zdravotníctva, spôsobil na východe Slovenska poriadny rozruch. Na zverejnenom zozname sa nachádzajú aj nemocnice v Kežmarku, Krompachoch, Snine, Medzilaborciach, Sobranciach a Kráľovskom Chlmci. O predloženom zozname nič netušili ani regionálne komory. Tvrdia, že pri jeho vypracovaní neasistovali a nevedia na základe akých odborných podkladov vôbec vznikol. Od zverejneného zoznamu sa včera dištancovala už aj samotná SLK, ktorá podľa jej vedenia nenavrhuje rušiť žiadne nemocnice. Na zozname, ktorý unikol do médií, sú podľa lekárskej komory len nemocnice so zlým hodnotením.
Riaditelia sninskej a medzilaboreckej nemocnice uviedli, "že zo strany SLK u nich neprebehol žiaden audit a nikto z jej predstaviteľov ich nenavštívil". Rovnako si od nich nikto nevyžiadal žiadnu správu a ani iní písomný materiál o súčasnom stave nemocníc a ich význame pre dostupnosť zdravotníckej starostlivosti v regióne. Konateľ sninskej nemocnice Vincent Lukáč uviedol, že "v prípade zrušenia nemocnice by o prácu prišlo 211 ľudí a pacienti zo vzdialenejších dedín by museli do humenskej nemocnice prekonávať 70 kilometrové vzdialenosti."
Na zozname sa nachádza aj nemocnica v Sobranciach. Premiér Róbert Fico aj minister Ivan Valentovič deklarovali, že o jej rušení sa neuvažuje. Sobrančanov preto zoznam komory zaskočil. "Máme pozitívny hospodársky výsledok, netvoríme dlhy a sme dobre zazmluvnení, preto nechápeme, ako sme sa na zozname ocitli," povedala riaditeľka Irena Remáčová.
Riaditeľ nemocnice v Kráľovskom Chlmci Peter Köver zasa uviedol, že sa tým len "rozvírila hladina okolo nemocníc a ľudia a zamestnanci sú v neistote". Nikolaj Savčák z nemocnice v Medzilaborciach si nedokáže prestaviť ako by humenská nemocnica "obsiahla vzniknutý rajón, aj po zrušenej sninskej nemocnici, ktorý by predstavoval 120-tisíc potencionálnych pacientov."
Vedenie kežmarskej nemocnice zastúpené riaditeľom Jozefom Klímom náš denník včera informovalo, že stanovisko nemocnice a stanovisko zriaďovateľa nemocnice, v tomto prípade mesta Kežmarok, poskytnú J. Klíma a primátor Igor Šajtlava až koncom tohto týždňa. Pracovníci Kežmarskej nemocnice sú nešťastní. "Prídeme o prácu," povedala jedna z osloveného personálu.
Podľa slov jedného z konateľov Nemocnice spol. s r. o. v Krompachoch, MUDr. Miroslava Krausa, zverejnená analýza SLK nemá relevantné údaje, z ktorých vychádzala pri zostavovaní zoznamu. "Z čoho vychádza a na základe čoho SLK v mene jej prezidenta M. Dragulu zostavila tento zoznam? Neporovnávali sa ekonomické ukazovatele, štatistické údaje o počte odliečených či operovaných pacientov, počte lôžok, spádovej oblasti tej-ktorej nemocnice. Pripadá mi to, ako keby sa M. Dragula iba pozrel do mapy a na zoznam dal nemocnice podľa územného členenia. Myslím si, že je to jeden nekompetentný zoznam, nemá reálne základy a iba rozvíri hladinu verejnosti. Jednoducho tomu chýba seriózna analýza. Zasa niečo nepremyslene vyšlo von a v konečnom dôsledku to iba spôsobí zbytočnú nervozitu medzi pacientmi jednotlivých nemocníc," uviedol Kraus a zdôraznil, že oficiálne od nich nikto nepožadoval žiadne údaje.
Zverejneným zoznamom boli rovnako zaskočení aj prezidenti regionálnych komôr. Prezidentka RLK v Prešove Eva Bérešová potvrdila, že "na žiadnom podobnom zozname so SLK nespolupracovali a o tematicky podobnom materiály nevedia nič ani vrcholní predstavitelia SLK a RLK."
Včera prezident SLK Milan Dragula informoval, že "SLK nenavrhuje rušiť žiadne nemocnice.
"Správy, ktoré odzneli v médiách sa nezakladajú na pravde. SLK nikdy nevypracovala zoznam nemocníc na rušenie," uviedla pre denník Korzár riaditeľka sekretariátu SLK Daniela Resutíková. Dodáva, že "SLK odovzdala predsedovi vlády metodiku analýzy lôžkovej siete."
Autor: kor, mpo, fab, šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári