Korzár logo Korzár Košice

Pätnásti shaolínski mnísi predviedli Košičanom v Infiniti aréne Kung Fu i cvičenia Taichi

O hlavu si lámali drevené palice, na chrbte rozbíjali betónové platnePre Európana sú mnohé východné filozofie príliš vzdialené a len ťažko im môže

O hlavu si lámali drevené palice, na chrbte rozbíjali betónové platne

Pre Európana sú mnohé východné filozofie príliš vzdialené a len ťažko im môže porozumieť. Košičania sa mohli o to pokúsiť v utorok v Infiniti aréne, kde svoje predstavenie "Mystické sily Shaolin Kung Fu - To najlepšie z kláštorov v Číne" predviedlo 15 shaolínskych mníchov. Žijú podľa prísnych pravidiel zen-budhizmu a divákom sa snažia ukázať, že myseľ je schopná ovládať telo. Predviedli to v cvičeniach Kung Fu a Taichi.

SkryťVypnúť reklamu

Podstatou učenia shaolinských mníchov je tchi. Je to energia, ktorú ak sa podarí nasmerovať na jedno jediné miesto na tele, tak na ňom necítiť bolesť. Nech sa deje čokoľvek. Nech o chrbát či brucho ktosi zlomí drevenú palicu, alebo o hlavu roztrieska kovovú tyčku. Pokojne sa môže bosými nohami prejsť po ostrých nožoch, ľahnúť si na mačety, dať na brucho dosku s klincami či zapichnúť hrot kopije do krku... To všetko shaolinskí mnísi dokážu a to všetko košickým divákom ukázali.

"Mnoho z toho, čo je súčasťou nášho vystúpenia, vyzerá veľmi nebezpečne. Ale ak to mních ovláda, tak to nebezpečné nie je. Samozrejme, treba venovať dlhé roky tomu, aby mních dokázal ovládať svoje telo natoľko, aby mu ani takého nebezpečné cviky neublížili. Vždy divákom hovoríme, aby to sami doma neskúšali. Lebo aj naši mnísi musia venovať veľa času tomu, aby to dokázali," prezradil nám majster shaolínskych mníchov Shi De Ji. Vyspovedali sme ho pred začiatkom show, kým sa ostatní mnísi pripravovali a rozcvičovali. "Vždy aspoň hodinu pred začiatkom programu venujeme nielen zocvičovaniu tela, ale aj meditáciám a koncentrovaniu sa. Kung Fu totiž nie je len o telesných cvikoch a boji, ale najmä o ovládaní svojej mysle."

SkryťVypnúť reklamu

Keď mnísi pripravujú nový program, zvyčajne zahŕňa to, čo si pripravili za posledný rok. Kým sú niektorí mnísi na turné, ďalší v Číne pracujú na novej show. "Nie je to však iba show. Je to to, čo naši mnísi vedia a ovládajú a čím sa môžu prezentovať. Divákom ukazujú to, čo je pre nich doma v kláštore prirodzené - to, čo tam robia každý deň."

Shaolinskí mnísi sú v súčasnosti na turné po Čechách, Slovensku a Rakúsku. Do Košíc prišli pätnásti. Majster Shi De Ji, dvaja malí chlapci a 13 majstrov jednotlivých Kung Fu cvičení. "V kláštore v Číne je nás niekoľko stovák. Nie všetci mnísi sú však bojovníci. Niektorí majú na starosti záhradu, iní kuchyňu. Mníchom sa môže stať každý chlapec, ktorí sa o to zaujíma. Vek nie je dôležitý. Podstatné je, aby veril v dobro. Je to veľmi podobné, ako pri katolíckom náboženstve. Ten, kto sa chce stať shaolínskym mníchom, musí mať silnú vieru a musí byť vo svojom vnútri dobrým človekom."

SkryťVypnúť reklamu

V kláštore panuje pravidelný a prísny režim. "Vždy ráno sa modlíme a meditujeme. Po raňajkách sa mladí mnísi učia. Najprv čítať, písať a počítať, neskôr i ďalšie veci. Popoludní sa venujeme cvičeniu Kung Fu a Taichi, každý deň je to päť hodín." Úplne iný režim majú vtedy, keď sú na turné. "Nie je možné venovať cvičeniu toľko času. Preto je pre nás podstatné na cestách hlavne meditovať. Často sa v priebehu dňa presúvame niekoľko sto kilometrov do iného mesta, takže čas na cvičenie nemáme."

Shaolínski mnísi pripravujú každý rok nový program, s ktorým cestujú po svete. "Už sme prešli takmer celou Európou, vystupovali sme vo väčších i menších európskych mestách. Boli sme v USA, Južnej Amerike, Austrálii... Vo všeobecnosti sa dá povedať, že naše učenie je už dosť rozšírené po celom svete. Veľmi sa nám páči aj na Slovensku. Je to krásna krajina a pokiaľ som si všimol, prostredie je veľmi čisté. Zaujímavé je, že tunajší diváci sa snažia po predstavení s nami komunikovať. Pritom je to nemožné, lebo slovenčina a čínština sú príliš vzdialené jazyky. Tak nám aspoň kývu..."

Je všeobecne známe, že shaolínski mnísi sú skromní. V domovskom kláštore spávajú na drevenej prični a neprikrývajú si v zime ani v lete. Keď sú počas turné kdekoľvek na svete, veľa toho nepotrebujú. Jedinou ich požiadavkou je čínske jedlo. Nesmie byť ani vietnamské a ani thajské... "Málokedy je to problém. Napríklad v Bratislave i v Košiciach sme si dali naozaj výbornú čínsku stravu. Zrejme je tu veľa dobrých čínskych kuchárov. Občas niekde ochutnáme aj miestne špeciality. Ale napríklad nedávno sme boli vo Švajčiarsku, ktoré je vychýrené skvelým syrmi. Lenže Čínania syry nemajú radi, takže sme domáce špeciality neochutnali. Sme však otvorení aj iným kuchyniam..."

V Európe sa majstrovi Shi De Ji i jeho zverencom veľmi páči. "Tunajší ľudia sú veľmi otvorení a priateľskí. Keď občas máme čas a prejdeme sa v niektorom meste po ulici, tak nás mnohí spoznávajú. Je to veľmi príjemné. Ale preda len - domov je domov. Nedá sa však povedať, že by mi v Európe niečo chýbalo. Nevnímam to tak. Pre mňa je dôležité splniť si svoju misiu - prezentovať učenie shaolínskych mníchov. Ja som už starý, no stále sa mi darí robiť náročné cviky a pohyby. A chcem, aby ľudia videli, že nejde o to, či je staré telo, ale aká je duša. To, čo dokážem ja, dokážu aj iní, ak sa budú venovať nášmu učeniu."

Majster Shi De Ji si síce uvedomuje, že tunajšia kultúra je úplne iná, no zdá sa mu, že Európania im rozumejú. "Vyzerá to tak, že sa mnohí o učenie shaolínskych mníchov a o Kung Fu a Taichi zaujímajú. V poslednej dobe mnoho ľudí chodieva do Číny práve preto, aby navštívili kláštor v Shaoline, aby sa naučili naše cvičenia. Dôležité je však si uvedomiť, že naše učenie nepovažuje Kung Fu za agresívny boj na útočenie, ale len na obranu. To je základná myšlienka, ktorú chceme prezentovať."

Posledných niekoľko rokov zasvätil Shi De Ji tomu, aby šíril myšlienky shaolínskych mníchov po svete. V ich kláštore totiž nie je veľa majstrov ako on, ktorí by mohli viesť ostatných mníchov na turné. "Musím byť preto na cestách. Nie je to však pre mňa ťažké, pretože je dôležité cestovať, presúvať sa z miesta na miesto a šíriť naše učenie. Je to moja misia. No, možno je slovo misia príliš silné slovo, ale je to to, čo chcem robiť. Preto nevnímam ako niečo negatívne, že som mimo domoviny. Je to životná cesta, ktorú som si sám vybral, keď som do kláštora prišiel ako päťročný," dodal na záver.

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Autor: JUH

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 376
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 890
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 225
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 029
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 806
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 816
  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 042
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 643
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 432
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 970
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 444
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 361
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 242
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Je tento medveď skutočne po smrti, alebo zastrelili jeho "dvojníka"?

Priblížia sa na 500 metrov a je po nich.


U.S. Steel Košice.

Odborári vyjednali zvýšenie mesačnej tarifnej mzdy.


TASR

Prípad už rieši enviropolícia.


SITA
Ilustračné foto.

Páchateľovi hrozí basa až na desať rokov.


SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 042
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 643
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 432
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 970
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 444
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 361
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 242
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu