Korzár logo Korzár Košice

Pätnásti shaolínski mnísi predviedli Košičanom v Infiniti aréne Kung Fu i cvičenia Taichi

O hlavu si lámali drevené palice, na chrbte rozbíjali betónové platnePre Európana sú mnohé východné filozofie príliš vzdialené a len ťažko im môže

O hlavu si lámali drevené palice, na chrbte rozbíjali betónové platne

Pre Európana sú mnohé východné filozofie príliš vzdialené a len ťažko im môže porozumieť. Košičania sa mohli o to pokúsiť v utorok v Infiniti aréne, kde svoje predstavenie "Mystické sily Shaolin Kung Fu - To najlepšie z kláštorov v Číne" predviedlo 15 shaolínskych mníchov. Žijú podľa prísnych pravidiel zen-budhizmu a divákom sa snažia ukázať, že myseľ je schopná ovládať telo. Predviedli to v cvičeniach Kung Fu a Taichi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podstatou učenia shaolinských mníchov je tchi. Je to energia, ktorú ak sa podarí nasmerovať na jedno jediné miesto na tele, tak na ňom necítiť bolesť. Nech sa deje čokoľvek. Nech o chrbát či brucho ktosi zlomí drevenú palicu, alebo o hlavu roztrieska kovovú tyčku. Pokojne sa môže bosými nohami prejsť po ostrých nožoch, ľahnúť si na mačety, dať na brucho dosku s klincami či zapichnúť hrot kopije do krku... To všetko shaolinskí mnísi dokážu a to všetko košickým divákom ukázali.

"Mnoho z toho, čo je súčasťou nášho vystúpenia, vyzerá veľmi nebezpečne. Ale ak to mních ovláda, tak to nebezpečné nie je. Samozrejme, treba venovať dlhé roky tomu, aby mních dokázal ovládať svoje telo natoľko, aby mu ani takého nebezpečné cviky neublížili. Vždy divákom hovoríme, aby to sami doma neskúšali. Lebo aj naši mnísi musia venovať veľa času tomu, aby to dokázali," prezradil nám majster shaolínskych mníchov Shi De Ji. Vyspovedali sme ho pred začiatkom show, kým sa ostatní mnísi pripravovali a rozcvičovali. "Vždy aspoň hodinu pred začiatkom programu venujeme nielen zocvičovaniu tela, ale aj meditáciám a koncentrovaniu sa. Kung Fu totiž nie je len o telesných cvikoch a boji, ale najmä o ovládaní svojej mysle."

SkryťVypnúť reklamu

Keď mnísi pripravujú nový program, zvyčajne zahŕňa to, čo si pripravili za posledný rok. Kým sú niektorí mnísi na turné, ďalší v Číne pracujú na novej show. "Nie je to však iba show. Je to to, čo naši mnísi vedia a ovládajú a čím sa môžu prezentovať. Divákom ukazujú to, čo je pre nich doma v kláštore prirodzené - to, čo tam robia každý deň."

Shaolinskí mnísi sú v súčasnosti na turné po Čechách, Slovensku a Rakúsku. Do Košíc prišli pätnásti. Majster Shi De Ji, dvaja malí chlapci a 13 majstrov jednotlivých Kung Fu cvičení. "V kláštore v Číne je nás niekoľko stovák. Nie všetci mnísi sú však bojovníci. Niektorí majú na starosti záhradu, iní kuchyňu. Mníchom sa môže stať každý chlapec, ktorí sa o to zaujíma. Vek nie je dôležitý. Podstatné je, aby veril v dobro. Je to veľmi podobné, ako pri katolíckom náboženstve. Ten, kto sa chce stať shaolínskym mníchom, musí mať silnú vieru a musí byť vo svojom vnútri dobrým človekom."

SkryťVypnúť reklamu

V kláštore panuje pravidelný a prísny režim. "Vždy ráno sa modlíme a meditujeme. Po raňajkách sa mladí mnísi učia. Najprv čítať, písať a počítať, neskôr i ďalšie veci. Popoludní sa venujeme cvičeniu Kung Fu a Taichi, každý deň je to päť hodín." Úplne iný režim majú vtedy, keď sú na turné. "Nie je možné venovať cvičeniu toľko času. Preto je pre nás podstatné na cestách hlavne meditovať. Často sa v priebehu dňa presúvame niekoľko sto kilometrov do iného mesta, takže čas na cvičenie nemáme."

Shaolínski mnísi pripravujú každý rok nový program, s ktorým cestujú po svete. "Už sme prešli takmer celou Európou, vystupovali sme vo väčších i menších európskych mestách. Boli sme v USA, Južnej Amerike, Austrálii... Vo všeobecnosti sa dá povedať, že naše učenie je už dosť rozšírené po celom svete. Veľmi sa nám páči aj na Slovensku. Je to krásna krajina a pokiaľ som si všimol, prostredie je veľmi čisté. Zaujímavé je, že tunajší diváci sa snažia po predstavení s nami komunikovať. Pritom je to nemožné, lebo slovenčina a čínština sú príliš vzdialené jazyky. Tak nám aspoň kývu..."

Je všeobecne známe, že shaolínski mnísi sú skromní. V domovskom kláštore spávajú na drevenej prični a neprikrývajú si v zime ani v lete. Keď sú počas turné kdekoľvek na svete, veľa toho nepotrebujú. Jedinou ich požiadavkou je čínske jedlo. Nesmie byť ani vietnamské a ani thajské... "Málokedy je to problém. Napríklad v Bratislave i v Košiciach sme si dali naozaj výbornú čínsku stravu. Zrejme je tu veľa dobrých čínskych kuchárov. Občas niekde ochutnáme aj miestne špeciality. Ale napríklad nedávno sme boli vo Švajčiarsku, ktoré je vychýrené skvelým syrmi. Lenže Čínania syry nemajú radi, takže sme domáce špeciality neochutnali. Sme však otvorení aj iným kuchyniam..."

V Európe sa majstrovi Shi De Ji i jeho zverencom veľmi páči. "Tunajší ľudia sú veľmi otvorení a priateľskí. Keď občas máme čas a prejdeme sa v niektorom meste po ulici, tak nás mnohí spoznávajú. Je to veľmi príjemné. Ale preda len - domov je domov. Nedá sa však povedať, že by mi v Európe niečo chýbalo. Nevnímam to tak. Pre mňa je dôležité splniť si svoju misiu - prezentovať učenie shaolínskych mníchov. Ja som už starý, no stále sa mi darí robiť náročné cviky a pohyby. A chcem, aby ľudia videli, že nejde o to, či je staré telo, ale aká je duša. To, čo dokážem ja, dokážu aj iní, ak sa budú venovať nášmu učeniu."

Majster Shi De Ji si síce uvedomuje, že tunajšia kultúra je úplne iná, no zdá sa mu, že Európania im rozumejú. "Vyzerá to tak, že sa mnohí o učenie shaolínskych mníchov a o Kung Fu a Taichi zaujímajú. V poslednej dobe mnoho ľudí chodieva do Číny práve preto, aby navštívili kláštor v Shaoline, aby sa naučili naše cvičenia. Dôležité je však si uvedomiť, že naše učenie nepovažuje Kung Fu za agresívny boj na útočenie, ale len na obranu. To je základná myšlienka, ktorú chceme prezentovať."

Posledných niekoľko rokov zasvätil Shi De Ji tomu, aby šíril myšlienky shaolínskych mníchov po svete. V ich kláštore totiž nie je veľa majstrov ako on, ktorí by mohli viesť ostatných mníchov na turné. "Musím byť preto na cestách. Nie je to však pre mňa ťažké, pretože je dôležité cestovať, presúvať sa z miesta na miesto a šíriť naše učenie. Je to moja misia. No, možno je slovo misia príliš silné slovo, ale je to to, čo chcem robiť. Preto nevnímam ako niečo negatívne, že som mimo domoviny. Je to životná cesta, ktorú som si sám vybral, keď som do kláštora prišiel ako päťročný," dodal na záver.

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Autor: JUH

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 247
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 12 732
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 669
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 155
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 881
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 453
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 261
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 191
  1. Peter Kuchár: Venuje sa narkomanom a prostitútkam. Konvertujú však aj celebrity...
  2. Zuzana Valachovičová: Plasty. Plasty? Plasty!
  3. Štefan Šturdzík: Kúpele Brusno
  4. Ján Chomík: Medzi vierou a pózou
  5. Martin Sukupčák: Požičiam Tatrabanke, a.s. 3 000€
  6. Vladimír Bojničan: Náboženský infantilizmus ako náš veľký civilizačný problém
  7. Dušan Koniar: A čo robil zatiaľ Gary?
  8. Juraj Tušš: Úroveň politiky a psychika ľudí na Slovensku
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 572
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 29 928
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 20 954
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 745
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 989
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 971
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 409
  8. Ivan Mlynár: Nové útoky Roberta Fica na Jána Čurillu, môžu úzko súvisieť s Mona Lysou, alebo so sochou Michelangelovho Dávida. 8 723
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Peter Kuchár: Venuje sa narkomanom a prostitútkam. Konvertujú však aj celebrity...
  2. Zuzana Valachovičová: Plasty. Plasty? Plasty!
  3. Štefan Šturdzík: Kúpele Brusno
  4. Ján Chomík: Medzi vierou a pózou
  5. Martin Sukupčák: Požičiam Tatrabanke, a.s. 3 000€
  6. Vladimír Bojničan: Náboženský infantilizmus ako náš veľký civilizačný problém
  7. Dušan Koniar: A čo robil zatiaľ Gary?
  8. Juraj Tušš: Úroveň politiky a psychika ľudí na Slovensku
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 572
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 29 928
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 20 954
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 745
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 989
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 971
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 409
  8. Ivan Mlynár: Nové útoky Roberta Fica na Jána Čurillu, môžu úzko súvisieť s Mona Lysou, alebo so sochou Michelangelovho Dávida. 8 723
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu