Sliepka chovateľa z Barce zniesla dve siamské vajíčka
Nie je to tak dávno, čo médiá priniesli správu o slovenskej sliepke, ktorá znášala netradičné vajcia. Zvláštne boli tým, že pod jednou väčšou škrupinou sa ukrývalo ďalšie vajíčko. Samozrejme, vonkajšie i vnútorné mali okrem bielka aj vlastný žltok. Nie je to však jediná slepačia anomália, ktorá stojí za zmienku. Tento týždeň totiž chovateľ z Barce našiel vo svojom kurníku ďalšiu zvláštnosť - dve siamské vajcia.
Na netradičnú nosnicu nás upozornil riaditeľ Výskumného ústavu hrabavej hydiny MVDr. Zoltán Kikirík. Práve jemu totiž chovateľ doniesol svoje siamské vajcia na rozbor. Zaujímalo ho, či nie sú nebezpečné a ako vôbec k tejto anomálii došlo. Vyhľadať majiteľa sliepky bola potom síce hračka, no presvedčiť ho, aby nám o zvláštnej udalosti čosi prezradil, už ťažšie. Napokon súhlasil, no museli sme sľúbiť, že jeho meno i meno sliepky nezverejníme.
"V pondelok ráno som ako zvyčajne šiel do kurína pozbierať vajíčka," vrátil sa chovateľ o štyri dni späť. "Sliepky už boli vonku a hoci trochu hlasnejšie kotkodákali, nepripisoval som tomu veľký význam. Až keď som vošiel do kurína a začal zbierať vajcia, pochopil som, čo ich tak rozrušilo. V jednom z hniezd som totiž našiel vajce, či skôr vajcia, aké som ešte v živote nevidel. Dva kúsky boli na boku zrastené v dĺžke asi dva centimetre. Inak boli úplne normálne..."
Samozrejme, chovateľ dostal strach, či vajcia nemôžu byť nejako geneticky poškodené a pre človeka nebezpečné. Kým zvažoval ďalšie kroky, sliepka na druhý deň ráno zniesla rovnakú "dvojičku". Vtedy sa chovateľ po porade s rodinou rozhodol jeden exemplár odniesť na rozbor. Ostatné, ktoré pribudli v stredu i včera odložil a jeden nám na naše veľké naliehanie ukázal a dovolil aj odfotiť. Opäť pod podmienkou, že ho neprezradíme. "Neviem, ako by susedia reagovali..." zdôvodnil svoje rozhopdnutie.
"Ten pán z Barce vôbec nemusí mať strach," povedal nám MVDr. Kikirík, keď sme ho včera popoludní v ústave navštívili. "Vajcia sú v poriadku, bielka aj dve žĺtka neobsahujú žiadne vedľajšie látky. Dokonca aj oba budúce zárodky by mali byť v poriadku. Jedine škrupina má viac vápnika, ale to je skôr dobré, ako zlé, lebo vajcia sú tak odolnejšie voči poškodeniu. Inak sú úplne zdravé a vhodné na konzumovanie." Samozrejme, riaditeľ ÚVHH skúmal aj otázku pôvodu "siamských vajec". A vysvetlenie, ktoré nám poskytol, tiež neveštilo žiadnu raritu. "Po konzultácii s kolegami som dospel k záveru, že za všetkým je genetika. Porovnaním rodokmeňa sliepky i kohúta som zistil, že ona pochádza z dvojičiek a on dokonca z trojičiek. To dávalo vysoký predpoklad, že ich potomstvo bude nejako výnimočné."
Tým dal MVDr. Kikirík jasnú odpoveď na otázku, aký osud stihne "siamské vajcia", ktoré v ústave skúmali. Dajú ich do inkubátora a počkajú, aké kuriatka sa z nich vyliahnu. Tie budú potom predmetom ďalšieho vedeckého skúmania. "Ostatných chovateľov hrabavej hydiny chcem ubezpečiť, že ak by sa aj v ich kurínoch vyskytli podobné anomálie, netreba podliehať panike. Ide o bežný genetický jav, ktorý okrem vizuálneho efektu nemá na obsah vajec žiaden vplyv. To isté platí aj v prípade kačiek, husí či moriek...," dodal na záver riaditeľ ÚVHH.
Róbert BEJDA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári