škôl, nedávno zrušených v rámci racionalizácie.
Výberová komisia potom určí poradie najvhodnejších nájomcov, vyjadria sa k tomu aj zastupiteľstvá dotknutých mestských častí a nakoniec o všetkom rozhodnú mestskí poslanci.
Takýto postup zvolilo mesto preto, aby sa pri výbere nájomcov vyhlo možným podozreniam z klientelizmu.
Oznam o ponuke školských priestorov na prenájom zverejnilo mesto minulý týždeň na svojej internetovej stránke.
Neuviedli tam však žiadne kritériá, ktoré by záujemcov usmernili, čo od nich v žiadosti očakávajú a čím majú medzi sebou súťažiť.
Mestské zastupiteľstvo v uznesení o racionalizácii odporučilo komisii prenajímať uvoľnené priestory subjektom, ktoré síce zabezpečujú verejné vzdelávanie, ale neprevádzkujú podobnú činnosť ako zrušené ZŠ.
Zámerom mesta ako zriaďovateľa základných škôl je teda obmedziť vo vlastných objektoch ďalšiu konkurenciu zo strany súkromných a cirkevných ZŠ. Tie mu totiž berú ešte aj z toho mála žiakov, a aj preto musí potom rušiť svoje poloprázdne školy.
Na základe akých ďalších kritérií okrem typu navrhovanej školy však budú posudzovať uchádzačov o prenájom? Kto ponúkne vyššie nájomné, alebo ešte podľa iných kritérií?
Záujemcovia totiž musia už do pondelka položiť na stôl záväznú žiadosť, akú už v zásade nemožno neskôr dopĺňať či meniť.
"V zmysle uznesenia zastupiteľstva uprednostňujeme vzdelávaciu inštitúciu, ktorá by však nemala byť základnou školou. Kritériom je tiež výška nájomného, ktorej minimum stanovujú nové pravidlá prenajímania majetku v školách. Ďalej preferujeme, ak je niekto schopný obsadiť celú budovu, nerozkúskovať ju. Všetky kritériá však ešte neboli jednoznačne stanovené vopred. Určí ich totiž až výberová komisia, ktorá prvýkrát zasadne v piatok 25. mája," povedal nám viceprimátor zodpovedný za školstvo a člen výberovej komisie Marek Vargovčák (SDKÚ-DS).
Ten však v piatok, jeden pracovný deň pred uzávierkou prijímania žiadostí, nevedel, či aspoň kritériá, ktoré nám on vymenoval, záujemcovia poznajú. V strohom ozname na webstránke totiž žiadne uvedené neboli. "Uzávierka žiadostí 21. mája však definitívne platí. Ale komisia ešte zváži potrebu a možnosť dodatočného doplnenia odovzdaných žiadostí zo strany záujemcov," dodal Vargovčák.
Ten čelí petícii, ktorú spísali rodičia žiakov zrušenej ZŠ Petzvalova za jeho odvolanie, lebo vraj zle pripravil racionalizáciu. Mestská rada ho však vo štvrtok podržala.
Cirkevné aj súkromné školy budú platiť rovnako
Okrem racionalizácie schválili v apríli poslanci aj nové pravidlá prenajímania majetku mesta v školách a školských zariadeniach.
Podľa nich triedy a ostatné priestory mimo športových zariadení možno prenajať dlhodobo na výchovno-vzdelávacie účely súkromným, cirkevným, štátnym školám, neziskovkám a iným právnickým a fyzickým osobám za minimálne 30 korún na meter štvorcový a kalendárny rok plus prevádzkové náklady. Pre podnikateľov by to bolo desaťnásobne drahšie.
Mesto v apríli zrušilo k 30. júnu štyri ZŠ: Charkovskú, Myslavskú, Petzvalovu a Škultétyho, ktorých budovy ponúka na prenájom podľa nových pravidiel.
Súkromné a cirkevné školy, ktoré majú už teraz prenajaté budovy dávnejšie zrušených ZŠ a nevyberajú školné, platili doteraz mestu podľa starých pravidiel okrem prevádzkových nákladov len symbolickú korunu za štvorák a rok. Tie, ktoré školné vyberajú, však mali nájomné 50 Sk/m2/rok a prevádzkové náklady.
V minulosti zatvorilo mesto päť škôl: Čordákovu, Dneperskú, Galaktickú, Park Mládeže a Poľnú.
Všetky tieto budovy slúžia naďalej aj na výchovu a vzdelávanie žiakov, ale i na bohoslužby (Čordákova), ako centrum voľného času či v rámci projektu zvyšovania kvalifikácie príslušníkov rómskej komunity (Galaktická) alebo detský domov (Poľná). Zriaďovateľmi tam sídliacich škôl sú cirkev, štát alebo súkromné subjekty.
O predaji uvoľneného školského majetku zatiaľ mesto neuvažuje. Po aprílovej racionalizácii ostáva mestu v pôsobnosti 37 ZŠ.
(jav)
Súkromná: Je to spravodlivejšie, cirkevná: To je diskriminácia
Vedúca oddelenia školstva na radnici Helena Jeníková sa vyjadrila, že v úmysle zvýšiť príjmy z prenájmu školských objektov preveria, či nájomné v platných zmluvách s doterajšími nájomcami možno zosúladiť s novými pravidlami, a ak to pôjde, urobia to. "Príjmy z prenájmu zrušených škôl sú totiž jedným zo zdrojov financovania údržby, opráv a rekonštrukcií všetkých školských objektov," povedala Jeníková.
Podľa Dušana Bosáka, riaditeľa súkromného osemročného gymnázia a súkromnej základnej školy na Dneperskej, ktoré školné vyberajú, sú nové pravidlá spravodlivejšie ako doteraz. "Či niekto školné vyberá, alebo nie, už bude platiť rovnako. Súkromné školy obvykle školné vyberajú, takže nájomné by im malo v zásade klesnúť. Zrejme sa však zvýši cirkevným, ktoré školné nevyberajú," vysvetlil Bosák, podľa ktorého však nové pravidlá nemenia nájomné o horibilné sumy.
Ján Pitoňák, riaditeľ cirkevného osemročného Gymnázia sv. Edity Steinovej na Poľnej, ktorej žiaci školné neplatia, to, naopak, považuje za neférové. "Nepáči sa mi, že súkromné aj cirkevné školy by už mali platiť rovnaké nájomné. To je diskriminácia cirkevných, ktoré nevyberajú školné," myslí si Pitoňák.
Šéf komisie školstva, poslanec Emil Petrvalský (SDKÚ-DS) však zjednotenie nájomného zdôvodňuje práve odstránením doterajšej diskriminácie. "Ide o prenájom majetku mesta, nezáleží, či je nájomca súkromný, alebo cirkevný," argumentuje Petrvalský.
Bežná plocha štandardného objektu ZŠ na prenájom je okolo päť-šesťtisíc štvorákov. Nárast nájomného z koruny na 30 Sk by tak pri prenájme celej budovy mohol vyrobiť cirkevnej škole ročný schodok až 150-tisíc. Pokles nájomného z 50 na 30 Sk by zas mohol priniesť súkromnej škole ročnú asi 100-tisícovú úsporu.
(jav)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári