Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

ČAROKRUHY

Ing. Peter Irha strávil mesiac vo francúzskom budhistickom kláštore v usadlosti Le BostCelý deň bol sám v malej izbici, večer chodil meditovať do

Ing. Peter Irha strávil mesiac vo francúzskom budhistickom kláštore v usadlosti Le Bost

Celý deň bol sám v malej izbici, večer chodil meditovať do svätyne

Mladý sympatický muž menom. Peter Irha neváha raz za čas, ba ak je možnosť, tak aj párkrát za mesiac, sadnúť si v Bratislave do lietadla a "svojou" spoločnosťou, v ktorej pracuje, sa nechá priviesť do Košíc. Strávi tu jeden deň, pričom jeho hlavná aktivita sa presúva do večerných hodín, keď sa zúčastňuje meditácie v centre Bodhi Path, jediného svojho druhu na Slovensku, ktoré patrí k línii tibetského budhizmu Karma Kagjü..

Skryť Vypnúť reklamu

Začiatky budhistickej cesty tohto muža sa začali asi tak v dvadsiatke jeho veku. "Mal som akýsi prirodzený vzťah k Tibetu, všetko čo s ním súviselo, ma zaujímalo. Politické rozbroje s Čínou, exilové pôsobenie Dalajlámu, život v kláštoroch...," načiera P. Irha (na snímke dole) do obdobia spred niekoľkých rokov, keď v Košiciach trávil svoje študentské roky. V tom čase sa považoval za kresťana, pravidelne chodil do kostola a modlil sa.

"O budhizmus som sa začal hlbšie zaujímať prostredníctvom literatúry. Pred očami som mal pomyseľné váhy, kde som na jednu stranu dával kresťanskú náuku, na druhú budhistickú. Staré reťazové váhy čoraz viac prevažovali k budhistickému učeniu. Chcel som veriť v Boha, chcel som byť dobrým kresťanom, ale v skutočnosti som sa neposúval ďalej. Asi som k tomu nemal hlbší vzťah. Keď som pozorne študoval budhizmus dospel som k tomu, že to nie je len teória."

Skryť Vypnúť reklamu

Pobyt v kláštore

Nie je to tak dávno, čo sa Peter vrátil z kláštora vo francúzskej usadlosti Le Bost (na oboch snímkach), ktorý má pre nás tak trocha nezrozumiteľný názov Dhagpo Kundrel Ling. Bolo to pre neho prirodzené vyústenie dlhoročnej práce, okrem toho dobre tam poznal situáciu. Kláštor navštívil už predtým a hoci nikdy nemal tendenciu stať sa kláštorným mníchom a tráviť za múrmi celý život, konkrétnemu vedeniu lámu Ješe Ňingpo sa počas pobytu odovzdal do rúk rád.

Kláštor, aj keď zvonku hýri farbami, poskytuje aj pre dočasného návštevníka všetko, ale v primeranej skromnosti. Budova má okná do dvora, po obvode dvadsať izbíc, každý býva sám. V malej miestnosti je posteľ a poličky, ktoré nahrádzajú skriňu. Počas mesačného pobytu sa pre Petra izba stala všetkým. Tu meditoval, tu v samote robil poklony. A nebolo ich málo - každý deň spravil s pokojnou mysľou niekoľko tisíc dlhých, úplne na zem natiahnutých tradičných poklôn.

Skryť Vypnúť reklamu

Peter celý deň robil sútru 35 budhov, iba večer chodil do svätyne, kde bola spoločná meditácia. Sem prichádzali aj ľudia zvonku, iba na túto konkrétnu meditáciu. Kontakt pre ľudí v kláštore sa však so svetským svetom neodporúčal.

Prax 35 budhov je overená tisícročiami. Je to metóda pre očistenie negatívnej karmy, čím sa myseľ oslobodí od jej vplyvu. Stane sa jasnejšou, posilní sa múdrosť človeka. Karmu alebo ilúziu si človek tvorí sám. Môže to byť silná túžba, hlboko zakorenený hnev, ale tiež hlboká nevedomosť. Všetko čo s tým súvisí je negatívnou karmou.

Budhovia sú v rôznych vesmíroch

Budha učil, že budhovia sa nachádzajú v rôznych vesmíroch. Najmä 35 budhov sa zdržiava v oblastiach, ktoré sú celkom blízko nášho vesmíru, niekde v okolí Mliečnej dráhy. Každý z 35 budhov má inú farbu. Sú tam bieli, modrí a žltí budhovia. Žltý budha sa objavuje žltým ľuďom, modrý je v oblasti ľudí s modrou pokožkou lebo je aj vesmír, kde takíto ľudia žijú. Aj čierni budhovia existujú a tí sa objavujú tam, kde je väčšina ľudí čiernych.

Ako asi vyzerá samotná prax 35 budhov? " Je spojená s vizualizáciou," odvetí Peter. "Predstavím si oblohu a na nej 35 veľkých pohodlných lotosov. V mysli ich darujem budhom, ktorí si do nich sadnú. V strede je Budha Šákjamuni, ostatní tvoria okolo neho kruh. Sú múdri a plní súcitu. Potom k nim robím poklony s vedomím, že sú mojou vlastnou dokonalou prirodzenosťou a nie nejakým vonkajším božstvom, ktorého si musím udobriť."

Mesačný pobyt, keď je človek izolovaný od sveta a má sa cielene ponárať do svojho vnútra a popritom myslieť na všetky cítiace bytosti, by mal v človeku rezonovať aj v neskoršom období. "Keď človek medituje denne doma a aj na takomto pobyte, pokroky nevníma v nejakých výrazných skokoch. Všetko to má pomalý priebeh, je preto ťažké povedať, či sa niečo zmenilo. Môj vnútorný zážitok je taký, že som získal ešte väčšiu dôveru v tieto metódy a meditáciu som zabudoval do svojej každodennej praxe," vyznáva sa Peter.

Meditovať sa dá kdekoľvek

A čo bolo na pobyte v kláštore najťažšie? "To, že som si priniesol so sebou všetky svoje myšlienky. Tie som potreboval uvoľniť, aby som mal čistú myseľ. Rozprával som o tom s lámom, ale on ma ubezpečil, že je to normálne a že časom sa to usadí. A naozaj to tak aj bolo. Rozrušujúcich myšlienok bolo čím ďalej tým menej. Tiež som o trošku viac pochopil o čom meditácia skutočne je. Tak som zistil, že sa dá robiť kedykoľvek a kdekoľvek a nemusíme chodiť do kláštora. Kvalitou meditácie je len to, že si človek uvedomuje, čo sa práve deje. Všetky tie komplikované pózy a odriekania a vizualizácie sú tu preto, aby sa človek vytrénoval."

Peter Irha pokračuje v praxi ďalej. Poklôn má už slušný počet, ale do stotisíc mu ešte niečo chýba. Keď skončí prax 35 budhov, čaká ho ďalšie rozvíjanie - stotisíc Darovaní mandaly. Podstata je však v tichej, pokojnej mysli, ktorú človek dokáže plne ovládať. A aby sa tak stalo, na tom treba tvrdo pracovať.

Legenda o nedozretej karme Nágárdžuna spred miliónov rokov

Teraz umriem, povedal a potom zmizol

Nágárdžuna, zakladateľ filozofie Strednej cesty, mnohými považovaný za druhého budhu, ktorý žil po Alexandrovi Veľkom, učil gréckych alchymistov, ako premeniť kameň na zlato. Dal zlato mnohým žobrákom a nevedomky spôsobil v krajine infláciu. Kráľ poslal k Nágárdžunovi posla s prosbou, aby s tým prestal.

Ten si pomyslel: "Keď prídu žobráci, nedokážem si pomôcť, musel by som im to zlato dať. Nadišiel čas, aby som opustil tento svet. Potrebujem príčinu, aby som zomrel teraz, skôr, ako by som umrel prirodzenou smrťou."

Nágárdžuna vedel, že pre dobro krajiny musí infláciu zastaviť. A tak sa rozhodol, ze odíde sám. Snažil sa nájsť nejakú príčinu pre svoje úmrtie. Ostala v jeho mysli nejaká negatívna karma, ktorá by mohla zapríčiniť ukončenie jeho života? Skúmanie jeho vlastnej mysle mu prostredníctvom múdrosti ukázalo jedno karmické semienko, ktoré by ho mohlo zabiť. Pred nespočetnými miliónmi rokov, keď bol ešte bábätkom, zabil mravca tým, že mu steblom trávy odsekol hlavu. Táto karma ešte stále nedozrela.

Nágárdžuna teda povedal poslovi: "Prosím, odtrhni kúsok trávy a dotkni sa ním mojej hlavy." Posol tak urobil a Nágárdžuna podivuhodne rýchlo sňal svoju hlavu a ukázal ju poslovi so slovami: "Teraz umriem." Potom zmizol.

Tento príklad ukazuje, ako karma, ktorá bola uložená v mysli, spôsobila ilúziu, keď dozrela. Nágárdžuna sa ešte nestal celkom osvieteným budhom, ešte stále žil v ilúzii. Avšak jeho ilúzia bola taká jemná, že ho už nemohla uväzniť.

Čo prináša v máji lietajúca hviezda vo feng šuej?

Soška Budhu pomôže riešiť hádky a spory

Vplyvy energií vo feng šuej sa v období od 6. mája do 5. júna menia podľa toho, ako ich prináša lietajúca hviezda. Sivia Gerecová, poradkyňa feng-šuej, odporúča ošetrenie na všetky svetové strany.

Západná strana bytu v máji žičí hlavne študentom, ktorí majú skúšky. Na pracovný stôl by si mali umiestniť pagodu alebo sovu. Dámy, ktoré chcú nadviazať alebo si udržať vážny vzťah, by sa nemali nechať len tak zviesť nejakým novým objektom, nech by už bol akokoľvek atraktívny. Mohli by na to kruto doplatiť.

V máji v severovýchodnom úseku panuje zlá, nešťastná energia. Najlepšie je vyhnúť sa tomuto priestoru. Ak sa to nedá, je potrebné silné kovové ošetrenie. Tekvička WU LOU, alebo päť živlová pagoda pomôžu.

Argumentačná hviezda oslabí južný sektor v byte alebo vo firme. Môže priniesť hádky a spory. Ošetrovať treba soškou Budhu v červenom rúchu.

Na severe bude v máji taká kombinácia energií, ktorá môže vyvolať problémy v láske. Vydaté ženy, ktoré majú spálňu v tejto zóne, sa najlepšie obránia jadeitovými kačičkami. Vchodové severné dvere treba ošetriť FU psami, lebo "zlodejka" môže ukradnúť ešte aj manžela či partnera.

Blažena pôsobí ako klebetnica, ale všetko je inak

Víťazí v nich súcit a pochopenie

Dnes oslavujú meniny všetky Blaženy. Napriek tomu, že osobným číslom tohto mena je 9, čo je génius, dievčat alebo žien s menom Blažena nenájdeme veľa.

Nositeľkám toto meno prináša do života mnoho zmätku, ale aj ambícií. Nuž, Blaženy to nemajú ľahké. Všetko okolo seba sa snažia mať pod kontrolou. Pozorne sledujú každý detail, ktorý sa vôkol nich deje, ich pozornosti ujde málokto a máločo. Možno práve pre ich prehľad o všetkom čo - kto a ako a s kým a kedy... ich väčšina ľudí považuje za klebetnice. Je to však inak - ony sa len usilujú dopátrať kedy a komu podať pomocnú ruku, pretože v ich povahe víťazí súcit a pochopenie.

Ich nápady a myšlienky nie sú zanedbateľné a keby našli podporu, veľmi rýchlo by sa dostali k peniazom a úspechu. No to je práve ich slabina zásadne sa obracajú na ľudí, ktorí ich dokážu využiť, ba až zneužiť. Táto skúsenosť ich vedie k tomu, že občas bývajú neznesiteľne cynické a vypočítavé. To však nie je ich prirodzená vlastnosť, takže sa s chuťou vracajú k svojmu obvyklému správaniu.

Toto meno je vhodné pre znamenia: Panna, Vodnár, Váhy a Strelec. Priaznivými farbami sú modrá a zelená.

Indiánsky príbeh o bitke medzi dvoma vlkami

Raz večer si sadol starý Indián so svojím vnukom a rozprával mu o bitke, ktorá prebieha vo vnútri každého človeka.

Povedal mu: "Chlapče, tá bitka v každom z nás je medzi dvoma vlkmi. Jeden je zlý. Je to zlosť, závisť, žiarlivosť, smútok, sebeckosť, hrubosť, nenávisť, sebaľútosť, falošnosť, namyslenosť a ego. Ten druhy je dobrý. Je to radosť, pokoj, láska, nádej, vyrovnanosť, skromnosť, láskavosť, empatia, štedrosť, vernosť, súcit a dôvera."

Vnuk o tom všetkom premýšľal a po chvíli sa opýtal: "A ktorý vlk zvíťazí?"

Starý Indián odpovedal: "Ten ktorého kŕmiš".

Preplachovanie nosa nás chráni pred vírusmi

Vyskúšajte džala neti

Joga ponúka viacero očistných techník, medzi inými aj preplachovanie nosa džala neti. Ako treba postupovať?

Použijeme asi liter mierne slanej vlažnej vody, ktorú nalejeme do nádoby, ktorá má sosáčik napríklad krhlička na polievanie kvetov. Nakloníme sa nad vaňu hlavou nabok a do jednej z nostných dierok lejeme zo sosáčika vodu. Ústa máme pritom otvorené, nimi dýchame. Voda prirodzene vyteká z druhej nosnej dierky, čím premýva celú nosnú sliznicu. To isté urobíme z druhej strany, keď vodu budeme liať do opačnej nosnej dierky. Zásada je mať vždy otvorené ústa. Nakoniec zvyšnú vodu z nosa dobre vyfúkame.

Túto techniku použijeme vždy, keď pocítime známky nachladenia, voda pomáha vyplaviť hlieny. Zlepšuje situáciu aj pri alergiách rôzneho typu, hlavne na jar, keď je presila peľu. Zo svojho očistného programu by to nemali vynechať ani ľudia postihnutí chronickou nádchou. Džala neti prečistí a otuží sliznice, takže budú pružne reagovať na zmeny počasia a vírus sa v nose len tak neuchytí.

Lea Gallová

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 37 118
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 35 793
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 600
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 419
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 993
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 362
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 7 077
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 013
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 676
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 584
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Historik Henrich Hrehor.

Hodnotí aj súčasný stav v spoločnosti.

9 h
Ilustračné foto

Kde budú robiť antigénové testy.

22. jan
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Záchranár Peter Vizvary z galantskej nemocnice, ktorého na ARO doviezli na Silvestra po tom, ako sa pri práci sám nakazil koronavírusom.

Pocit dusenia mám stále v sebe, vraví pacient pripojený na kyslík.

16 h
Petra Vlhová dnes ide zjazd.

Sledujte zjazdové lyžovanie s nami.

2 h
Mobilné odberové miesto v budove ružinovskej Polikliniky.

V pondelok sa začalo na Slovensku celoplošné skríningové testovanie, ktoré potrvá do 27. januára.

2 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop