chodili na lacný alkohol, sú už pomaly minulosťou. Hoci slovo Poľsko v našincoch ešte stále evokujú najmä "targy a rínky", v uplynulých rokoch začali našinci čoraz viac spoznávať aj prihraničné poľské horské oblasti, kde je mnoho kúpeľných miest a krásna príroda. To spolu s nárastom "exportu" turistiky chtivých Poliakov na Slovensko potešilo aj ich veľvyslanca u nás Zenona Kosiniak-Kamysza.
"Z hľadiska našich občanov je pozitívne, že Slovensko prestalo uplatňovať režim dvojitých cien pre vašich občanov a cudzincov, čo bolo aktuálne ešte aj po vstupe do EÚ. Bol to dosť veľký problém najmä v cestovnom ruchu, snažili sme sa presvedčiť slovenské orgány, že je to zlé a podarilo sa nám to. Aj vďaka tomu záujem Poliakov o dovolenku a rekreáciu na Slovensko vzrástol, čo potvrdzujú aj štatistiky. Samozrejme, nezaškodila by aj lepšia propagácia týchto krás na oboch stranách, lebo ľudia vo vnútrozemí o nich až tak nevedia," hovorí Z. Kosiniak-Kamysz (na snímke), ktorý včera v rámci svojej rozlúčky s misiou na Slovensku navštívil šéfa KSK Z. Trebuľu, ako aj košického primátora F. Knapíka.
Ten ocenil výrazné zlepšenie vzájomných vzťahov a regionálnej spolupráce na oboch stranách hraníc. Všimol si, že nápisy pozývajúce na návštevu rôznych pamiatok, prírodných krás alebo ponuky na ubytovanie už nie sú len v angličtine alebo v nemčine, ale po oboch stranách hraníc sú už aj tie naše a poľské. Podmienky na lepšie spoznávanie oboch krajín podporil aj ich spoločný vstup do EÚ. Táto skutočnosť pomohla nielen turistike, ale aj vzájomnej obchodnej výmene. "Pamätám si ešte časy, keď si celé rodiny chodili k nám nakúpiť nábytok, no boli tam rôzne obmedzenia. A tak si dedko mohol kúpiť len jedno kreslo a babka druhé, aby neprekročili limit. Teraz už je to omnoho civilizovanejšie. Keď sa pozerám na náš vzájomný obchod, v EÚ je omnoho vyšší a odpadli aj rôzne prekážky. Teší ma, že veľa poľských výrobkov ako napr. plastové okná alebo nábytok sú doslova hitom na vašom trhu. Takisto som rád, že sme uzavreli aj spor o oštiepok a oscypek. Aj to len dokumentuje, že medzi našimi krajinami nie sú žiadne problémy z minulosti, jediný závažný problém je chýbajúca alebo nevyhovujúca dopravná infraštruktúra na oboch stranách hraníc."
Poľský veľvyslanec vyjadril presvedčenie, že do roku 2012, keď majú byť v Poľsku ME vo futbale, bude dokončená diaľnica medzi Žilinou - Čadcou a Bialsko-Bialou. Zároveň dúfa, že dovtedy sa postaví aspoň zopár kilometrov rýchlocesty medzi Rzeszowom, Svidníkom a Prešovom. "Tieto cesty sú v záujme oboch našich krajín. Často počúvam náreky od vás, že Poliaci sú v tomto smere pomalí. Keď si však pozriete, čo sme urobili na našich úsekoch oboch ciest, zistíte, že opak je pravdou... Musím však uznať, že čiastočne sa zlepšila kvalita ciest, ale máme v tejto oblasti obrovský deficit na oboch stranách. Týka sa to aj železničného spojenia, keď napr. do Krakova chodí z Košíc len jediný vlak a aj ten v noci."
Zatiaľ sa tešiť môžu občania na slovenskej strane rieky Poprad, pretože medzi Muszynou a Mníškom nad Popradom by mali pribudnúť viaceré hraničné priechody, či už pre osobnú dopravu v podobe mostov (Mníšek-Piwniczna), ale aj lávok pre peších turistov a cyklistov (napr. Sulín-Žegiestów a ďalšie). Okrem toho sa plánuje aj dokončenie cesty medzi Stebníckou Hutou v okrese Bardejov a poľskou Wysovou s pokračovaním na Krynicu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári