pedagógovi, dirigentovi a skladateľovi. Jeho meno sa spája aj s Košicami, keďže tu dlhší čas pôsobil.
Narodil sa v roku 1826 v Ružomberku. Po absolvovaní gymnázia a hudobnej školy, študoval dva roky filozofiu a rok právo v Bratislave. Hudobnú školu a harmónium študoval súkromne. Huska sa naučil hrať na všetkých sláčikových nástrojoch, na niektorých dychových a na klavíri a organe. Ovládal nielen slovenský, ale aj nemecký a maďarský jazyk a latinčinu.
Ako hudobník pôsobil v rokoch 1845-1846 v nitrianskej katedrále najmä ako huslista a v ďalších rokoch bol huslistom v divadelnom orchestri a v cirkevnom hudobnom spolku v Bratislave aj ako spevák a organista.
Vo svojej hudobnej kariére pokračoval na východe. Do roku 1861 pôsobil ako profesor hudby na Učiteľskom ústave v Spišskej Kapitule a ako organista v tamojšom kostole sv. Martina.
O rok neskôr sa presunul do Košíc ako učiteľ Hudobnej školy a regenschori Dómu sv. Alžbety, kde zotrval až do smrti. Vyučoval klavír, husle a teóriu hudby a spevu. Svojimi pedagogickými metódami povzniesol školu na vysokú úroveň. Ako regenschori zreorganizoval zbor a orchester Dómu sv. Alžbety. Jeho práca úzko súvisela s jeho zaangažovaním sa v ďalších amatérskych hudobných telesách, najmä v Košickom spevokole, v ktorom bol v roku 1862-1872 zbormajstrom.
Huska bol aktívny v organizácii hudobného života v Košiciach. Ako skladateľ sa tu výrazne neprejavil, hoci predtým už mal za sebou skladateľské výsledky na poli cirkevnej hudby. Z jeho skladieb uvedených v Košiciach sa v tlači spomína Allegro, Mandatum novum a Miserere. Zomrel v roku 1882 v Spišskej Kapitule.
Zajtra sa dozvieme o uliciach, ktoré súvisia s hutníckou výrobou.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári