Košice - Nedávno odvolané predstavenstvo Dopravného podniku mesta Košice odišlo bez odmien za 1. štvrťrok 2007.
Podľa pôvodných stanov, ktoré platili do 12. apríla, odmeny predstavenstvu mala kompetenciu schvaľovať dozorná rada, ktorá ich za prvý štvrťrok jednoducho nenavrhla a neschválila.
"Žiadne odmeny sme nedostali," zareagoval expredseda predstavenstva Ján Bendžala (nominant KDH) na chystaný poslanecký prieskum z iniciatívy opozičných klubov HZDS-ĽS, Smeru a SF, ktoré chcú preveriť, či si predstavenstvo nadelilo údajne dvestotisícové odmeny.
"Podľa odmeňovacieho poriadku sme mali za prvý štvrťrok dostať odmeny, ktoré sú viazané na hospodársky výsledok. Hoci bol splnený, odmeny sme nedostali, lebo sa tak rozhodla dozorná rada. V tejto súvislosti sme oslovili viceprimátora Jozefa Filipka, ktorý má kompetencie valného zhromaždenia a požiadali ho o stretnutie. Zatiaľ k nemu nedošlo," vysvetlila nám exčlenka predstavenstva Alžbeta Franková (nominantka SDKÚ - na snímke na titulnej strane), ktorá poprela, že by sa odvolané predstavenstvo chcelo kvôli nevyplateniu odmien súdiť.
Do 12. apríla 2007, keď došlo k výmene predstavenstva a zmene stanov mestskej akciovej spoločnosti DPMK, platil odmeňovací poriadok, na základe ktorého bola pevná mesačná odmena pre člena predstavenstva vo výške 1,3 násobku priemernej mesačnej mzdy v DPMK. Tá sa pohybovala na úrovni 16-tisíc brutto, to znamená, že člen predstavenstva dostával cca 20 800 korún v hrubom. Predseda predstavenstva dostával k pevnej mesačnej odmene ešte 25 percent (5 200 korún naviac), podpredseda 10 percent (2 080 korún naviac).
K tomu ešte mohli členovia predstavenstva dostať mimoriadne odmeny - až do 70 percent pevnej mesačnej odmeny za zásluhovosť na plnení hospodárskeho výsledku a ďalších do 30 percent za plnenie menovitých úloh.
Napríklad v roku 2005 dostali členovia predstavenstva za II. kvartál od dozornej rady maximálne odmeny vo výške 100 percent k pevnej mesačnej odmene - predseda 82-tisíc, podpredseda 72 500 a členovia po 65-tisíc.
Odmeny za ďalšie kvartály nie sú známe. Ak by dostávali sto percent, ročne by mal predseda celkovo vyše 600-tisíc, členovia okolo 540-tisíc. Okrem toho mali ešte príplatok 700 korún za používanie vlastného motorového vozidla a ďalších 2-tisíc korún na mobilný telefón. Členovia predstavenstva fungovali na základe mandátnej zmluvy, to znamená, že mohli popri DPMK pracovať v inej firme alebo sa venovať podnikaniu.
Exčlenka Alžbeta Franková hovorí, že nedostávali maximálne odmeny, pretože im ich dozorná rada krátila a tak namiesto 70 percent mali posledný rok zvyčajne iba 20 až 30 percent.
"A to aj napriek tomu, že sme hospodársky výsledok plnili," dodáva.
Viceprimátor Jozef Filipko (SMK), ktorý má podľa zmenených stanov od 12. apríla kompetenciu navrhovať a schvaľovať odmeny predstavenstvu namiesto dozornej rady, Korzáru včera povedal, že sa "zatiaľ bližšie nezaoberal nárokmi bývalého predstavenstva".
Zdôraznil, že sa v súčasnosti pripravuje nový odmeňovací poriadok, ktorý by mal "rozumnejšie motivovať predstavenstvo".
Podľa Filipka by najmä pevná mesačná odmena mala byť skresaná a pohyblivá čiastka by mala inšpirovať k vyšším výkonom a výsledkom.
"Predstavenstvo nie je na plný úväzok, nie je tam nútené tráviť celé dni, ale prijímať strategické rozhodnutia, ktoré DPMK posunú k efektívnosti a vyššej kvalite cestovania pre občanov," dodal Filipko s tým, že nový odmeňovací poriadok by mal byť dokončený do dvoch týždňov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári