vyčlenený konkrétny balík peňazí."
Koncepciu zadalo odboru školstva vypracovať vedenie KSK. Zastupiteľstvo by sa ňou malo zaoberať v druhej polovici roka. Ak bude schválená, do oblasti športu by mohli putovať milióny korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári