Svetová odborníčka na ajurvédu Indka Dr. Vinod Verma bude v auguste prednášať aj v Košiciach
Ako si zachovať vitalitu, ochrániť imunitu a využiť životnú energiu?
Slovko ajurvéda je zložené z dvoch sanskritských slov: ajus - život a véda - poznanie. Je považovaná za matku medicíny. Tento tradičný systém liečenia sa v Indii a na Srí Lanke praktizuje už 3 tisíc rokov. Rovnako ako tradičná čínska medicína je aj ajurvéda celostným systémom zameraným na zlepšenie emocionálneho, fyzického a duševného zdravia. Dr. Klára Hodničová, košická cvičiteľka jogy a vyznávačka zdravého životného štýlu sa ajurvéde intenzívne venuje. V Budapešti absolvovala rekvalifikačný stupeň ajurvédskeho vzdelávania a získala certifikát facilitátorky, ktorý ju oprávňuje pôsobiť v oblasti liečby ajurvédy ako poradkyňa. V týchto dňoch sa jej podarilo skontaktovať sa s Indkou Dr. Vinod Verma (na snímke vpravo), svetovou odborníčkou na ajurvédu, ktorá by mala v auguste navštíviť aj Košice.
Dr. Vinod Verma získala doktorát v reprodukčnej biológii v Indii a potom študovala neurobiológiu na Parížskej univerzite, kde získala ďalší doktorát. Pokračovala v následnom výskume v Národnom inštitúte zdravia v USA a v Nemecku. "Na vrchole svojej kariéry v medicínskych výskumoch vo farmaceutickej spoločnosti v Nemecku zistila, že moderný prístup zdravotnej starostlivosti je iba útržkovitý a nie holistický, teda celostný. Veľké úsilie medicína zameriava na liečenie chorôb, nie na zachovanie zdravia. V roku 1986 založila organizáciu NOW, aby šírila myšlienku holistického života preventívnymi metódami na zachovanie zdravia a podporovala používanie jemných liečiv a ďalších sebapodporných terapeutických spôsobov," informovala Dr. Klára Hodničová.
Ako sme sa ďalej dozvedeli, Dr. Verma vyrastala v rodine so silnou ajurvédskou tradíciou. Jej stará mama bola obdarená ajurvédskymi schopnosťami a bola výbornou liečiteľkou. Dr. Verma vyštudovala ajurvédu na Hinduistickej univerzite, kde taktiež získala doktorát. Je nadšená propagátorka ajurvédy, pôsobí i ako lektorka, veľa publikuje. Vydala 12 kníh s tematikou jogy, ajurvédy, o ženách a vzťahoch. Aktívne prednáša, vyučuje v Európe niekoľko mesiacov v roku, trénuje svojich študentov v dvoch indických centrách, vystupuje v rozhlase a televízii. Jej film o ajurvéde sa premietal v sto krajinách sveta. Dr. Verma založila Ajurvédsku školu Charaka na to, aby vzdelávala ľudí po celom svete v pôvodnej, nefalšovanej ajurvéde a tiež preto, aby sa predišlo šarlatánstvu pri vyučovaní ajurvédy.
"Dr. Verma auktuálne pracuje na niekoľkých vedeckých projektoch, čo sa týka liečivých rastlín, ich kombinácii na použitie pri bežnom ochorení. Navštevuje zaostalé oblasti Indie a učí ľudí ako si zachovať zdravie. Ajurvédska škola Charaka bola založená na šírenie pravej klasickej ajurvédskej tradície ako aj súčasnej ajurvédskej praxe na podporu zdravého spôsobu života a liečenie bežných chorôb. Cieľom výuky je naučiť ľudí ako si zachovať vitalitu, chrániť si imunitný systém a umožniť človeku, aby vedel čo najoptimálnejšie využiť svoju životnú energiu, naučiť ľudí praktikám ajurvédy a chrániť ich pred amerikanizovanými a európanizovanými nepravými formami ajurvédy a šarlatánstva, ktoré môžu priniesť ľuďom viac škody ako úžitku. Škola učí ako uplatniť ajurvédsky životný štýl a pomáhať ľuďom pravými masážnymi technikami, očistnými cvičeniami, uplatňovaním spôsobu výživy a ďalšími praktickými aspektmi ajurvédy," vysvetľuje Dr. Klára Hodničová.
Celkove ajurvéda pacientom radí, ako si udržať optimálne zdravie, rozšíriť svoje poznanie a zvýšiť svoju tvorivosť, čomu napomáhajú aj ajurvédske jedlá a nápoje. Jedným z nich je aj tzv. nektár nesmrteľnosti, vyrábaný z rastliny Tinospora cordifolia. Imunita človeka je podľa ajurvédy podmienená taktiež dobrou funkciou a výživou všetkých siedmich tkanív, t.j. plazmy, červených krviniek, svalového tkaniva, kosti, kostnej drene a taktiež reprodukčných orgánov. Ak sú všetky tkanivá v poriadku, nemôže imunitný systém človeka zlyhať. Keď dôjkde k nerovnováhe, treba zasiahnuť vhodnou liečbou, ktorej základom je pochopenie skutočných príčin choroby pacienta. K tomu slúži starostlivá diagnostika, jej súčasťou je napríklad pulzová diagnostika, prehliadka jazyka či očí i zostavenie podrobnej anamnézy. Až potom sa pacientovi predpíše liečebná kúra - bylinky v rôznych formách, minerály, zvláštne masáže a obklady s bylinnými olejmi, parné kúpele a pančakarma, čiže očistné a regeneračné kúry. Ajurvédske lieky sa vyznačujú tým, že každý prípravok sa skladá z viac než pätnástich komponentov a pacientovi sa zostavujú priamo na mieru. Liečba sa dopĺňa špeciálnou diétou, ktorá posilňuje dóše.
Ajurvéda je dnes najviac rozšírená v Indii, kde existuje päťdesiat fakúlt ajurvédy na tamojších univerzitách. Výskum ajurvédskych liekov podporuje aj indický štát. Na Západ prenikla ajurvéda až v polovici 8O. rokov 20.storočia.
Zakladateľka a riaditeľka Ajurvédskej školy Charaka Dr. Vinod Verma Slovensko ešte nenavštívila, v auguste sa však na pozvanie Dr. Kláry Hodničovej chystá do Košíc, kde bude v 7-dňovom kurze prednášať o ajurvéde. Zaujímavé prednášky by si mali vypočuť aj lekári, ktorým je blízky celostný spôsob liečby pacientov. Prihlásiť sa možno v Humatrende už teraz.
Magnetické pole daruje vyrovnanosť a harmóniu
Skľúčenosť svedčí o strate energie
Pozitívne nabité magnetické pole má liečivé účinky, harmonizuje telo i dušu. Naše magnetické pole môžeme zosilniť rôznymi spôsobmi. Napríklad pomocou kremeňa, ktorý dáme na pol hodiny pod tečúcu vodu, potom ho pomädlíme v dlaniach asi päť minút. Nakoniec ho vložíme do vrecka nohavíc, nabité magnetické pole bude pozitívne vplývať na naše telo. Podobným spôsobom môžeme postupovať so strieborným prsteňom, v ktorom je zasadený kremeň alebo aquamarín. Prsteň vložíme na štvrť hodiny pod prúd vody, potom ho pomädlíme v dlaniach asi 5 minút Takto nabitý prsteň nosíme na prstenníku. Tieto kamene vsadené do striebra môžeme nosiť aj na striebornej retiazke okolo krku. Predmety nabíjame každé štyri dni.
Ak je človek unavený alebo trpí depresiami, mal by vyhľadať vodopád, posadiť sa na okraj vody a pozorovať padajúcu vodu, ktorá plahočí po kameňoch. Človek sa takto oslobodí od ťaživých a trápiacich sa myšlienok. Voda ustavičným pádom na kamene vyvinie veľmi silné magnetické sily, ktoré unavený, apatický, depresívny či agresívny človek do seba vstrebá. Každá skľúčenosť svedčí o strate energie. Nie vždy sa dá vynahradiť dobrou, vysokokmitajúcou potravou. Často je potrebné dobitie duševno-fyzického magnetického poľa. Nabíjať sa je potrebné predovšetkým na začiatku leta, v letných mesiacoch pri východe slnka alebo predpoludním do 10. hodiny.
Ak je človek silne nabitý energiou, najmä po horúcom slnečnom dni, potom je potrebné nechať tiecť chladnú vodu od lakťov nadol, cez chrbty rúk, ale nie po dlaniach. To isté spôsobí aj chladný vodný prúd, ktorý necháme tiecť asi dve minúty od kolien cez lýtka po päty. Zvýšené slnečné žiarenie a nahromadnie tepla môže u jednotlivcov vyvolať aj deficit energie, čím sa zníži krvný tlak. Vtedy pomôže slabý letný čaj s citrónom, ktorý nepijeme naraz, ale po glgoch. Rovnako pomôže čaj z rozmarínu alebo jabĺk, takisto s citrónom či pomarančom.
Duch osoby sa nevytvára v jednom, ale vo viacerých životoch
Pozoruhodné spomienky
Každý človek sa občas stretne s novými ľuďmi, navštevuje nové miesta so zvláštnym pocitom o obnovenej minulosti. Niekde v podvedomí sa ozýva známy akord. Básnik Shelley pri prechádzke neznámou krajinou svojmu spoločníkovi povedal, že má čudný pocit, akoby tie miesta poznal. "Za týmto kopcom stojí veterný mlyn," povedal. S napätím kráčali ďalej a keď prišli na vrchol, objavil sa veterný mlyn.
Dr. Herreward Carrington, významný psychológ a autor, sa zmieňuje o človeku, ktorý prvýkrát navštívil stredoveký hrad. "Tu boli dvere," ukázal na murovanú stenu. O týchto dverách nikto nič nevedel. Výskumy potvrdili., že pred niekoľkými storočiami tam dvere skutočne boli, neskôr ich však zamurovali.
Laura Reanaudová z Francúzska celý život opakovala príbehy zo svojho minulého života, vraj žila na pánskom sídle v teplejšom podnebí - bola bohatá a chorá na tuberkulózu. Živo popisovala dom a jeho okolie. Vo veku 45 rokov prvýkrát cestovala do Talianska a keď boli v Janove, priateľovi pripomenula svoju predstavu. Zaviedla ho k popisovanému domu a povedala, že tam žila i zomrela a že ju nepochovali na cintoríne, ale v kostole. Záznamy v matrike narodených a zomretých potvrdili, že osoba, o ktorej hovorila, zomrela na chorobu suchotín v dome Albare a je pochovaná v kostole Notre Dame du Mont.
Mnohí Američania si pamätajú na päťročné čínske dievčatko, ktoré koncertovalo po celom svete. Dieťa nikto neučil hrať na klavír, ani jeho rodičia neboli umelci. Hralo podľa sluchu, jeho hudobné nadanie bolo výnimočné. Každú skladbu dokázalo zahrať na prvé počutie. Aby dosiahlo na všetky klávesy, muselo pri klavíri stáť. Najreálnejším vysvetlením prejavu geniality je, že duch osoby sa nevytváral v jednom, ale vo viacerých životoch. Nevšedný záujem niektorých Američanov o históriu občianskej vojny dáva odpoveď: Tí, ktorí sa jej zúčastnili, sa vo veľkom počte inkarnujú práve teraz. Tak sa prebúdzajú podvedomé inštinkty človeka.
K pyramíde pristupujeme ako k živému organizmu
Blahodarne pôsobí na telo i dušu
Pyramídy nepochybne patria medzi najpozoruhodnejšie stavby v dejinách ľudstva. Ukrývajú v sebe veľké tajomstvá, ktoré sa doteraz nepodarilo vedcom rozlúštiť. Dodnes nepoznáme technológiu výstavby pyramíd, ale vieme, že ihlan sa správa ako obrovský akumulátor na uskladnenie kozmickej energie a v jeho vnútri vzniká neznáme energetické pole. Pôsobí ako jednosmerný vodič, energia vniká dovnútra, ale opačným smerom nemôže uniknúť.
A práve táto energia veľmi pozitívne vplýva na človeka, na jeho zdravie. K pyramíde treba pristupovať ako k živému organizmu. Keď človek do nej vojde prvýkrát, potrebuje približne 15 minút, kým sa s ňou zoznámi, až potom začne účinkovať. Pôsobí pozitívne predovšetkým na rozširovanie ciev, zabezpečí lepší prietok krvi v celom tele. Po polhodinovom pobyte v pyramíde sa odstráni depresia. Nie je vhodné pobudnúť v pyramíde dlhšie. Prax ukázala, že pobyt v pyramíde nie je iba relaxačný, ale aj liečivý. Blahodarne pôsobí na telo i na dušu človeka. Vyhladzuje vrásky, zvyšuje pružnosť pokožky, posilňuje imunitu, lieči ekzémy, akné, psoriázu, pomáha pri znížení hmotnosti a vraj, zvyšuje aj sexualitu.
V pyramíde možno energetizovať tiež vodu, stačí plastové fľaše naplniť vodou a nechať ich ležato v pyramíde minimálne 48 hodín a maximálne 15 dní. Po nabití treba vodu piť ráno a večer, možno si z nej pripraviť kávu alebo čaj. Energetizovaná voda pomáha odstraňovať vrásky, lupiny, kožné vyrážky. Pri bolestiach hrdla je vhodné takouto vodou kloktať, alebo si obtočiť okolo krku mokrý obväz. Pomáha tiež pri migréne, kŕčových žilách, bolestiach kĺbov a preležaninách. Pyramídu môže mať človek aj v dome, ak má na to priestor, najlepšie však je umiestniť ju vonku, v záhrade. Na východe Slovenska sa pyramídami zaoberá pán František Ruman zo Spišskej Novej Vsi.
Živé antidepresívum na štyroch mäkkých labkách
Mačka znižuje krvný tlak
Z psychologického hľadiska je mačka problematickejšia ako pes, všeobecne sa považuje za falošnú a mnoho ľudí ju bytostne neznáša. V každom prípade to je rovnocenný partner a spoločník ako pes.
Podľa niektorých odborníkov mačka je antidepresívum na štyroch mäkkých labkách. Laboratórne testy dokázali, že osobám, ktoré práve hladkali mačku, sa v tej chvíli znížil krvný tlak, upokojila sa srdcová činnosť a subjektívne sa cítili vo väčšej pohode. Zanedbateľný nie je ani fakt, že mačka má vyššiu telesnú teplotu ako človek, a tak vždy príjemne hreje. Zaobstarať si mačku je vhodné najmä v prípade, keď človeka postihne traumatizujúca strata, napríklad pri rozvode, úmrtí niekoho blízkeho, ale i pri strate zamestnania.
I mačky dávajú dostatočne najavo svoju spriaznenosť s človekom, čakajú na neho, keď sa vracia domov a vítajú ho. Niektoré mačky sú schopné svojho spoločníka sprevádzať na prechádzke alebo ho odprevadiť k autobusu, keď odchádza do zamestnania a potom mu prísť naproti.
Malva POKORNÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári