botanik, polyhistor, národopisec, evanjelický kňaz, historik, archeológ, spisovateľ, etnograf, národný buditeľ.
Narodil sa v Lubine v rodine evanjelického kňaza. Na strednej škole sa začal zaujímať o botaniku a uverejnil svoje prvé botanické práce. V Zemianskom Podhradí sa zaoberal systematickým výskumom flóry na okolí, ale aj viacerými vlastivednými disciplínami. Odborné práce publikoval v ročenkách bratislavského a trenčianskeho prírodovedeckého spolku, v Letopise Matice slovenskej a v inojazyčných časopisoch. Články uverejňoval skoro vo všetkých slovenských a viacerých českých časopisoch. Bol spolupracovníkom Slovenských pohľadov.
Články a štúdie majú pozoruhodnú štylistickú a literárnu úroveň. Jeho bádateľské záujmy, sústredené na Bošácku dolinu sa postupne rozširovali na históriu, národopis, archeológiu a folkloristiku. Všímal si nielen prírodu, ale aj charakteristické stránky ľudového života, zbieral ľudové povesti a rozprávky, príslovia a porekadlá, piesne a žarty, zariekacie formuly, povery a čary.
Holuby pôsobil ako vychovávateľ na majetku bratislavskej rodiny Scherzovcov, bol kaplánom u farára Ľudovíta Licharda, farárom, konseniorom a seniorom v Skalici, trenčianskym seniorom, predsedom Prírodovedeckého spolku župy Trenčianskej, bol zakladajúcim členom Matice slovenskej a členom viacerých domácich i zahraničných vedeckých spoločností.
Za celoživotné dielo bol vyznamenaný členstvom v Českej akadémii vied a umení. Na jeho počesť udeľuje Slovenská botanická spoločnosť pri Slovenskej akadémii vied vynikajúcim botanikom pamätnú Holubyho medailu. Pomenovali po ňom viaceré rastliny.
V Zemianskom Podhradí je zriadená pamätná izba, kde je uložené množstvo dokumentov z plodného a dlhého života výnimočného človeka, ktorý vnášal do Bošáckej doliny učenosť, výrečnosť a vzdelanosť.
Zajtra sa pozrieme na Horovovu ulicu v Barci.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári