tom, že bol agentom ŠtB, je nepravdivý.
Podľa dokumentov, ktoré spravuje Ústav pamäti národa, Kamasa v roku 1981 ako študenta Bohosloveckej fakulty v Bratislave zaevidovala komunistická tajná polícia do kategórie kandidát tajnej spolupráce. V roku 1988 ho previedli do kategórie agenta. V protokoloch vystupuje pod krycími menami Študent a Juraj. Z 59stranového spisu, ktorý o ňom viedla ŠtB, vyplýva, že podal informácie k podpisovým akciám v rímskokatolíckej cirkvi či k sviečkovej demonštrácii v Bratislave z marca 1988.
Kamas podal žalobu na Okresný súd Bratislava II ešte v roku 2005. Domáhal sa, aby súd určil, že v registračných protokoloch ŠtB je evidovaný neoprávnené. V žalobe spoluprácu s ŠtB popiera a tvrdí, že zaevidovaním bolo poškodené jeho meno. Žiadal tiež, aby výrok rozsudku bol zverejnený na internetovej stránke Ústavu pamäti národa.
Spoliehal sa najmä na to, že v spise chýba výslovne formulovaný súhlas so spoluprácou. Je v ňom len jeho podpis pod záväzkom mlčanlivosti, kde zároveň súhlasí s krycím menom Juraj. Kamas tvrdil, že dokument mu dali podpísať po tom, keď odmietol spoluprácu.
Súd však jeho žalobu zamietol. "Nepreukázal neoprávnenosť jeho evidencie v registračných protokoloch bývalej ŠtB," informovala hovorkyňa súdu Ľubica Mackovičová. Podľa nej sa Kamas proti rozsudku neodvolal.
K rozhodnutiu súdu sa kňaz nechce vyjadrovať. V minulosti niekoľkokrát priznal, že prišiel do kontaktu s príslušníkmi ŠtB, ale zároveň vyhlásil, že s nimi nikdy nespolupracoval. "Nikdy som nikoho neudal a svedomie mám čisté, aj čo sa týka mojej údajnej vedomej spolupráce s ŠtB. Pred Pánom Bohom i Cirkvou svätou. O tom, že sa nemám za čo hanbiť, svedčí dvadsať rokov mojej kňazskej práce," povedal denníku KORZÁR vo februári 2005.
Ústav pamäti národa považuje agenta za vedomého spolupracovníka ŠtB. Podľa rozkazu ministerstva vnútra z roku 1978 bol agent "tajný spolupracovník, ktorý plní úlohy pri odhaľovaní, rozpracovaní a dokumentovaní protištátnej trestnej činnosti a úlohy smerujúce k predchádzaniu a zabráneniu tejto trestnej činnosti".
Kamas nemá len funkciu kancelára košického arcibiskupa, ale aj člena presbyterskej rady a hlavného sekretára diecéznej synody. Na teologickej fakulte učí kanonické právo a je farárom vo Valalikoch.
Krajská správa Zboru národnej bezpečnosti v Košiciach evidovala 59 rímskokatolíckych kňazov, z toho 23 agentov, 2 dôverníkov, 22 preverovaných osôb a 12 nepriateľských osôb. Kamas je však pravdepodobne jediným východoslovenským kňazom, ktorý sa kvôli tomu obrátil na súd.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári