zorganizovala vládna agentúra SARIO. Najviac ich zaujímal spôsob, ako sa dajú prilákať investori, čo pre to majú urobiť a ako im v tom Sario môže pomôcť.
"Chceli sme dať ľuďom v regiónoch na vedomie, že nie sme len bratislavskí centralisti, ale chodíme do jednotlivých oblastí Slovenska. Prijímateľmi našich informácií sú obce, mestá, samosprávne kraje a tunajší podnikatelia. Je lepšie, ak do regiónu prídeme my, ako by oni mali jednotlivo ísť za nami," povedal nám riaditeľ sekcie priamych zahraničných investícií SARIO Ľuboš Kozmon.
Aj vďaka agentúre SARIO pritiekli minulý rok na Slovensko investície za vyše 20 miliárd korún. Podobný objem by sem mohol prísť aj v tomto roku, pričom investori sa už momentálne vraj nepozerajú len na to, aké dostanú stimuly, ale čoraz viac sa zaujímajú najmä na dostatok kvalifikovanej pracovnej sily a ochoty samosprávy s nimi spolupracovať. Ľ. Kozmon pri tejto príležitosti vyzdvihol Úrad KSK, ktorý má veľmi dobre spracovanú analýzu investičného prostredia, pracovnej sily a aj vytypované vhodné lokality, či už po bývalých fabrikách alebo na zelenej lúke. Toto už čoskoro môže priniesť zodpovedajúce výsledky, keďže čerpanie prostriedkov pre obce a samosprávy cez SARIO nebude na vybudovanie nových priemyselných parkov, ale výlučne na renováciu už postavených a schátraných budov či výrobných hál. Aj preto SARIO ponúklo samospráve možnosť vložiť svoje voľné pozemky a nehnuteľnosti do online databázy, ktorá bude slúžiť potenciálnym investorom hľadajúcim vhodné lokality na umiestnenie výroby. "My žiadame samosprávu, aby nám cez svoje úrady poskytovali informácie, čo môžeme investorom ponúknuť. Ak totiž nedostanú investori od nás nejaký výber možných ponúk, nemajú o čom ani uvažovať. Bez informácií im ťažko dáme do pozornosti niečo, o čom nevieme ani my. A to platí nielen pre zahraničných, ale aj pre našich investorov. Častokrát firmy na západe nevedia o tom, aké sú možnosti na východe..."
SARIO má momentálne na Slovensku "rozrobených" vyše 100 aktívnych projektov, z ktorých okolo 40 percent je aj na východe republiky. O Košický kraj sa najviac zaujímajú najmä firmy podnikajúce v strojárstve a chemickom priemysle. "Ťažko povedať, koľko by mohlo vyjsť. Skôr ide o menšie firmy do 200 zamestnancov, významnejšou investícoiu bude expanzia spoločnosti Yazaki, ktorá v Michalovciach zamestná ďalších 1 500 ľudí. Máme viacero rozpracovaných vecí, no držíme sa zásady, že dopredu radšej nič nebudeme oznamovať."
Najväčší záujem zo strany zahraničných investorov je už tradične o priemyselný park Kechnec, no SARIO už zaregistrovalo aj záujem o novotvoriaci sa park na Pereši. "Kechnec je vlajkovou loďou východného Slovenska, keď najmä dobre vybudovaná infraštruktúra a majetkové vysporiadanie spôsobuje jeho obľúbenosť. Je to aj dobrý príklad pre ostatných starostov, ktorí by chceli niečo podobné vytvoriť. Stále je 'bombardovaný' zo strany investorov, aj teraz tam máme viacero rozpracovaných projektov. Určite tam do konca roka ohlási investíciu zopár ďalších zahraničných firiem. Čo sa týka Pereša, vidím to ako veľmi dobrú myšlienku, ktorá bude ťažiť z polohy Košíc a blízkosti letiska. Na jednom mieste sa skĺbi z logistického hľadiska viacero pozitívnych výhod, ktoré budú podstatné pre pritiahnutie investorov," dodal Ľ. Kozmon.
Problémom sú nevysporiadané pozemky...
Košice - Často prezentovaný názor predstaviteľov samosprávy v Košickom kraji, že veľkí investori obchádzajú východ Slovenska kvôli slabej infraštruktúre a takmer žiadnym diaľniciam, považuje Ľ. Kozmon za nesprávny a dosť zjednodušený. "Naozaj si nemyslím, že obmedzujúcim faktorom, prečo investori viac uprednostňujú západ republiky, je iba chýbajúca diaľnica. Už ste počuli, aby sa niekto z U. S. Steelu sťažoval na to, že majú problém s dopravou, lebo tu nie sú diaľnice? Netvrdím, že infraštruktúra na východe je perfektná, ale ak U. S. Steel dokáže fungovať za takýchto podmienok, tak potom tak môžu aj iné firmy..."
Podľa Ľ. Kozmona sú najväčším konkurenčným nedostatkom východu Slovenska oproti iným regiónom nevyrovnané majetkovoprávne záležitosti. "Ak je tu napríklad pôda so stovkami rozdrobených vlastníckych podielov na katastri a bola by aj vhodná pre investorov, tak ju nevyužijú. Všetci chcú, aby k nim prišli investori. No už len málokto má vysporiadané pozemky. Bez toho sa nikam nepohneme. My nie sme tu na to, aby sme suplovali starostov a robili zisťovacie konanie, toto je ich robota. Samozrejme, chceme aj cez našich regionálnych zástupcov napomôcť tomu, aby tu prišlo čo najviac investorov. Opakujem však, že bez vysporiadaných pozemkov sa sem žiaden investor ani len nepríde pozrieť. Privítali by sme aktívny prístup samospráv, nedá sa povedať, nájdite mi investora a my potom všetko vysporiadame..."
(jsv)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári