Plánuje v každej základnej škole namontovať kamerový systém, ktorý by monitoroval pohyb a počínanie žiakov i učiteľov. Poverená vedúca Oddelenia školstva magistrátu Helena Jeníková tvrdí, že šikanovanie v školách prekvitá.
"To, čo sa dostane až k nám, je však len vrchol ľadovca tejto problematiky. Dostávame však sťažnosti rodičov na nečinnosť učiteľského zboru. Šikana má veľa rôznych podôb. Dochádza k nej medzi žiakmi navzájom, nielen v škole, ale aj mimo budovy, ale máme aj podnety na šikanovanie, kde rodič obviňuje učiteľa," hovorí H. Jeníková.
Ako dodáva, dokázať šikanu nie je jednoduché, hlavne ak ide o obvinenie učiteľa. "Vždy ide najprv o subjektívny názor rodiča, no nemožno povedať, že by niektorí učitelia žiakov nešikanovali. Každá škola sa snaží tento problém riešiť, ide však o závažné veci a stúpa počet šikanovaných."
Zámerom mesta je pomôcť školám dvomi formami. Jednou je vybudovanie kamerových systémov v školách, druhou pomôcť v rámci vzdelávania výchovných poradcov v školách. "Obe tieto formy sú záležitosťou rohodnutia ešte tohto školského roku. Budeme to riešiť, aj keď nie v globálnej miere, to znamená kamerový systém bude závisieť od financií a hospodárenia."
Tento systém by podľa poradného zboru riaditeľov mal byť umiestnený pri vchode, v šatniach a na záchodoch. Riaditelia poznajú priestory, kde dochádza k problémom. WC aj preto, že tam sa tieto veci dejú, nemožno však umiestniť kamery priamo na záchody.
Kamerový systém je momentálne podľa dostupných informácií mesta na ZŠ Lechkého a ZŠ Tomášikovej. Obe to riešili sponzorsky. V priebehu júna bude vytvorený pracovný tím zložený z riaditeľov ZŠ, pracovníkov školstva v meste a členov školskej komisie pri MZ. "Ten navrhne etapizáciu zavedenia kamerového systému na základe podkladov a spolupráce s poisťovňami, školskou inšpekciou, mestskými časťami."
Podľa pracovníka technického úseku Oddelenia školstva MMK Milana Perháča by malo byť v každej škole inštalovaných 10-12 kamier. "Jedna stojí od 8- do 30-tisíc korún. Na to sa musí dať zálohový systém, ten stojí do 200-tisíc, čiže jedna škola by vyšla okolo 500-tisíc Sk. To sú však rozpočty, ktoré môžu byť korigované, hovoríme o technike s vysokým rozlíšením. Šikana však postupuje rýchlejšie, ako stačíme reagovať," uviedol M. Perháč.
V meste je 37 ZŠ a kamerový systém vychádza na vyše 18 miliónov Sk.
Psychologička: Kamery šikanu úplne neodstránia
Riaditeľka pedagogicko-psychologickej poradne Eva Fazekašová tvrdí, že šikanovanie je už prirodzená súčasť našich škôl. "Všade, kde sa stretávajú rôzne osobnosti, je šikanovanie ako psychopatologický jav prítomný. V rámci osvety boja proti šikane sa kladie veľká pozornosť. V pedagogicko-psychologických poradniach sa začiatkom 90. rokov začali budovať centrá výchovnej a psychologickej prevencie, ktoré sa venujú aj šikanovaniu. Ak sa v nejakej škole vyskytne taký jav, tak do problematiky majú vstúpiť špeciálni pedagógovia či psychológovia. Je dôležité oddeliť agresívne správanie dieťaťa od šikany. Pokiaľ nejaký jedinec upiera práva vedome a agresívne inému, hovoríme o šikane," hovorí psychologička.
Na otázku, čo má rodič robiť, aby tomu predišiel, odvetí, že by si mal všímať prejavy dieťaťa. "Ak je smutné, odmieta určité aktivity, začína si vymýšľať výhovorky prečo nejsť do školy, čo je spojené s vymýšľaním rôznych bolestí. Každá zmena v správaní a zvyklostiach môže byť podnetom pre rodiča, že má pátrať, či nejde o šikanu. V prvom rade by mal rodič navštíviť školu. Ak ide o prejavy, ktoré škola nedokáže odstrániť, požiada sa o pomoc psychológ. Keď učiteľ šikanuje dieťa, musí riaditeľ okamžite zasiahnuť."
Samozrejme, môžu sa brániť rôznymi spôsobmi, dôležité je navšíviť psychológa, možnosťou je aj trestné oznámenie. Pomôžu však kamery? "Sú deti, kde už v rodinách je agresivita a kamery môžu odkryť to, čo by učiteľ nespozoroval. Ale ako psychológ si myslím, že to nie je jediný spôsobob, cez ktorý by sme mali k šikanovaniu pristupovať. V spoločnosti sa vytvára skupina rodín, kde nie sú uspokojené základné potreby detí, naopak je tu aj druhá vrstva, kde deti majú všetko. Je tu protipól a dieťa hľadá neraz spôsob, aby si potrebu uspokojil."
Kamera usvedčila zlodeja mobilu
V Základnej škole na Tomášikovej ulici majú kamerový systém zavedený už rok. Nevedia si ho vynachváliť.
"Máme 32 kamier, ktoré sú umiestnené v triedach druhého stupňa, na chodbách, pri vchode a pred jedálňou. Na dvoch monitoroch si viem okamžite pozrieť, čo sa kde deje a zasiahnuť. A keďže sa záznamy robené nonstop uchovávajú, nie je problém prezrieť si problematický úsek neskôr," vysvetľuje riaditeľka školy Antónia Mündelová.
Ako dodáva, všetky kamery sú pohyblivé a pôsobia ako psychologické memento hlavne pre starších žiakov. Dokonca s pomocou kamier už dokázali odhaliť aj zlodeja mobilu. "Odporúčam tento systém pre všetky školy, ak vidím, že sa v niektorej z tried niečo deje, vybehnem a okamžite sa robí poriadok."
Prístup k monitorom a systému zabezpečeného heslom má len riaditeľka školy. "Ja by som to dala aj na internet, ak by sa to dalo nejako zaheslovať, aby si rodičia vedeli pozrieť, čo ich deti v škole vystrájajú."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári