sv. Cyrila a Metoda. Jedenásť nádherných kostýmov z obdobia baroka, rokoka a empíru bude zdobiť miestnosti barokovo-klasicistického kaštieľa, ktorý kedysi patril šľachtickej rodine Sztárayovcou. Repliky kostýmov, ktoré sa nosievali na francúzskom kráľovskom dvore na prelome 18. a 19. storočia, majú hodnotu pol milióna korún. Študenti spolu s majstrami odborného výcviku na nich pracovali celý rok. Šaty sú zhotovené z originálnych materiálov, ktoré nosievali dámy a šľachtici pred vyše tristo rokmi. Pri ich zhotovení použili brokát, taft, hodváb a batist. Nechýbali ani známe krinolíny - železná konštrukcia ukrytá pod ženskými šatami, ktorá im dodávala široký tvar.
Šesť dámskych šiat, štyri pánske kostýmy a jednu detskú róbu z obdobia baroka, rokoka a empíru predstavili študenti na netradičnej módnej prehliadke, ktorá sa konala priamo v múzeu. Zabudnutú slávu baroka prinavrátila atmosféra, ktorú dotváral tanec a melódie Wolfganga Amadea Mozarta. Jeden z modelov, ktorý zachytáva módu okolo roku 1760 ušila študentka Katarína Kaszonyiová.
"Šaty sú zhotovené z brokátu bez kovových nití. Vzory sú vytvorené batikovaním. Zdobené sú bordúrou, pruhom látky. Sú nariasené a švy sú zakryté korálkovou výzdobou. Tieto materiály používali krajčíri aj v minulosti. Korálky sme prišili ručne. Je ich tam presne sedemsto kusov. Dámsky dekolt zdobí čipka. Čipkovaný je aj čepec, ktorý zdobí účes. Navyše je doplnený kvetinami. Spodok šiat je vystužený krinolínou," povedala študentka odboru odevníctvo.
Nádhernú róbu predvádzala modelka Marika Dzvoniková. "Šaty sú celkom fajn. Sú pohodlné až na tu krinolínu. Prechádzať sa v tom dá ale horšie bolo v tom niečo robiť".
Nápadité účesy, parochne pomáhali študentom zhotoviť majsterky odborného výcviku. "Príprava jedného účesu trvala približne 40 minút. Účesy sú zafixované lakom, gelom a sponkami, aby pevne držali. Všetko sú umelé vlasy a parochne. Tieto účesy sme vytvorili podľa fotografických materiálov, ktoré nám poskytlo múzeum. Parochne sme najprv pripravili na figurínach a až potom sme ich nasadili modelkám," povedala majsterka odborného výcviku Lívia Šimková.
Študentka Renáta Mihalková zhotovila odev zo svetlomodrého brokátu s kvetinovým motívom. "Je ozdobený perličkami a dekorovaným pruhom. Doplnkami sú klobúk, náhrdelník s medailónom, biele háčkované rukavičky a vejár. Tieto šaty pochádzajú z obdobia rokoka presnejšie z roku 1765, keď sa krinolíny zužovali a celkovo zmenili svoj tvar. S ušitím celého modelu bolo veľa roboty," povzdychla si Renáta.
Ušitie jedenástich kostýmov trvalo študentom takmer celý rok. Robili aj cez prázdniny a voľné dni.
"Všetko je ručne spracované podľa replík zo Svetového múzea odevníctva v japonskom Kjóte. Zemplínske múzeum si vybralo jedenásť modelov podľa originálov. Tieto repliky sú úplne . Použili sme látky, ktoré sa používali v tomto období ako brokát, taft, hodváb, batist. Krinolíny podľa originálov zhotovili študenti odboru zlatník a klenotník," hovorí zástupca riaditeľa pre praktické vyučovanie Pavol Steiner.
Spolu so Zlaticou Chmurovičovou boli autormi a koordinátormi celého projektu. Kostýmy budú po dokončení výstavných vitrín tvoriť stálu expozíciu barokovo-klasicistického kaštieľa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári