vchádza na územie Žiliny, Trebišova, Popradu... Výnimkou nie sú ani Košice. V roku 1993 boli osadené betónové pylóny s erbmi metropoly východu a jej názvu. Pôvodne sa Košičania mohli pýšiť šiestimi erbmi na spomínaných stĺpoch, teraz sú však už len štyri. Vyzerá to tak, že si ktosi dal tú námahu, vyšplhal sa do asi šesťmetrovej výšky a kovové umelecké diela jednoducho ukradol. Ako sme sa presvedčili na vlastné oči, na rozhraní okresu Košice III ktosi potiahol erb a niekoľko písmen, z pylóna za Lorinčíkom zmizlo všetko, čo bolo z kovu.
Erby sú v evidencii majetku mesta od 9. 9. 1993. Hovorkyne Magistrátu mesta Košice Jany Geročovej sme sa opýtali, či o zmiznutí umeleckých diel vedia. "Betónové pylóny boli osadené pri príjazdových cestách do mesta z každého smeru," uviedla J. Geročová. "Na ne sa umiestnil erb, ktorý sa upravoval, lebo po heraldickej stránke nebol celkom v poriadku. Odliatky na jeho výrobu dodal sochár zo západného Slovenska, práce vykonala stavebná firma Husovec, ktorá všetko upevnila. Návrh kompozične realizoval Útvar hlavného architekta mesta Košice. V evidencii majetku mesta je zaevidovaných šesť kovových erbov, každý v cene 40 000 korún. Evidencia majetku mesta nemá vedomosť o krádeži erbov a písmen."
Zlodejov umelecky vynikajúco stvárnených erbov muselo byť viac. Hmotnosť jedného diela je totiž okolo 150 kilogramov, písmená vážia približne 1-2 kilogramy. Zhotovili ich zo zliatiny s povrchovou bronzovou úpravou, ktorá časom zhnedla. Ak erby s písmenami skončili v zberných surovinách, dlhoprstí mohli na nich zarobiť asi tri tisícky. Nie je však vylúčené, že išlo o krádež na objednávku a erby skončili v rukách nejakého zberateľa.
Podľa našich informácií, keďže na evidencii majetku mesta ani v iných zainteresovaných inštitúciách o krádežiach nič nevedeli, nikto v tejto súvislosti trestné oznámenie na políciu nepodal.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári