prozaik, básnik, publicista, redaktor a matičný pracovník, sa dostala do názvu jednej z barčianskych ulíc.
Hečko sa narodil v roku 1905 v Suchej nad Parnou. Vyštudoval Vinársko-ovocinársku strednú školu v Bratislave, Hospodársku školu v Košiciach a vyššiu družstevnú školu v Prahe. Pochádzal z mnohodetnej nemajetnej vinohradníckej rodiny, ktorá obrábala niekoľko menších vinohradov. František sa narodil na majetku svojho zámožného deda. Vystriedal viacero zamestnaní - bol hospodárskym adjunktom, prednostom revízneho oddelenia Úverových družstiev v Bratislave, redaktorom Hospodárskeho obzoru, Roľníckych novín a iných. Pôsobil v Matici slovenskej v Martine. Písal články národohospodárskeho, ľudovýchovného, družstevníckeho a kultúrneho charakteru. V medzivojnovom období sa intenzívne venoval rozvoju družstevníctva.
Od poézie prešiel Hečko začiatkom štyridsiatych rokov k próze a začal písať svoj prvý román. Pôvodne mal byť krátkou rozprávkou o spisovateľovej matke Rozálii. Nakoniec bolo z toho po piatich rokoch 60 kapitol. Červené víno je jeden z najslávnejších a najobľúbenejších slovenských románov, ktorý bol preložený do viacerých jazykov. Autor v ňom zachytáva na troch generáciách rodiny Habdžovcov plasticky západoslovenskú dedinu vo vinohradníckom kraji. Román je autobiografickým dielom.
Ďalšiu tvorbu poznamenala metóda tzv. socialistického realizmu, ktorá sa premietla do románu Drevená dedina s tematikou kolektivizácie na slovenskom vidieku. Rovnako aj do nedokončenej románovej trilógie o vojnovom slovenskom štáte Svätá tma, čo bolo príčinou, že po roku 1989 začali viacerí kritici podceňovať celé predchádzajúce Hečkovo literárne dielo. Pozoruhodné súä aj autorove besednice a fejtóny. Z jeho tvorby stoja za pozornosť zbierky básní Vysťahovalci, Na pravé poludnie, Slovanské verše, Od veršov k romány i fejtóny Prechádzky po kraji. Zomrel predčasne v roku 1960.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári