navrhované znižovanie počtu zamestnancov. Zhodli sa na tom na včerajšom pracovnom stretnutí v Košiciach.
Uznesenie vlády ráta s 20-percentným znižovaním počtov zamestnancov i so znižovaním rozpočtov. Odborári i riaditelia bijú na poplach. Takéto kroky by podľa nich znamenali likvidáciu časti, alebo dokonca celých inštitúcií.
"Prístup, ktorým chce vláda za každú cenu riešiť problémy v štátnom rozpočte, považujeme za nekoncepčný. Neberie vôbec do úvahy, že v kultúre už bola redukcia zamestnancov opakovane robená," povedala Mária Krištofíčová, predsedníčka Slovenského odborového zväzu kultúry a spoločenských organizácií.
Proti prepúšťaniu sa jednoznačne stavajú aj riaditeľ Štátneho divadla Košice (ŠD) Peter Himič a šéf Štátnej filharmónie Košice (ŠFK) Július Klein.
"Ak nechceme ohroziť časť alebo dokonca celú inštitúciu, je u nás znižovanie počtu zamestnancov nerealizovateľné," vraví P. Himič. Ten by dokonca ako jeden z mála uvítal v divadle, ktorému šéfuje, audit. "Ten by totiž dokázal, že v našich podmienkach by mal počet zamestnancov stúpnuť a nie klesať."
Podobne sa k otázke prepúšťania stavia J. Klein. "Už v súčasnosti nám chýba približne 10 hudobníkov, ktorých si musíme v symfonických programoch 'požičiavať'. Nájsť však v okolí kvalitných hráčov nie je jednoduché. Neraz musíme žiadať o pomoc hudobníkov z Maďarska, či Rumunska."
Krištofíčová bude v pondelok adresovať ministerstvu kultúry i vláde vyhlásenie, ktoré informuje, že ak by došlo k požadovaným zmenám podľa návrhu ministerstva financií, bola by kultúra na Slovensku ohrozená.
Ak sa vyhlásením nepodarí upozorniť na význam kultúry a na to, že návrh rozpočtu ohrozuje existenciu kultúrnych inštitúcií, zvažujú odborári aj nátlakové akcie.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári