vykopávky v podzemí Miklušovej väznice, kde sa našlo mnoho nádob a pozostatkov po hrnčiarskej výrobe.
Na tejto ulici sa nachádza veľa významných stavieb. Každá budova má svoju minulosť. Z plánu pevnosti Košíc z roku 1781 vidno niekdajšiu priekopu i vonkajší múr, ale žiadne domy v nej zakreslené nie sú. Na Topografickom pláne hlavného mesta horného Uhorska z roku 1807 je zaznačený objekt, ktorý býval vojenským skladiskom, ktorý neskôr prestavali na kalvínsky kostol. Vidno na ňom aj obrysy niekoľkých domov, čo svedčí o jej osídlení prostými ľuďmi. Mnoho z budov sa zachovalo dodnes. Pár krokov od seba sú stredoveké domy, neskôr upravené pre potreby väznice a známe ako Miklušova väznica. Za kostolom je Rodošto, čiže replika domu Františka II. Rákocziho. Dom bol vybudovaný na základoch objektu z 20. rokov 19. storočia, ktorý slúžil ako obytný priestor, ale i ako maštaľ.
Na Hrnčiarskej ulici mali začiatkom 20. storočia svoje miesto aj hasiči.
Košická hasičská stráž bola najstaršou organizáciou svojho druhu v Uhorsku, existovala od roku 1874 a v čase vzniku mala štyroch profesionálnych členov.
Na rohu Mlynskej a Hrnčiarskej stál hotel Imperiál. Rušnejší život s hotelmi bol na Mlynskej. Toto zákutie Košíc bolo skôr tichou zónou, žili tam prostí obyvatelia. Dnes je to ulička starých remesiel. Miesto tam dostalo drevorezbárstvo, hrnčiarstvo, mincovníctvo či bylinkárstvo, kováčstvo, kožušníctvo, zlatníctvo, brašnárstvo a obuvník a nachádza sa tam aj zmenšenina medzevského vodného hámora. V každom dome pracuje remeselník a na poschodí býva. Zrekonštruovaná ulica žije stredovekými košickými remeslami a pripomína, že Košice ako prvé mesto v Uhorsku vydali cechové stanovy v Uhorsku v roku 1307 richtárom Arnoldom.
Zajtra sa dozvieme, koho meno nesie Hroncova ulica na Severe.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári