Masaryka a M. R. Štefánika. Minister zahraničných vecí ČSR, predseda vlády, prezident ČSR. Po mníchovskej dohode sa vzdal funkcie a odišiel do zahraničia a v r. 1945-48 bol znovu čs. prezidentom. V februári 1948 podľahol komunistickému nátlaku, prijal demisiu demokratických ministrov a vymenoval Gottwaldovu vládu. V máji 1948 odmietol podpísať komunistami spracovanú ústavu a 7. júna 1948 odstúpil. Zomrel v Sezimove 3. septembra 1948.
1929 - vo Veľkej Doline sa narodil režisér, scenárista a dokumentarista Ivan Rumanovský, významná osobnosť filmovej a televíznej tvorby. Založil v bývalej požičovni filmov slovenský filmový archív a na jeho základe vznikol Slovenský filmový ústav. Znovuobjavil nemý film Jánošík bratov Siakeľovcov a zaslúžil sa o jeho uvedenie v čs. televízii. Autor vyše 20 filmov z dejín slovenskej kinematografie. V STV mal populárny program Dejiny malej mechanizovanej múzy. Bol predsedom Spolku priateľov staroslávneho Devína. Zomrel 5. decembra 2001 v Bratislave.
1942 - v Sofii sa narodila herečka Božidara Turzonovová. Absolvovala Vysokú školu múzických umení v Bratislave a od r. 1963 je členkou Činohry Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave. Vytvorila množstvo divadelných postáv rozmanitého žánru, v Divadle Andreja Bagara v Nitre hrala v muzikáli Grék Zorba. V súčasnosti ju možno v Činohre SND vidieť v hrách: J. G. Tajovský Ženský zákon, Božena Slančíková-Timrava, Peter Pavlac: Veľké šťastie a Táňa Kusá: S mamou, ktorá bude mať premiéru v júni. Úlohy vo filmoch a v televízii: Hry lásky šálivé, Akce Bororo, Penelopa, Božská Ema, Anděl s ďáblem v těle, Orbis pictus, Hájnikova žena, Dobrodružstvo pri obžinkách, Buddenbrockovci, Doktor Jorge, Vratné lahve a ďalšie. Bola predsedníčkou festivalového výboru Medzinárodného filmového festivalu ART FILM v Trenčianskych Tepliciach.
1944 - v Trenčíne sa narodil divadelný režisér Ľubomír Vajdička. Bol režisérom v Divadle SNP v Martine, od r. 1983 je v Slovenskom národnom divadle v Bratislave. V divadle inscenoval najmä slovenskú klasiku: Ťapákovci, Kubo, Najdúch, Kocúrkovo, Inkognito a ruskú drámu: Višňový sad, Barbari, Mesiac na dedine, Letní hostia. V súčasnosti sú v repertoári Činohry SND tieto hry, ktoré režíroval: Chrobák v hlave, Stoličky, Posledné leto Sarah Bernhardtovej, Tak sa na mňa prilepila a Ingvar Ambjornsen, Axel Hellstenius, Petter Nass: Chvála bláznovstva alebo Elling a Kjell Bjarne. S Národným divadlom v Brne naštudoval hru Martina McDonagha Osiřelý západ. Je profesorom na VŠMU v Bratislave.
1961 - v Londýne založili Medzinárodnú organizáciu pre amnestiu Amnesty International (AI). Organizácia má mimovládny charakter a zaoberá sa ochranou práv a slobôd prenasledovaných alebo väznených osôb, pokiaľ sa nedopúšťajú násilnej činnosti. Medzinárodný sekretariát AI sídli v Londýne, svoje národné sekcie má v jednotlivých krajinách. Cieľom aktivít AI je prostredníctvom médií a verejnej mienky vyvíjať nátlak na politické režimy (a ich predstaviteľov), aby upustili od perzekúcie osôb pre ich presvedčenie, náboženské vyznanie, rasový či národnostný pôvod. V r. 1977 bola tejto organizácii udelená Nobelova cena mieru.
1972 - zomrel britský následník trónu Eduard VIII., ktorý pred oficiálnou korunováciou oznámil úmysel oženiť sa s dvakrát rozvedenou Američankou Wallis Worfield Simpsonovou. Predseda vlády S. Baldwin označil tento sobáš za ohrozenie jednoty impéria, proti sa postavila i anglikánska cirkev. Hoci Eduarda VIII. podporila verejnosť a niektorí politici (napr. Winston Churchill), predložil parlamentu abdikačnú listinu a za svojho nástupcu odporučil svojho brata, neskôr kráľa Juraja VI. Eduard VIII. sa narodil 23. júna 1894.
Autor: red.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári