tisícky ľudí, kuriózneho domčeka Jozefa Balogha, ozdobeného stovkami drobností, ktoré by skončili na smetisku, či etnografického múzea tu majú aj vlastnú galériu. A nie hocijakú výtvarníci z Medzibodrožia majú ako jediní na Slovensku možnosť vystavovať v synagóge. Nebyť zvláštnych okolností, vyššej moci, ako aj zanietenia starostu obce, skončila by ako kopa tehál. Osud však rozhodol inak.
Starosta obce Pavol Fűlöp len ťažko hľadá slová pri spomienke na Židov, ktorí kedysi v Pribeníku žili: "Ich komunita v obci vraj bola silná. Boli ich stovky, ale všetci počas vojny skončili v koncentračných táboroch. Po vojne sa ich zopár vrátilo, ale ani jeden tu nezostal. Niektorí odišli do Izraela, iní do Košíc. Zostala len synagóga."
Podľa jeho slov dlhé roky chátrala, napokon ju za 80tisíc korún v už veľmi zlom stave odkúpila obec od Židovskej náboženskej obce: "Dlho sa nevedelo, čo s ňou. Bola zdevastovaná, schátraná a čakala ju už asanácia." Zasiahli však vyššie sily. "Pred ôsmimi rokmi, keď som popod ňu šiel, sa z vrcholu zrútili Mojžišove dosky s 10 prikázaniami. Keby padli na mňa, zabijú ma. Ale oni padli predo mňa. Odvtedy mi to nedalo pokoj," spomína s úsmevom starosta.
Po rokoch snaženia sa mu napokon podarilo na opravu synagógy získať 1 milión korún z Úradu vlády: "Nezvyknem chváliť vrchnosť, ale musím. Veď len vďaka tomuto príspevku sme ju zachránili a dnes nám ju každý závidí. Aj obec prispela nejakými 150-tisíc korunami." Na chátrajúcej budove úplne vymenili strechu, opravili interiér aj fasádu, pred budovou urobili malú oddychovú zónu s lavičkami a zeleňou.
Jediným, čo nebolo jasné, zostávalo jej využitie. Fűlöp spomína, že prvým zámerom bolo presťahovať sem knižnicu, ale "bolo málo kníh" (smiech). Napokon padla voľba dať v nádherných reprezentatívnych priestoroch šancu vystavovať umelcom: "Hlavne z nášho regiónu, lebo niektorí majú obmedzené možnosti ukázať svoju tvorbu ľuďom." A osvedčilo sa. Prvú vernisáž tu mal takmer presne pred rokom reformovaný farár Zoltán Nagy alias Enzo z Malých Trakán. Odvtedy sa expozícia viackrát menila: "Najnovšie tu vystavuje Agnes Boda z Lelesa. Tradične výstava trvá 2-3 mesiace, ale keď sa to ľuďom páči, aj dlhšie." Starostu najviac teší záujem, chodia sem vraj ľudia zo širokého okolia, ale aj hostia: "Nuž, nechcem sa chváliť, ale takú galériu nikde naokolo nemajú."
A čo sa stalo s Mojžišovými doskami, ktoré starostovi vnukli myšlienku zachrániť synagógu a vdýchnuť jej nový život? "Tie pôvodné boli z kameňa, pri páde sa celkom zničili. Preto som požiadal Židovskú náboženskú obec o predlohu originálneho textu Desatora. Dosky sme dali urobiť z mramoru a vytesať tam tie Božie prikázania."
Ak neveríte, choďte sa pozrieť, vlani tam ešte neboli, ale dnes už áno. Dívajú sa z vrcholu synagógy a strážia nielen Pribeníčanov, ale aj diela, ktoré vznikli vďaka Božiemu daru umeleckému talentu medzibodrožských výtvarníkov.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári