Korzár logo Korzár Košice

Úradník oddelenia školstva podniká, školy dávajú zákazky jeho firme!

Košice - Bývalý starosta Kavečian Milan Perháč (Smer-SD) pracuje na magistráte ako mestský úradník na oddelení školstva, ktoré sa stará o košické

základné školy a rozdeľuje im peniaze. Pritom od tých istých škôl zároveň Perháč ako súkromný podnikateľ dostáva cez svoju firmu státisícové i miliónové zákazky na stavebné a rekonštrukčné práce.

Trvá to už tri roky. Keď sme sa však o to minulý týždeň zaujímali, na radnici nám tvrdili, že o tom nevedeli a dozvedeli sa to až od nás.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Keď to napíšete, budem mať nepríjemnosti..." utrúsil Perháč na záver našej návštevy v jeho kancelárii na magistráte.

Bráni sa však tým, že nemá pocit, že by porušoval zákonné povinnosti alebo obmedzenia týkajúce sa konfliktu záujmov.

SkryťVypnúť reklamu

Za bývalého primátora Zdenka Trebuľu (Smer-SD) sa Perháč najprv zamestnal na školskom oddelení magistrátu. Až potom, v roku 2004, si založil eseročku LAMI BP spolu s exstarostom Barce Ladislavom Buľkom (SDKÚ-DS).

Obaja spoločníci sú aj konateľmi firmy, hoci s robotníkmi chodieva na práce na školy Buľko.

Podľa Perháča, ktorého rovnako ako Buľka v roku 2002 nezvolili opätovne za starostu, firma vznikla "len zhodou okolností".

Tvrdí, že pôvodne vôbec neplánovali opravovať mestské školy, no dali sa na to preto, lebo tam "proste boli práce".

Školské zákazky fungujú tak, že školy požiadajú mesto ako svojho zriaďovateľa o peniaze napríklad na opravy budov. Tým školám, ktorých žiadosti vedenie oddelenia školstva schváli, pošlú z magistrátu akceptačný list potvrdzujúci pridelenie financií.

SkryťVypnúť reklamu

Riaditelia ZŠ ako štatutári samostatných právnych subjektov si už sami vyberajú konkrétnych dodávateľov stavebných prác vo verejnom obstarávaní.

Pri takejto bežnej údržbe škôl však ide väčšinou "len" o státisícové, najviac pármiliónové stavebné práce. A také zákazky do štyroch miliónov môžu riaditelia ZŠ podľa zákona zadávať firmám priamo bez súťaže či zverejnenia výzvy na predkladanie ponúk.

Potenciálni dodávatelia, ktorých riaditelia ZŠ neoslovia sami v rámci prieskumu trhu a iné kontakty so školou nemajú, teda môžu mať k informáciám o aktuálnych školských zákazkách horší prístup ako podnikateľ a úradník v jednej osobe sediaci priamo na oddelení školstva.

"Povedzme, že na oddelení školstva informácie takého druhu boli," priznáva Perháč.

SkryťVypnúť reklamu

Dodáva však: "Ale ako viete, že iné firmy nemajú na magistráte človeka, ktorý ich informuje? Na školách predsa robili aj desiatky iných firiem, tie sa to ako dozvedeli?"

Perháč uviedol, že odkedy spoločnosť LAMI BP funguje, každý rok nejaké zákazky od mestských ZŠ dostala, ale nepočítal ich.

Jeho podnikateľský spoločník Buľko upresnil, že dokopy ich doteraz mali do desať, pričom polovicu aktivít firmy tvoria iné, súkromné zákazky.

Primátor: Nebolo od Perháča fér, že sme to nevedeli

"Pán Perháč znížil kredit vedenia mesta. Prešetríme to a určite vyvodíme zodpovednosť," reagoval na informácie Korzára primátor František Knapík (KDH).

Ten dokonca vlani na niekoľko mesiacov poveril Perháča za vedúceho oddelenia školstva na radnici.

"Bolo jeho povinnosťou o tom vedenie mesta vopred informovať. Nebolo od neho fér, že sme o jeho podnikateľských aktivitách nevedeli," vyjadril sa primátor.

Perháč sa najprv obhajoval, že od augusta do októbra 2006, kým robil povereného vedúceho školstva, nedostala jeho firma žiadnu školskú zákazku.

Nato sa už bránil tým, že zákon neporušil, lebo vtedy bol len povereným vedúcim.

Bolo to po júnovom odchode predchádzajúceho šéfa školstva Štefana Kandráča z magistrátu na úrad Košického samosprávneho kraja a pred novembrovým nástupom súčasnej poverenej vedúcej oddelenia Heleny Jeníkovej.

Tá tiež tvrdí, že o Perháčovom podnikaní doteraz nevedela. "Osobné spisy pracovníkov oddelenia školstva totiž nepatria do agendy oddelenia školstva (ale personalistiky na magistráte pozn. red.). A nie je v kompetencii nášho oddelenia zisťovať prípadný nesúlad pracovníkov oddelenia so zákonnými ustanoveniami o konflikte záujmov," argumentuje Jeníková.

Kandráč, ktorý šéfoval Perháčovi po jeho príchode na magistrát asi dva roky, to dnes komentuje: "Nepochválil sa mi, že tak podniká. Ak by som to však bol vedel, bol by som zrejme konal so zámerom zamedziť tomu, aby ako podnikateľ mohol profitovať z informácií, ktoré ako úradník oddelenia školstva mohol získať."

Perháč sa však pýta: "Prečo by o tom vtedy pán Kandráč mal vedieť? Načo by mu to bolo?"

Za Kandráčovho pôsobenia na radnici pritom Perháč ako kontrolór oddelenia školstva chodil po základných školách a prichádzal do kontaktu s riaditeľmi, ktorí zákazky prideľujú.

Teraz ako úradník na technickom úseku ekonomického referátu oddelenia školstva zas eviduje žiadosti jednotlivých škôl o peniaze na opravy. Zúčastňuje sa tiež zasadnutí vedenia oddelenia, ktoré tieto požiadavky ZŠ schvaľuje.

"Pôsobenie na oddelení školstva nepovažujem za svoju podnikateľskú výhodu. Kto si to však myslí, nech si myslí," poznamenal Perháč s dôvetkom, že zamestnanecký príplatok za nepodnikanie už neexistuje a podnikať popri zamestnaní sa môže.

Buľko: Školy nás oslovujú samy, dobrý chýr sa rýchlo šíri

Buľko prezradil, že vlani zaznamenala firma v rámci objemu školských zákaziek "boom a s jedlom rastie chuť".

Tvrdí však, že z Perháčovho pôsobenia na oddelení školstva a z jeho informácií odtiaľ neprofitujú a nechodia sa núkať riaditeľom škôl, ktorí práve idú obstarávať stavebné práce.

"Naopak, školy nás oslovujú samy od seba, lebo dobré chýry o našej firme sa medzi ich riaditeľmi zrejme rýchlo šíria," vysvetľuje Buľko.

Podľa neho by možno bolo lepšie, keby Perháč z firmy odišiel, aby nemal na magistráte nepríjemnosti. Vraj aj sám Perháč už o tom dlhšie rozpráva.

"Ale aj keby už vo firme nefiguroval, vyhovorím vám, že informácie o školských zákazkách nemôžem mať od neho?" zamýšľa sa Buľko.

V rade školy zastupoval mesto a ponúkal svoju firmu

Vlani opravovala Perháčova firma na ZŠ Charkovská za milión korún bazén a za vyše stotisíc toalety. Pritom Perháč na Charkovskej v tom istom čase zastupoval mesto ako zriaďovateľa v rade školy.

"Pán Perháč ako člen rady školy nám ponúkol svoju firmu a dal najlacnejšiu ponuku," vysvetľuje riaditeľka ZŠ Charkovská Marta Krakovská.

"Členstvo v rade školy je otrava, nie sú zaň ani žiadne odmeny. Len som tam mal ako podnikateľ problémy," posťažoval sa nám na Charkovskú Perháč. Niektorým sa tam totiž nepáčilo, že zákazku dostal práve on ako úradník oddelenia školstva.

"Čert nám bol dlžen ten bazén na Charkovskej, boli sme na ňom stratoví," spomína Buľko.

Perháčova firma momentálne za 2,6 milióna vynovuje záchody a kumbály pre upratovačky na ZŠ Maurerova (snímka na titulnej strane). "O tej firme som sa dozvedela od riaditeľov iných škôl. Ale že tam figuruje pán Perháč, som nevedela," povedala nám riaditeľka ZŠ Maurerova Katarína Martiňáková.

Na Krosnianskej 2 tento rok LAMI BP opravovala sociálne zariadenia za 117-tisíc, vlani za 700-tisíc základy školy, za 105-tisíc kuchynské kanalizačné potrubie a v roku 2005 za 119-tisíc teplovodné rozvody.

Minulý rok realizovala aj 1,6-miliónovú rekonštrukciu toaliet na Kežmarskej 28. V roku 2005 opravovala na Masarykovej za 733-tisíc sociálne zariadenia a telocvičňu a na Petzvalovej asi za stotisíc sprchy.

Napríklad za rok 2006 dali mestské základné školy a školské zariadenia v rámci bežnej údržby a opráv zákazky dodávateľom v celkovej hodnote okolo 90 miliónov.

Čo mestský úradník musí a nemôže

Podľa zákona o výkone práce vo verejnom záujme je zamestnanec obce, čiže aj úradník oddelenia školstva na magistráte povinný napríklad:

- konať a rozhodovať nestranne a zdržať sa pri výkone práce vo verejnom záujme všetkého, čo by mohlo ohroziť dôveru v nestrannosť a objektívnosť konania a rozhodovania

- zdržať sa konania, ktoré by mohlo viesť k rozporu záujmov, teda k uprednostneniu osobného záujmu pred verejným

- nezneužívať informácie nadobudnuté v súvislosti a pri vykonávaní zamestnania vo vlastný prospech alebo v prospech blízkych osôb či iných fyzických alebo právnických osôb

Zamestnanec okrem iných obmedzení nesmie:

- sprostredkúvať pre seba alebo inú fyzickú či právnickú osobu obchodný styk s obcou alebo s rozpočtovou organizáciou (takou je väčšina mestských ZŠ) či inou právnickou osobou zriadenou obcou.

Viceprimátor Mikuláš Čečko (KDH) povedal, že prešetria, či Perháč neporušil zákon.

Perháč po návšteve Korzára: Odchádzam z firmy!

Perháča sme prvýkrát navštívili minulý utorok. Vtedy ešte svoje podnikanie obhajoval. Včera popoludní, práve, keď už sme dopísali článok, sme mu však pre istotu ešte raz zatelefonovali, či sa niečo nezmenilo. A dozvedeli sme sa novinku: Vyhlásil, že už sa rozhodol, že z firmy odíde! "Stále trvám na tom, že zákon som neporušil, lebo o žiadnych peniazoch ani zákazkách som na oddelení školstva nerozhodoval, firma sa o zákazky len uchádzala. Cítim však isté tlaky, preto som už požiadal, aby ma z firmy vymazali. Aj tak som tam figuroval len akože a podnikal pán Buľko. A teraz už bude všetko v poriadku, keď vo firme nebudem?" pýta sa Perháč.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 25 590
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 539
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 541
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 411
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 187
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 288
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 903
  8. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí 3 667
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu