predsedom Slovenskej národnej rady, spisovateľom, novinárom, politikom a organizátorom kultúrneho života slovenského národného hnutia, evanjelickým kňazom a vedúcou osobnosťou slovenského povstania 1848 - 1849. Bol nekompromisným bojovníkom za nacionálne práva Slovákov, nezmieriteľným nepriateľom šovinizmu maďarskej vládnucej triedy i priekopníkom slovanskej vzájomnosti. Patril medzi radikálnych slovenských odporcov feudalizmu i nadvlády príživníckych šľachtických vrstiev v Uhorsku.
Narodil sa v Beckove v rodine evanjelického farára. Študoval v Trenčíne, neskôr na bratislavskom evanjelickom lýceu. Zapojil sa do činnosti študentského spolku slovenskej romantickej generácie a stal sa stúpencom kollárovského slavinizmu. V roku 1839 ho prijali do tajného spolku Vzájomnosť. Po skončení lýcea bol kaplánom v Brezovej pod Bradlom, neskôr farárom v Hlbokom, kde inicioval činnosť nedeľnej školy, ochotníckeho divadla i spolku miernosti. Jeho almanach Nitra uviedol kodifikovanú spisovnú slovenčinu do praxe. Založil časopis Slovenské pohľady a stál pri zrode spolku Tatrín.
V roku 1848 formuloval mikulášske Žiadosti slovenského národa, zúčastnil sa Slovenského zjazdu, ako aj revolučných bojov v Prahe. Po neúspechu revolúcie a páde absolutizmu sa pokúšal aktivizovať slovenský národný život na memorandovom zhromaždení v Martine, ale odpoveďou bolo jeho uväznenie.
Po zatvorení Matice slovenskej a troch slovenských gymnázií vydal almanach Nitra po česky, ale bez ohlasu. Hurban sa venoval predovšetkým publicistickým žánrom, beletrizovaným cestopisom, besedniciam, satirám a humoreskám. Tlačenou prvotinou je cestovný denník Cesta Slováka ku bratrům slovanským na Moravě a v Čechách. Recenzie, správy a básne písal do časopisov Květy a Hronka. Písně, veršovanú epiku Osudové Nitry a prózu Svatba krále velkomoravského uverejnil v almanachu Nitra. Neskôr aj prózy Prítomnosť a obrazy zo života tatranského, Prechádzka po Považskom svete, Olejkár, Korytnické poháriky, Divadlo duchov nad Tatrami, Od Silvestra do Troch kráľov. Literárnohistorická štúdia Slovensko a jeho život literárny vychádzala v Slovenských pohľadoch. Posledným publikovaným textom je životopis Ľudovít Štúr.
Zajtra sa pozrieme na Husársku ulicu v Starom meste.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári