Košice - Štátna školská inšpekcia overovala vedomosti žiakov 9. ročníkov z cudzích jazykov anglického a nemeckého. Cieľom inšpekcie bolo okrem iného
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
aj získať informácie o personálnom zabezpečení, odbornosti, priebehu a materiálno-technických podmienkach ich vyučovania.
"Chceli sme zmapovať úroveň vyučovania cudzích jazykov na Slovensku a súčasťou jednotlivých testov bol aj dotazník. Ten dostal riaditeľ, učiteľ cudzieho jazyka, ale aj žiaci. Získavali sme informácie zamerané na priebeh, podmienky a odbornosť vyučovania cudzích jazykov. Tieto výsledky budú potom zverejnené v septembri," vysvetlila školská inšpektorka pre základné školy Štátnej školskej inšpekcie v Košiciach Elena Kováčová.
Ako dodala, v Košickom kraji sa do testovania zapojilo 417 žiakov v sedemnástich školách. Pritom 271 žiakov písalo angličtinu a 146 nemčinu. V minulosti sa už podobné testovanie uskutočnilo. Ukázalo, že úroveň jazykovej znalosti študentov nie je dostatočná. Dokonca muselo dôjsť aj k prerobeniu a zjednodušeniu testov. "Vyjadrenia učiteľov a žiakov po testovaní sú už v poriadku. Tentokrát neboli námietky, že by testy neboli v súlade s učebnými osnovami. Úroveň vedomostí sa v jednotlivých školách líši. Máme školy, ktoré dosahujú priemerné až podpriemerné výsledky a podľa zatiaľ neoficiálnych výsledkov sa v Košiciach nachádza aj škola, ktorá dosahuje veľmi dobrú úroveň. Zatiaľ ju však špecifikovať nebudem. Nevyhovujúca úroveň je pritom do 50 % zvládnutia testu."
Úroveň deviatakov prednedávnom testoval Monitor 9, napriek tomu sa inšpektori rozhodli opätovne zmapovať ich jazykové znalosti. Ako sa ukazuje, v školách musia pridať nielen žiaci, ale aj učitelia.
"Hlavný problém je v tom, že je veľa nekvalifikovaných učiteľov. Do roku 2010 síce ešte platí výnimka, dokedy si môžu zvýšiť kvalifikovanosť štátnicou v jazykovej škole, ale aj tak ich bude málo. Veľmi veľa škôl zápasí s problémom, že nielen každý rok, ale aj v priebehu školského roka sa učitelia menia."
V diskusii je momentálne návrh na novú Vyhlášku o základných školách, ktorá je naplánovaná na schválenie vládou v septembri. Zmeny, ktoré treba v ZŠ urobiť, sa týkajú aj učebných osnov v jednotlivých ročníkoch vzdelávacích štandardov, k čomu sa môžu vyjadriť aj učitelia. "Z praxe školského inšpektora môžem povedať, že veľa učiteľov nevie ani pracovať s učebnými osnovami. Zase je to hlavne u učiteľov, ktorým chýba pedagogické vzdelanie, ktorí nemajú prax, alebo sa často menia."