zariadenia povinné. Kto si povinnosť nesplní, môže dostať pokutu až 2 000 korún. Začne totiž platiť nariadenie, ktoré zavádza povinné autosedačky pre deti do pätnásť rokov s výškou do stopäťdesiat centimetrov.
"Sedačky sú bezpečnejšie ako matkina náruč," hovorí jeden z lekárov. Špeciálne testy jeho slová potvrdzujú, totiž už pri rýchlosti tridsať kilometrov za hodinu je dieťa pri náraze vymrštené z rúk dospelého silou, ktorá predstavuje intenzitu pádu z prvého poschodia. Doslova letí vozidlom a buď vyletí cez čelné sklo cez bočné okno, alebo je veľmi fatálne zranené nárazom buď do posádky, alebo do sedadiel. Vláda nariadenie o povinných autosedačkách niekoľkokrát odložila. Nad peniazmi však nakoniec zvíťazila bezpečnosť.
Kúpiť autosedačku nie je lacná záležitosť. Už dobre vyzerajúca a zdá sa aj pevná autosedačka stojí okolo tisíc až tisícpäťsto korún, ale aj podstatne viac. Dá sa však kúpiť aj zánovná. Keďže toto nariadenie bolo schválené ešte v júni, oddelenie komunikácie ministerstva dopravy tvrdí: "Všetci vodiči mali dostatok času na to, aby sa pripravili."
Ako sa dozvedáme, nariadenie vlády má svoje výnimky. "V prípade, ak sa do auta tretia sedačka nezmestí, dieťa môže byť pripútané aj pásom." Paradoxne však v zahraničí za takéto riešenie hrozia pokuty.
Povolené je tiež umiestnenie sedačky, takzvaného vajíčka na predné sedadlo. Musí však byť otočená v protismere jazdy. "Povinnosťou je však deaktivovať air-bag."
Nariadenie predstavuje dilemu pre majiteľov starších áut, ktorí nemajú vzadu bezpečnostné pásy. "Bez pásu však na sedadle nemôže sedieť dieťa do troch rokov," tvrdia na ministerstve dopravy.
Ak sa na sedadle vozidla vybavenom bezpečnostným pásom prepravuje dieťa s výškou menšou než 150 cm, musí byť toto sedadlo vybavené nezabudovaným detským zadržiavacím zariadením vhodným pre deti podľa hmotnostných skupín. Autosedačka však nesmie byť obrátená dozadu na sedadle, ktoré je chránené čelným airbagom, ak nebol airbag vyradený z činnosti alebo nebol automaticky deaktivovaný.
Výber autosedačiek je široký
Kúpiť sedačku nie je lacná záležitosť, výber je však široký. Ak sa rozhodnete pre nákup v obchode, tak si sedačku od 9 do 36 kg môžete zadovážiť od 2 000 do 8 500 Sk, na inzerát sa dá kúpiť aj za 1 500 Sk.
Medzi najdrahšie patria autosedačky pre deti od 0 do 18 kg, kde môžete zaplatiť aj dvanásť tisícok alebo šestinu z toho. Závisí to od výrobcu, kvality, polohovateľnosti a ďalších kritérií. Sedák pre väčšie dieťa je možné kúpiť aj za menej ako osem stovák.
Sedačku vyberajte podľa mier dieťaťa
Pri výbere sedačky rozhoduje vek, výška a hmotnosť dieťaťa. V uznesení vlády k tejto problematike sú autosedačky rozdelené do piatich skupín. Skupina 0 a 0 + je určená pre najmenšie deti do 13 kíl. Skupina 1 je pre škôlkarov od 9 do 18 kg, približne do 4,5 roka. Skupina 2 je určená pre deti od 15 do 25 kg. Najväčšie autosedačky skupiny 3 sú určené pre deti od 22 do 36 kg. V tejto kategórii sú aj "kvázi" podložky pod zadok, ktorých funkciou je zabezpečiť lepšiu polohu dieťaťa voči bezpečnostným pásom.
Ako kúpiť detskú autosedačku?
Rozhodujúcim kritériom pri kúpe autosedačky by nemala byť cena. Motoristi s obmedzeným rozpočtom na nákup autosedačky by mali trvať aspoň na homologačnom štítku s vyznačením príslušnej normy, ktoré výrobok plní. Potom prichádza na rad posúdenie funkcií, príslušenstva poťahov a jednoduchosti obsluhy. Ak je to možné, treba sa zamerať na známych výrobcov a kvalitnejší tovar. Veľké rozdiely v kvalite a ochrane detí bývajú v kategórii pre väčšie deti, kde niektoré lacné autosedačky neposkytujú dostatočnú oporu pri bočnom náraze. Ako pomoc pri rozhodovaní môžu poslúžiť výsledky crashtestov renomovaných skúšobní (ADAC, ÖAMTC, TÜV). Každopádne sa treba v obchode poradiť.
(krs)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári